Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mennyi lakás hitelre számíthatok?

Mennyi lakás hitelre számíthatok?

Figyelt kérdés
Jövőhónapban lejár a lakástakarék, annak összege majdnem 4 millió forint. Van mellé 3,5 millió megtakarításom. Elkezdtem lakásokat nézegetni. Találtam is egyet ami 11 millió forint. Arra gondoltam, hogy azt a 3,5 milliót nem tenném bele a lakásra azt meghagynám felújításra, egyéb költségek finanszírozására ami egy lakás vásárlásánál fizetni kell. Havi nettó fizetésem 200.000 ft. Ilyen összegeknél, van-e esély arra hogy kapok 7 millió forint hitelt?
2018. okt. 23. 22:17
 1/6 anonim ***** válasza:
24%

Miért akarsz 7 millióval eladósodni? Az rengeteg pénz!

Lehet felvenni kifejezetten felújításra is hitelt.

2018. okt. 23. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
62%

A kérdésre is válaszolnék meg az első válaszolónak is.

Mi ugyanebben a cipőben voltunk, csak más összegekkel. Végül mi is kevesebb önerőt tettünk bele a lakásba, több okból is. Egyik, hogy relatív hamar (értsd. fél éven belül) fel akartuk újítani a lakást, így nem volt opció a hitel a felújításra. Másik ok, hogy legfeljebb szabadfelhasználásút vehettünk volna fel a felújításra, mert sajnos a szakik jelentős része nem ad számlát, így legfeljebb az anyagköltséget tudtuk volna igazolni számlákkal (ez már utólag be is igazolódott, hogy jól gondoltuk), így pedig nem éri meg 7-8%-os THM-mel eladósodni a lakáshitel mellé. Úgyhogy maradt a több lakáshitel, kevesebb önerő és készpénzes felújítás. Én szintén ezt tanácsolnám.


Kérdező: 4M forint önerővel a 11M-s lakás elvileg sima ügy, bár gyanítom, hogy ez valami vidéki városka/település lesz ilyen áron. A hitelről tudni kell, hogy a bank nem a vételárat finanszírozza meg neked, hanem a piaci értékét a lakásnak. Szóval ha a lakás igazából az értékbecslő szerint nem ér 11-et, csak 9-et, akkor a 9M-nak a 80%-áig vehetsz fel hitelt. A fizetésed pedig attól függően határolja be a felvehető hitel nagyságát, hogy mennyi időre akarod befixálni a hiteled. Erről a jogszabály október 1-jével változott meg: Ha 5 évnél rövidebb kamatperiódust választasz, akkor a törlesztőd legfeljebb a nettó fizetésed 25%-a lehet, ha nincs más hiteled, mert akkor annak a törlesztője is levonódik. Tehát elvileg 50.000Ft lehetne a törlesztőd, de van egy 10.000Ft-os áruhiteled havonta, akkor csak 40.000Ft-ig adósodhatsz el. De ha befixálod a hitelt 5-10 év közötti időre, akkor 35%-ig mehetsz fel, ha pedig 10 évnél hosszabb időre vállalod, akkor a fizetésed 50%-a terhelhető hitellel. Ezt nyilván a kamatperiódus hosszával tudod módosítani, ha a felveendő hitel összege már fix.

Remélem hasznát veszed az okoskodásomnak.

2018. okt. 23. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A 4 millió ft lakástakarékban nincs hitel? Az csak a befizetett részed plusz az állami támogatás?
2018. okt. 24. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Igen a majdnem 4 millió forint az a befizetett összeg + az állami támogatás.

Köszönöm az eddigi válaszokat, nagyon hasznosak voltak!

2018. okt. 25. 13:57
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha 5 éven túl fixáltatod a hitelt akkor engedhetik, de a kamat és emiatt a törlesztő is magasabb lesz, iylen 50-60e környékén...

Plusz amit írtak előttem, hogy a bank majd felméri a piaci árát, és egyébként vidéke tipikusan nem hiteleznek csak kb. 60-70%-ot. Muszáj lesz tartalékolnod a lakás utáni illetékre (4%!), költözésre, bútorozásra is.

Szerintem ne mindent egyszerre újíts fel mert akkor semmi tartalékod nem marad. Mérd fel mi a legfontosabb, a többit majd utána.

2018. okt. 26. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Valóban, igaza van az utolsónak, kifelejtettem a 4%-os visszterhes vagyonátruházási illetéket amit 15M forint felett kell fizetni, viszont ez neked 2% lesz "csak", amire ha első lakás, akkor kaphatsz 12 havi részletfizetési kedvezményt. Ezt viszont az ügyvéddel intézd el az adásvételi előtt, hogy így adja le a papírokat a NAV felé (B400-as nyomtatvány talán?!).
2018. okt. 27. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!