Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Eladjam-e a debreceni lakásoma...

Eladjam-e a debreceni lakásomat vagy inkább még várjak?

Figyelt kérdés
Az ára jelenleg is magasan fenn van. Párom Dunántúlra költözne (jelenleg itt vagyunk, Mosonmagyaróváron)... Beszéltem ma itt egy ingatlanossal, azt mondta el ne adjam a lakásomat, inkább adjam ki hosszútávra és az önerőmet megpótolva vegyek itt egy kisebb újonnan épülő lakást, a hozzá szükséges OTP-lakáshitelt is ő intézné. Életemben nem vettem még fel hitelt, érdemes beleugrani ilyesmibe?

2019. márc. 18. 20:45
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

A lakásárakról (arról, hogy esnek):

ahogyan a Kiszámoló blog is megírta, a lakásárakat a kedvező hitelrendszer (pénzkihelyezés a bankok részéről) és a befektetési célú vásárlás veri fel.

Mi történik, ha "kipukkan a lufi"?

Nem jutnak kedvező hitelhez a vásárlójelöltek, a régebbi (kész, beköltözhető) lakások ára esik, az újonnan épülő projektek többé-kevésbé tartják az árukat, viszont lecsökken a rájuk irányuló kereslet. Magyarul: nem lesz pénz, nem tudnak venni. Gondolom, ekkor Euróba tolnák a pénzüket az "okosak" vagy valamilyen Eurós projektbe.


Győrről: voltunk ott, nagyon nem tetszett, lehet furcsán hangzik számotokra, de véleményünk szerint rossz az energiája annak a városnak. Attól szerintem Debrecen is sokkal jobb. Győrnek nincs struktúrája, abban a városban minden "ide-oda van dobálva", nincsen benne semmi rendszer, sötét, kormos felületek, rozsdás-mocskos vagon jobbról, ahogyan kigördülünk (Hegyeshalom felé indulva) a vasútállomásáról. Véleményem szerint egy sötét, szellemtelen hely. Talán az óriási gyár-komplexumok teszik azzá. Debrecen - akármilyen is - van struktúrája, az egy Nap-város. Nem tökéletes élőhely, de nincs benne az a (manifesztált és szellemi) sötétség, mint Győrben.

2019. márc. 19. 14:13
 12/18 anonim ***** válasza:
100%
"2018 után, amikor a Financial Times fDi magazinja a jövő európai városa címmel jutalmazta Debrecent, most újra elismerést vehetett át a város Cannes-ban. Négy különdíjat sikerült megszerezni az oktatás, az ún. ösztönzők, valamint a munkavállalók képzése és a teljesítménymenedzsment terén. Ezen kívül még egy szerkesztői különdíjban is részesült Debrecen, ami Póser Zoltán, az EDC ügyvezető igazgatója szerint komoly jelentőséggel bír."
2019. márc. 19. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
68%

Nem vennék fel hitelt, az egy baromság. Ráadásul nem szabad úgy felvenni hitelt hogy azt a bérleti díjból akarja valaki fizetni.

Ha már nem akartok visszaköltözni a debreceni lakásba, akkor add el, ez egyértelmű.

2019. márc. 23. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:

Ahogyan jelenleg látjuk a dolgot:

egyetlen (saját tulajdonú) lakásunk van és azt nem szeretnénk eladni (hiába van jelenleg túlárazva), mivel nem kapnánk semmi jobbat (mivel minden túl van árazva jelenleg mindenhol). Várunk egy-két MNB jegybanki alapkamat-emelésig (azzal mozognak együtt a most kihelyezett forint-hitelek) és utána nézünk szét az ingatlan-piacon.


Mi várható?


Az új építésű ingatlanok ára marad, de nem tudják őket eladni.

A régebbi (használt) ingatlanok ára esik ... kevesebb hitelt kell felvenni a megvásárlásukhoz és az eladók is kevésbé fognak "arcoskodni" az árakkal ... talán már kissé meg is lesznek ijedve, akik nagyobb összegű és hosszútávú hitelekbe verték magukat. Tehát: a piac normalizálódik. Jelenleg mesterségesen fel vannak verve az árak és mesterségesen generálnak pénzbőséget a bankok, amit állami szinten is támogatnak ... a jegybanki alapkamatok a padlón vannak, hogy ömölhessenek kifelé a hosszútávú hitelek.

2019. márc. 24. 16:11
 15/18 A kérdező kommentje:

Emlékeztető:

a svájci frank alapú devizahitelek kihelyezését megelőző 10 évben a forint nagyon erősnek mutatkozott a svájci frankkal szemben. Amint vége lett a hitelkihelyezéseknek a svájci frank ára elindult felfelé, a forint hozzá viszonyított értéke csökkent, tehát a hitelek törlesztőrészletei emelkedni kezdtek.


A svájci frank akkori szerepét a jelenlegi "biztonságos és kockázatmentes" forinthiteleknél a jegybanki alapkamat "játssza" el.


Tehát: ha a Magyar Nemzeti Bank által időről-időre megállapított jegybanki alapkamat emelkedik, a hitelek törlesztőrészletei is elindulnak felfelé.


Én, ahogy látom, egy 20 évre kihelyezett OTP Lakáshitelnél az adós simán dupla pénzt fizet vissza "alaphelyzetben". Ráadásul először nagyobbrészt kamatokat fizet, tehát a tőketartozásra csak minimális mértékben csökken. A magunk részéről kockázatosnak tartom, hogy ebbe belemenjünk (a kedvezőnek látszó piaci-gazdasági körülmények ellenére is). Azt hiszem, nem adom el a lakásomat, nem próbálok meg "nyerészkedni" vele, hanem egyelőre megtartom, hiszen valahol lakni kell.

2019. márc. 24. 16:22
 16/18 A kérdező kommentje:

...tehát a tőketartozása csak minimális mértékben csökken...


A 12. válasz nekem nagyon propaganda-ízű. :)

2019. márc. 24. 16:26
 17/18 anonim ***** válasza:
87%

Az árak nem mesterségesen mentek fel. Csak normalizálódott az árszint mert előtte a válság miatt évekig stagnált. Mivel most van fizetőképes kereslet ezért magasabbak az árak.

Azt nem lehet tudni hogy mikor megy feljebb, de nem valószínű hogy 1-2 éven belül.

2019. márc. 24. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
73%

12 vagyok: nem promózok, csak idéztem...

Szerintem csak az teheti meg hogy a hóbortja szerint választ lakóhelyet, akinek megfelelő felhalmozott anyagi kerete van erre!

Akinek nincs, az akkor jár el a legjobban ha megpróbál racionális döntést hozni. (ehhez akartam segíteni)

(van még más kategória is, de szerencsére az nem érint benneteket!)

Oda akartam kilyukadni, hogy - szerintem - a ti helyzetetekben ésszerű döntést kell (lene) hoznotok, ehhez meg rengeteg infóra van szükség...

Semmilyen szinten nem vagyok érintett és érdekelt abban hogy hova költözzetek... Tőlem azt csináltok amit akartok! (csak nekem már kicsit olyan szerencsétlenkedésnek hat, ahogy végig olvastam a kérdéseket és a válaszokat...:) Bocs'!

2019. márc. 25. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!