Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Melyik lehetőséget választanát...

Melyik lehetőséget választanátok? Épül egy új építésű társasház a közelünkben, most 1 kisfiunk van (9 hónapos), de 2-3 gyereket szeretnénk (leginkább hármat, de ha az anyagiak nem engedik, akkor megállunk kettőnél).

Figyelt kérdés

A társasházban vannak 65 m2-es nappali+2 hálószobás, és 83 m2-es nappali+3 hálószobás lakások. A nagyobban két fürdő is van, pont olyan az alaprajza, amilyet hosszú távon elképzelünk, a környéken ahol lakni szeretnénk, ritka az ilyen. A 65 m2-esre kb. megvan a pénzünk, ha eladjuk a mostani lakást, felvesszük a 2 gyerekes CSOK-ot(2.6 millió ft), és hozzátesszük a megtakarításunkat. Viszont ez akkor kb. 5-10 évre lenne megfelelő nekünk, utána tovább kellene költözni. A nagyobb lakás 7 millió forinttal drágább. Az elkövetkező 5-8 évben (gyerekszámtól függően) a feleségem itthon lesz a babákkal, a CSED-e elég jó, a GYED- is tűrhető, de a GYES ugyanaz a kevés, mint mindenkinek. Ti hogy oldanátok meg?


1. Vegyük meg a kisebb lakást hitel nélkül, és a következő években teszünk félre arra, hogy 10 év múlva továbbköltözhessünk, + hátha megmarad addig a háromgyerekes CSOK is.

pro:

- háromgyerekes CSOk kihasználásának lehetősége megmarad

- nem kell hitelt felvenni

kontra:

- az árak drágulhatnak, hiába teszünk félre, nem biztos, hogy 10 év múlva meg tudjuk engedni magunknak a nagyobbat, főleg ha CSOK se lesz már

- 2 költözés főleg ingatlanáremelkedéssel drágábban jön ki és több macera, mint most egyszerre letudni

- ha félre tudok tenni annyit, hogy 10 év múlva nagyobb lakást vegyek, akkor ennyi erővel a törlesztőt is fizethetem

- nem biztos, hogy akkor lesz pont ilyen jó lakás a piacon


2. Megvesszük a nagyobbat, a maradék 7 millióra hitelt veszünk fel (10 évre a törlesztő kb. a jelenlegi fizetésem 30%-a, 20 évre a fizetésem 18%-a).

Pro:

- megvan álmaink lakása, van hely akár 3 gyereknek is, ami nagy álmunk

Kontra:

- mi van ha nem marad elég pénzünk a törlesztő mellett, nyilván egy kicsit vissza kell venni, és folyamatosan spórolni

- nehéz félretenni megint, ott a törlesztő, és az új lakásra is sok pénz megy el kezdetben, nem túl biztonságos megtakarítás nélkül lenni hitellel

- lehet, hogy a törlesztő miatt nem engedhetjük meg anyagilag a harmadik gyereket

- ha valóban sikerül megvalósítani a 3-gyerekes tervünket, akkor lecsúsztunk arról, hogy az állam által ingyen kínált CSOK-ot megkapjuk, márpedig egy 3 gyerekes családnál igencsak számít hogy 7.4 millióval több vagy kevesebb van (3 gyerekes és 2 gyerekes CSOK különbözete)


3. Megvesszük a nagyobb lakást, és hitel helyett felvesszük a háromgyerekes CSOK 10 milliót, amit ingyen ad az állam

pro:

- ha valóban három gyerekünk lesz, így használjuk ki a legjobban a lehetőségeket, a lakásméret is OK, és anyagilag is megengedhetjük a harmadikat, mert nincs törlesztő

kontra:

- bár szeretnénk a három gyereket nagyon, de mi van ha bármilyen okból mégsem lesz (egészségügyi, család helyzetének változása stb)? 20-30 milliót is lehet, hogy vissza kell fizetni, mert az alapkamat 5-szöröse a büntetőkamat. Az meg elég nagy gondokat tud okozni. (Esetleg vészforgatókönyv: amit hitelre fizetnénk törlesztőt, azt félretesszük addig, amíg össze nem jön a 3 gyerek: ha összejön, lesz mire költeni, ha pedig mégsem sikerülne, akkor ami 10 év alatt összejön, már egy alap a CSOK visszafizetésére, viszont amellé még mindig kell pénz, pl. lakás kisebbre cserélésével)


4. Maradjunk a mostani 54 m2-es másfél szobás lakásban, és várjunk ki pár évet.

pro:

-nem kötelezzük el magunkat semmilyen irányba, nincs hitel vagy CSOK

kontra:

- én ezt halogatásnak érzem, a helyzet pár év múlva sem lesz jobb szerintem, az árak mennek fel,közben a mostani lakáson is kellene lassan újítani, pl. kéménybélés hiánya miatt a konvektorokat hamarosan át kell váltani cirkóra

- lassan kezd szűkös lenni a lakás, hamarosan tervezzük a kistesót, és két (vagy három) gyerekkel még kevésbé férünk el, és a költözés is macerásabb lesz

- a nagyobb lakás tényleg olyan, amilyet elképzeltünk, 3-4 éve figyeljük az ingatlanpiacot, de ilyet még nem találtunk azon a környéken, ahol maradni akarunk.


Köszönöm a tanácsokat!


2017. szept. 23. 12:33
 1/5 anonim ***** válasza:

Én addig nyújtózkodnék, amíg a takaróm ér. Az első opciót választanám, főleg gyerek (gyerekek mellett). A jövő kiszámíthatatlan, biztos választ nem lehet adni. Szerintem a lakás árak nem fognak esni, sőt nőni fognak. Viszont a tiétek ára is nőni fog, ha majd a család növekedése miatt kénytelenek lesztek eladni.


Egyáltalán nem szeretem a Fideszt, soha nem szavaztam rá, de szerintem borítékolni lehet, hogy jövőre nyernek, így marad szerintem a családbarát program is. Az alatt a 4 év alatt tudtok spórolni és eldönteni, hány gyereket tudtok bevállalni és merre tovább.

2017. szept. 23. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
én is az 1. opciót javaslom. normális életet élhettek, görcsölés és idegbaj nélkül, a továbblépés pedig attól függ, mennyit tudtok takarékoskodni. És addig is szép új lakásotok lesz.
2017. szept. 23. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

3.-at semmiképp. Túl kockázatos.

Mi hasonló helyzetben nagy használt házat vettünk 2 gyereket előre vállalva, 10+10 csokot nem mertük vállalni a magas kamat miatt. Aztán most hármas ikreket varok, így jobban jártunk volna a hármassal. De nem bánjuk, hogy így döntöttünk. Majdnem belehaltam abba, hogy ők megfogantak. Akkor meg itt maradt volna a férjem a fiunkkal és a horribilis csokkal és a nagyon nehezen eladható házzal. Igy a csokkal nincs baj (ennél a típusnál nem kell visszafizetni, ha meghal az egyik fél, hitelre meg elég az életbiztosításunk).

A ti helyzetetekben az egyest választanám. De az nem opció, hogy felújítandót vesztek (3 gyerekre ott 2,2 millió jár és nem olyan szigorú nem teljesítés esetén)? Ha meg sikerül a 3 gyérek, akkor igénybe vehetitek a 10+10-et. Egy darabig még úgyis a "családbarát"kormány marad...

2017. szept. 23. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

1. variáció.

A többi túl kockázatos.

Indokaim:

- nem látsz 7-10-20 évre előre. (mai világban, stb.) De! Nemcsak negatív, hanem pozitív értelemben nem látsz előre.

- Lehet, hogy pár év múlva stagnálni, vagy esni fognak az ingatlanárak, ezt ma nem tudhatod, és nagyon sok mindentől függ.

- kisgyerek mellett, meg hogy a feleséged gyesen lesz, egyedül fogsz keresni, nem nyújtózkodhatsz tovább, mint ahogy a takaród ér, nem szabad felesleges kockázatot vállalni.

- Visszaolvastam: 5-8 évig egyedül fogsz keresni!!(most a gyest nem tekinteném rendes fizunak)

- ha addig félreteszed a pénzed, megtakarításod lesz. Ha hitelt veszel fel, egyáltalán nem keveset, és a törlesztőre költöd azt az összeget, amit félretennél, neked kőkemény kötelezettséged lesz a bank felé, és bármi van, a bank konkrétan letojja, hogy neked hány gyereked van, mert a pénz kell neki.

- most úgy őszintén, ha választani kéne inkább 20 m2-rel nagyobb lakást szeretnél vagy harmadik gyereket? (tudom, mindkettőt)

- bármikor a következő években alakulhat optimálisan az életetek, hogy gördülékenyen, simán tudtok nagyobb lakást venni, ha szükség lesz rá. Lehet majd akkor már örültök is neki, mert ráuntok a környékre.

- Tízmilliós csokot ne vegyél fel szerintem, tíz évre aláírsz, mozdulni nem tudsz tíz évig. Ha anélkül meg tudod valósítani az otthonteremtést, az első verzióval, akkor miért? Nagyon sok buktatója van, és erről is ír amúgy az internet. Én nem venném fel.

- Legrosszabb eset: mondjuk, ha elveszted a munkahelyed. Akkor mi lesz a hétmilliós hitellel?

Ne kockáztass, menj biztosra, a gyerekeknek is jobb lesz egy nyugodt apuka. Ha valami anyagi nehézség jön is, még mindig meg tudsz adni mindent a gyereknek, nincs egy hitel a nyakadon.

Minden, amit úgy írtál, hogy kontra, teljesen reális aggodalom, félelem, mert benne van a pakliban. Én is így szoktam gondolkodni, néha elég kiborító. Teljesen igazad van, amiket végig leírtál, te legalább végiggondolod. Én inkább a biztosra mennék.

2017. szept. 26. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a jótanácsokat!
2017. szept. 27. 18:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!