Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Várható -e az elkövetkező...

Várható -e az elkövetkező évben árcsökkenés az ingatlanpiacon Magyarországon?

Figyelt kérdés
Szeretnék lakást vásárolni Budapesten az elkövetkező két évben és érdekel, hogy vajon fognak -e csökkenni az árak, vagy legalább stagnálni, vagy minden megy felfelé? Külföldön élek jelenleg, elejében albérletben fogok lakni, de később szeretnék saját lakást. Köszönöm a válaszokat.

2017. szept. 16. 11:48
 1/8 anonim ***** válasza:
96%

Miért menne lejjebb?

Európán belül tapasztalod ezt a tendenciát? Ugye nem?

A legoptimálisabb esetben is stagnálni fog, de lejjebb biztos nem fog menni.

2017. szept. 16. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem fog az, egy szakadt házért is elkérnek 8 milliót bárhol...
2017. szept. 16. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
87%
nem fog csökkenni, sőt, a jó minőségű lakásoké emelkedni fog, akár erősebben is.
2017. szept. 16. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
64%

Előzőekkel ellentétel álláspontot fogalmazok meg: minimum azt, hogy nem tudhatjuk.


Történhet a következő években olyan fordulat, ami miatt csökkenhetnek az ingatlanárak: pl jobb alternatív befektetések, komolyabb tőzsdei korrekció, alapkamat-emelés.


Persze az is lehet, hogy az árak stagnálnak/enyhén emelkednek.

2017. szept. 17. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
86%
Remélem fog. És ez nem csökkenés lesz, hanem visszamegy a reális értékre. Mert ami most megy, az egy lufi, szabadrablás.
2017. szept. 17. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Az építőanyagok árának csökkenése nem várható. Áremelkedések mellett is folyamatosan bővülő a kereslet irántuk.

Egy kis felújításra kerestem mesterembereket. 2018 őszére kaptam időpontot, addig be vannak táblázva.

Szóval semmi reális jel nem mutat arra, hogy az árak akárcsak stagnálnának. És még jönnek nagy állami beruházások, amik tovább drágítják az építőipari munkát.

Szóval aki azt mondja, hogy nem tudja, vagy azt mondja, hogy reménykedik a csökkenésben - az legyen tisztában azzal, hogy ezeket az árakat is a kereslet kínálat mozgatja. És még van bőven kereslet! Úgyhogy még 1-2 évig tuttira emelkedni fognak.

Reménykedni persze lehet, de ezen már csak a csoda segíthetne. De az más kategória.

[Pl. a drága német építőanyagok helyett, negyedáron profi kínai építőanyagokat kezdene forgalmazni a kínai éttermes, megunva a konyha gőzét :-)]

2017. szept. 17. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

"az legyen tisztában azzal, hogy ezeket az árakat is a kereslet kínálat mozgatja."


4-es vagyok, és pont azért írtam, hogy nem tudom, mert pontosan tudom, hogy a kereslet-kínálat határozza meg az árakat, és a kereslet-kínálat változhat számtalan módon.


Pl:


Alapkamat-emelés 1: drágább hitelek miatt kevesebben vagy kevesebbet tudnak felvenni, így kevesebbet tudnak fizetni az ingatlanokért (magyarul csökken a kereslet egy bizonyos árszinten, csökkennek az ingatlanárak).


Alapkamat-emelés 2: bankok magasabb összeget adnak megtakarításokra, így jobb megtérülést kapnak a megtakarítók ami mellett kevésbé éri meg a kockázatosabb ingatlanbefektetést választani, ergo szintén csökken a kereslet, csökkennek az ingatlan-árak.


Tőzsdekrach: egy komolyabb esés után többen akarnak részvényekbe fektetni, amihez tőkét az ingatlanjuk eladásával szerezhetnek. Ha többen eladják az ingatlanjukat akkor a kínálat nő, az árak csökkennek.


Szabályozási környezet változás:

- komolyabb ingatlanadó bevezetése (ami legtöbb nyugat-európai országban van),

- ingatlan bérbeadásból származó jövedelem megváltoztatása negatív irányba (pl +EHO fizetés, magasabb SZJA kötelezettség, extra illeték bevezetése),

- AIRBNB megregulázása vagy ellehetetlenítése (pl gyakoribb ellenőrzésekkel vagy magasabb adókkal/illetékkel/belvárosból kiűzéssel) szintén abba az irányba viheti az ingatlanpiacot, hogy sok befektető szabadulni akar az ingatlantól ami komoly csökkenést eredményezhet.


Trendváltozás: lehet, hogy pl az új okos-otthonok teljesen más hátteret igényelnek és a legtöbb régebbi építésű ingatlan alkalmatlan lesz jelenlegi állapotában az új technológiára, így azoknak komolyan csökkenni fog az ára az új építésű, korszerű ingatlanokéhoz képest.

Lehet, hogy az energiatakarékosság jegyében csak a kislakások lesznek menők, a nagyobb alapterületű korszerűtlen ingatlanok megfizethetetlenek lesznek az átlagember számára, ezáltal eladhatatlanná válnak. De lehet az ellenkezője is: ha a mostani 20%-ra esnének az energia-árak, akkor egyre többen engedhetnének meg nagyobb alapterületű lakásokat, ezáltal a kislakások veszítenének sokat mostani értékükhöz képest.


Szóval nem azért írtam, hogy nem tudom mi lesz az ingatlanpiaccal, mert nem értem a kereslet-kínálat törvényét, hanem pont azért, merthogy ez egy nagyon sokismeretlenes egyenlet, így az átlagember egyszerűen nem tudhatja.


Történhetnek olyan események amik miatt nőni fognak az árak és olyanok is, ami miatt csökkenni. És akár stagnálhatnak is.


Többet csak az tudhat/sejthet, akinek bennfentes információja van (pl tudja, hogy milyen kormányzati intézkedések lesznek a következő években vagy részletesen ismeri a migrációs előrejelzéseket).

2017. szept. 18. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
37%
Imádom ezeket a válaszokat... Kijelentettek ti itt valamit hasraütésszerűen, és meg se tudjátok indokolni. Nem fogok írni kisregényt. Balekok
2017. szept. 18. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!