Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Családi ház vásárlás és lakás...

Családi ház vásárlás és lakás bérbeadás? 3 lehetőség. Hogyan érdemes?

Figyelt kérdés

Vidéken, jó környéken, van egy 2 szobás, 50 m2es lakásunk, amiből egy családi házba költöznénk. A lakást kb. 12-13milla körül tudnánk eladni, a házat 24-25milláért megvenni. A különbözetet ki tudnánk fizetni.

1.Az eladók hajlandók lennének beszámítani a lakásunkat, így nem maradna költségünk.

2.Érdemesebb független vevőnek eladni a lakást, mert egy beszámításos ügyletnél esetleg bukhatunk a lakás értékéből.

3. Megtartjuk a lakást és családi kölcsön és hitel segítségével kifizetjük a különbözetet, a lakást pedig kiadjuk albérletbe (kb 50+rezsiért menne).

Mindhárom pont egy kérdés valójában.

A 3 lehetőség közül melyiknek van leginkább értelme?

A 3. kérdés a legtöbb érzelmi ambivalenciát okozza. Nagyon szeretnénk megtartani a lakást, de félünk, h nem fizető albérlőt fogunk ki, vagy a hitel visszafizetése túlzottan megterheli a családi kasszát (jelenleg a családalapítás kellős közepében vagyunk (még min. 3-4 évig), de ha mindketten dolgoznánk, nem jelentene gondot a hiteltörlesztés).


2018. febr. 4. 17:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
78%

Én jól megválasztanám a bérlőt és az ügyvédet vagy a közjegyzőt is, aki a szerződést megírja, KILAKOLTATÁSI ZÁRADÉKKAL, mert ez nagyon fontos!

Utána kiadnám és a bérleti díjból fizetném a hitelt.

2018. febr. 4. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
26%

Azt a verziót, hogy megtartjátok, és kiadjátok albérletbe, nem javaslom. Megmondom, miért. Az 50 ezer, az nagyon kevés albérleti díjnak. Ezek szerint ti olyan városban laktok, ahol annyira nem pörög az albérletezés. A hitel valószínűleg vagy ennyi körül lenne, vagy több. Nem biztos, hogy mindig lenne albérlő. Szokásuk lelakni a lakást, ha mégsem, akkor is költeni kell majd arra a lakásra is. Pl. a társasház felújít valami közöset, és be kell fizetni plusz pénzt - neked - nálunk állandóan ez ment, utálom. Elromlik valami (ez azért előfordulhat elég jó eséllyel), pl. fűtés: kazán, konvektor, tizen-százezres tételek. Fenti két mondatból csak kétévente előfordul egy, már nagyon mérges leszel.

Anyagi biztonságod miatt ne csináld, nemcsak érzelmek miatt. Debreceni vagyok, itt alsó hangon 70-ért adnak ki lakásokat, az a legalja, de ha teleraknak egy panelt egyetemistákkal, az van simán 100-120 ezer. Van is több, mint ezer kiadó lakás hirdetés itt a jófogáson. Pesten meg olyan albérletárak vannak, hogy addig nem is tudok számolni.

Ez egy hosszútávú befektetés az albérletezés. Annak, akinek van pénze. Minimum 10 év a megtérülése, és ha ti csak 50 ezerért tudjátok kiadni, akkor meg 20 év a megtérülése. Az szerintem nem éri meg. (Mármint hogy az albi díjból kijöjjön a lakás ára, illetőleg a hiteled). Most magasan vannak az ingatlanárak, jól el tudod adni a lakást. Tíz év múlva, ha kőgazdag leszel, majd albérletezel. Mert most fogtam fel, hogy azt írod, hogy családalapítás közepén vagytok. Fú, gyerek, meg gyes mellett ilyet ne csináljatok!! Középkorú vagyok, az én korosztályomból egy embert ismerek, aki több, mint 15 évig dolgozott egy munkahelyen. Én már nem hiszek abban, hogy van nyugdíjas állás. Valami gáz beüt, nagy baj lesz. Szerintem a biztosra menjetek. Meg akkor nyugodtan tudtok élni. Nem kell aggódni sem a hitel miatt, sem az albérlők miatt. (Voltak a szomszédomban olyan albérlők, akiket nem kívánok senkinek). Nem nyernétek annyit az albérletezéssel, sőt.


Az első két lehetőség: a házatokat keressétek meg, azt ami majd az otthonotok lesz. Meg áruljátok a lakást. Csere hivatalosan ma már nem létezik. Persze van, mindent papírozni kell, hát mondjuk én nem csináltam még ilyet, és nem is tervezem, hogy itt hogy egyeznek meg reálisan a felek az ingatlanok értékéről? De biztos sikerül, mert vannak ilyen ügyletek.

Annak adjátok el, aki megadja érte azt az árat, amit kértek. És keressétek azt a házat, ahol lakni akartok. Beszámítás kevés van viszonylag. Ne direkt keressétek. Ha összejön, összejön. Szerintem.

2018. febr. 5. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
78%
Mi a 3. verziót választottuk, mikor nagyobb lakásba költöztünk. Imádtuk a kis lakásunkat, nagyon jó helyen van (Bp.), és úgy gondoltuk jó lesz valamelyik gyereknek. Családi kölcsönnel vettük a mostanit, a bérleti díj fedezte a törlesztést, szerintünk jó döntés volt, a következő lakást is így szeretnénk venni, hogy a mostanit megtartjuk, de persze az önerőt össze kell gyűjtenünk addig, így a kisebb lakások lesznek majd a gyerekeinké.
2018. febr. 5. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
69%

Hol van a lakásotok Kérdező?

Mert az valóban érdekes lehet a kérdés megválaszolása szempontjából.

Én is a lakáskiadása mellett szavaznék, ha valóban "csak" 50+rezsiért lehet kiadni, akkor is azt mondom, hogy az 50ezer is pénz, nem is kevés.

Hogy valójában mennyire nagy, azt majd akkor tudjátok meg, amikor a hitelt kell fizetni.

Nem kell a hiteltől félni, ma már nagyon jó konstrukciók vannak, nagyon alacsony kamattal és végül is lehet kötni hitelfedezeti biztosítást is, akkor ha bármi probléma adódik, a biztosítással az áthidalható.

A lakásárak az elkövetkező 10 évben nem fognak lefelé menni, csak felfelé, tehát ha most nem potyázzátok el mindenáron a lakást, nem veszítetek semmit.

Eladni még mindig lehet, akár 5 év múlva is, ha mégis úgy gondoljátok, mert lesz mihez nyúlnotok.

A bérlőtől meg nem kell félni, ahogy írta az első jól kell megválasztani. Nem valami minimálbéres, bizonytalan, egyik napról a másikra élő figurának, vagy két, felnőttet játszó tininek kell kiadni, akkor nem lehet probléma.

Az én bérlőim 7-8 évig laknak nálam probléma mentesen.

Ha meg hosszútávon gondolkoztok, akkor nem egy hátrány, ha van egy lakásotok, amit a gyereketeknek tovább tudtok adni és neki nem albérletben kell majd kezdenie az életét.

A kiadott lakás mindig megtermeli az esetlegesen ráfordítandó kiadásokat, tehát neked pénzedbe nem kerül.

Ha ráfizetéses lenne lakástulajdonosnak lenni, sokan, - a pénzesebb réteg - nem ingatlant venne befektetési céllal.


" Csere hivatalosan ma már nem létezik. " írja az előttem szóló.

Bár a te kérdésedhez ez nem tudom hogy jön, de ez nem igaz, nem is tudom honnan szedi!

Már miért ne létezne csere legálisan?

Mi ebben a törvénybeütköző?

Milyen jogszabály tiltja ezt és miért?

Konkrétan vannak ingatlancserére szakosodott cégek, teljesen legálisan, pl.: [link]

Természetesen a döntés a tiétek, de én azt mondom, hogy egy jó környéken levő lakást eladni nagyon könnyű, viszont venni ilyet sokszor kell hozzá egy élet is.

Ne könnyelműsködjétek el, ha van más megoldás is!

2018. febr. 5. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
69%

2. vagyok

Az előttem szólóhoz (is): én leírtam, érzékeltettem a piaci viszonyokat albérletezés szempontjából. Azt nem kell magyaráznom, Pesten miért kelendőek az albik. Győrben, Sopronban, az AUDI és a határ miatt meg a "nyugati" viszonyok (bérek) miatt magasak az albérletárak. Minimum 90 e Ft. Debrecenben három egyetem van, nem tudom, hány hallgató van, de ahova lépek egyetemista van, ráadásul az egyetemek közelében lakok. Itt iszonyat kereslet van albérletre, napok alatt adnak ki lakásokat. Ötvenezer az nem pénz üzletileg egy albérletért. Azért hogy pénzt csinálj, üzletelj, az egy vicc összeg. Az csak a bérlőnek jó.

A dolog nagyon egyszerű: jófogáson rá kell keresni fent említett négy városra, "kiadó lakások" címen, megnézni. Összehasonlítani azzal a várossal, ahol ti laktok. Rákeresni arra a városra, ahol ti laktok, hogy ott hány kiadó lakás van, meg hány kereső hirdetés. Egy-kettő van, az semmi. És nemcsak maga a város számít. Debrecenben is csak Bizonyos városrészeket lepnek el az egyetemisták, mert tíz percnél többet nem óhajtanak buszozni suliba.

Az a kérdés, hol laktok? Mi jelenti a vonzerőt, miért keresnek ott az emberek albérletet? Munkahely van? Olyan, mint az AUDI, hogy tódulnak oda az ország minden részéből? Egyetem van? Kb. ez a kettő csinálja a keresletet.

Ez az ingatlancserebank, amit az előző linkelt, nem bank, egy kft. aminek nyilván ingatlanosok a fenntartói, dolgozói, és ebből csinálnak pénzt, ez amúgy egy nem túl színvonalas honlap, nem kell tőle elájulni. Az infót az ujjamból szoptam. A gyűrűsből.

A beszámítás pedig pont hogy cserét jelent, ráfizetéssel, mert nagyobb értékűre cseréli.

2018. febr. 5. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
78%

2-5-ös


Mivel a mondandód egy részét nekem (is) címezted, csak ezért válaszolok.

Én tiszteletben tartom a véleményedet, azzal egy percig nem vitatkoztam, mert jogod van hozzá, hogy másképp lásd a dolgokat, tehát ezt nem is nagyon kell ragoznunk.

Amit hibásnak tartok - akárhonnan van az infód - hogy legálisan nem szabad lakást cserélni.

Ez egy akkora képtelenség, hogy inkább gondold át!

Az Ingatlancserebank csak egy példa volt, a teljesen legális csereügyletek lebonyolítására és egy percig nem állítottam, hogy bank.

Mellesleg van szerencsém ismerni őket ügyfélként, nem ingatlanos társulás, hanem egy erre szakosodott ügynökség, aki reklámozza, vagy igény szerint értékbecsli, fényképezi, esetleg statikust, vagy ügyvédet foglalkoztat a hozzáforduló ügyfél igénye szerint, a teljeskörű lebonyolítás érdekében.

Nos, csak ennyit szerettem volna elmondani, a további eszmecserét a tárgyban teljesen értelmetlen érzem.

2018. febr. 5. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
69%

Kérdezz meg egy ingatlanost a cseréről. (előző) Nem törvény tiltja, nem létezik maga a fogalom már jogilag. Nem azt írtam, hogy nem szabad. Nem létezik már ilyen fogalom hivatalosan. 30-40 éve még tömegesen cseréltek ingatlant, divat is volt.

Az a cég nyilván a cserében közvetítői szerepet játszik ugyanúgy, mintha adás-vétel lenne, amiért szintén jutalékot kér, mert ezek szerint látnak benne fantáziát. Tehát ugyanúgy ingatlanközvetítői tevékenységet lát el, ami végzettséghez kötött szakma, tehát csak OKJ-s ingatlanközvetítői bizonyítvány meg engedélyek birtokában lehet ilyen tevékenységet űzni. Pont.

2018. febr. 5. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
28%
Áruld már el kérdező, melyik városban laktok? Ha az értelmes választ, meg a gazdaságilag helytálló választ nullára pontozzák a dilettánsok?
2018. febr. 5. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
70%

#7

Akkor én most átmegyek a szomszédaimhoz és megmondom, hogy vissza az egész!:)

Amit csináltak egy hónapja, az nem létezik, az egészet csak álmodják szegények.

Ők ugyanis a pesti lakásukat cserélték el erre a családi házra, hirdetés alapján, magánszemély, magánszeméllyel, egy az egyben.

2018. febr. 5. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat/véleményeket. Esztergomról van szó. Van föiskola, és itt a Suzuki + ipari park. Igaz, nem egy Győr/Audi, de van vonzása.

Nincs jelentősége, h beszámítás/csere létezik-e. Úgyis ügyvéddel papíroztatnánk, ő már csak tudja, h jogilag mi lehetséges. 10 éve a mostani lakáshoz is beszámítás/csere ügyletben jutottunk, de sima adás-vételként lett lepapírozva. Az első 2 pont között a lényegi különbség, h bukhatunk-e azzal, ha nem független vevőnek adnánk el, hanem a ház eladójának (aki egyébként két kisebbre cserélné a házát, így érdekelné a mi lakásunk is). A lakást nem azért szeretnénk megtartani, h plusz bevételi forrás legyen a munka mellett, hanem mert jó helyen van, jó elosztással, megtartanánk a gyerekeinknek. Szóval elég, ha a bérleti díj (adózással együtt) kb. fedezi a hitelt.

Az albérletárakkal nem vagyunk tisztában, meglehet, h 60-70e+rezsiért is elmenne, de a cél nem a meggazdagodás, hanem a megtartás.

2018. febr. 5. 23:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!