Kezdőoldal » Otthon » Kártevők » Elkezdett penészedni a fal....

Elkezdett penészedni a fal. Mit tegyek?

Figyelt kérdés

Albérletbe veszek ki egy szobás házat, nincs leszigetelve, pár napja vettem észre, hogy penészfoltok jelennek meg a falon felül a plafon alatt több helyen is. A bejárati ajtó egyből a szobába nyílik, az ajtó és az ablakok is bepárásodnak néha, mióta van fűtés (egyelőre csak időnként kapcsol be, minimális).

Két hónapja költöztem be, előtte volt festés, fogalmam sincs, hogy korábban is volt-e ilyen probléma.

Mivel allergiás vagyok, tudom, hogy egyáltalán nem jó a penészes levegőt beszívni.

Mit tehetnék ellene? Kötelessége a tulajnak valamit tenni, vagy nekem kell, mert én élek a lakásban?



2013. nov. 18. 10:18
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Szellőztess sűrűbben! Illetve enyhén hipós vízzel mosd le azt a falrészt. Ha magasan van, akkor létrán állva. De fertőtleníteni kell mindenképp!

Szólj a tulajnak is mindenképp még most, mert később rád fogja hogy Te tetted tönkre a lakást.

2013. nov. 18. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 supra01 ***** válasza:
100%
Túl sok pára van a lakásban! A tested kipárologtat 1-2 litert, zuhanyzás, mosogatás, főzés, ruha kiteregetése stb. Ez több liter vizet jelent, ami a hideg falfelületen kicsapódik. Ahogy az előző hozzászóló is mondta, gyakrabban szellőztess, 5 perces szellőztetés elég egyszerre. Ez a legolcsóbb és legjobb megoldás. Résnyire hagyd úgy az ablakot, vagy van a részszellőztető funkciója is ha olyan a kilincs az ablakon.
2013. nov. 18. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyetlen megoldás van rá sajnos ,ki kell vonni a párát. Szellöztetés nem mindig jó ,mert van amikor kint is magas a páratartalom,nembeszélve télen kissé költséges mindig kiengedni a meleget. Nekem is van egy Fagor Dh-16-os páramentesitöm egy éjszaka kivesz sokszor 5-6 l vizet.
2013. nov. 19. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Gondolom, műanyag nyílászárók vannak, vagy legalábbis gumiszigeteléses fák. Ezeknél természetes a penészedés, a 2. válaszoló által írt sok víz nem tud eltávozni.

De a penész csak egy dolog, a széndioxid feldúsulása legalább annyira gond, tönkreteszi a légutakat.

Létezik ablakra szerelhető automata szellőztető, csak jó drága. Beszélj a tulajjal, neki is érdeke lehet, mert egy állandóan penészes lakást nehezebb kiadni. Ha hosszú távra gondolod, akkor te is beszállhatsz az árába, ha úgy látod, megéri.

2013. nov. 19. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

Beszéltem a tulajjal,mondta, hogy neki van páraelszívója, kölcsön tudja majd adni, ha szükséges. Addig is lekenjünk a falat penészölővel és többet szellőztetek.

2013. nov. 22. 15:02
 6/10 anonim válasza:

Természetesen nem egészséges penészes lakásban élni. Mivel a lakás nem a te tulajdonod, úgy gondolom, hogy az állagmegóvás nem a te feladatod, hanem a tulajé. Mindenképpen jelezd ezt a problémát felé. Úgy lehetne a penészedést meggátolni, hogy kívülről is szigetelni kell azt a falfelületet, ahol gond van, illetve valóban szükséges a benti párátlanítás.

Nálunk is volt ilyen gond az előző albérletben, ezért tudom (már). Ott az egész szobát kellett felújítani, régi tapétát leszedni, speciális penészedésgátlóval lemosni, majd újra tapétázni és festeni, szintén speciális festékkel. Ott a lépcsőház felőli falon jött elő a penész, mert túl hideg volt a lépcsőház. Fűtést szereltek be, és így talán nem lesz több penész, bár mi inkább amint lehetett elköltöztünk. (Nálunk van két pici gyermek)

Amit addig is tehetsz, hogy valóban szellőztetsz, és veszel addig is páramentesítő készüléket. (Nem kell a legdrágább) És le is moshatod a falat, de penész elleni spray-el is befújhatod.

2013. nov. 22. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A penészt a nedvesség okozza, a nedvesség pedig a páralecsapódás miatt van, amit a hideg fal okoz.


A pára mindig a helyiség leghidegebb részén csapódik le. Jó esetben ez az ablaküveg. Ha egy épületben kicserélik az ablakokat hőszigetelő típusra, de a falat nem látják el külső hőszigeteléssel, akkor az ablaküveg helyett a fal lesz a leghidegebb pont, és megindul a penészedés. Vegyszerekkel csak időleges hatást lehet elérni. A szellőztetés, páramentesítés segít valamennyit, habár a páralecsapódást teljesen megszüntetni nem lehet. Legfeljebb kisebb lesz a penészfolt. A helyes megoldás az, ha a fal külső szigetelésével elérik, hogy ismét az ablaktábla legyen a leghidegebb pont a lakásban. Erre persze ritkán kerül sor, mert drága. Belső szigeteléssel azt lehet elérni, hogy a szigetelés mögött fog penészedni a fal.

2013. nov. 22. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Nekem a Szavo penészölő jött be leghatékonyabban. (Kicsit drága, de megéri). Tényleg csak befújod a falat, és eltűnik a penész. De erős kellemetlen szagú, szóval szellőztetni kell utána.


Az újrapenészedés ellen pedig már leírtak mindent.

2013. nov. 26. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Tök felesleges a Szavo, én épp ma kezeltem hipós mosogatószeres vízzel pontosan ugyanolyan hatású (a Szavo ha jól emlékszem 5%-os hipó és 1 százalék nátronlúg kis anionos felületaktív anyaggal (születési neve szappan).


De igen, mindenképp páramentesítő lenne a megoldás. Csak én személy szerint nem tudom azt megengedni, bár valszeg muszáj lesz valahonnan lecsípni azt a 10ezer forintot.

2013. nov. 27. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Nem 10000-az ennyiért csak gagyik vannak, legalábbis teljesitményük messze nem éri el azt a hatást ami neked kell. [link]
2014. jan. 8. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!