Kezdőoldal » Otthon » Kert » Varjú által elpottyantott, és...

Varjú által elpottyantott, és magról kelt diófa csemetéket mivel célszerű kivenni áttelepítés céljából?

Figyelt kérdés
A kert végében van egy kissé elhanyagoltabb rész, amit most rendbetettünk. Ekkor figyeltünk fel rá, hogy 8-10 aprócska diófa nőtt ott ki a magas fű között, ami nem csoda mert a területtől kb 40-50 méterre 3 nagyobb diófa is áll a szomszédos telkeken. Van a kis magoncok között közötte mindössze 30 cm magas és van már ami másfél máteresre megnőtt. Sajnos az első idei talajmenti fagytól már megfekedett mindegyiknek a levele. Milyen eszközzel legcélszerűbb kiszedni a földből, hogy ne sérüljön a gyökér, mekkora földlabdával és milyen mélyen kell kiásni a gyökeret, ha máshova szeretnénk áttelepíteni a kis fácskákat?

2019. okt. 16. 21:05
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
66%
A 30 cm magasakat 25-30 cm-es körben ásóval egyszerűen ki lehet venni kb. ásónyom mélységű talajjal. Cserépbe ültetés után amíg lehet a fagyokig, érdemes párszor meglocsolni, hogy ne száradjon ki. Jó esély van rá, hogy tavasszal kihajtson. A másfél méteres már kétséges, mert idén már nem lesz olyan idő, amely mellett képes regenerálni a gyökérzetét, 1 hónap múlva meg jön Erzsébet napja, amikor az első fagyoknál lehullatja sz összes levelét és akkor neki idénre meg télre ennyi. Igaz, ha maradnak 30-50 cm-es gyökerei, akkor tavasszal feltehetően kihajt. Végső soron inkább a tavaszi kihajtásnál lenne érdemes a kiásást megcsinálni, mert akkor éppen jön a vegetációs időszak, amikor regenerálódhatnak. Egyébként érdemes megnézni a gyanúba fogott diófákat, hogy milyen gyümölcsöt hoznak, mert ha esély van arra, hogy vastag héjú minidiókról van szó, akkor inkább hagyni kellene az egészet.
2019. okt. 16. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Az ősz az igazi faültetési időszak, a faiskolákban is most termelik ki a csemetéket. Ha ki tudod venni földlabdával azt simán év közben is átültetheted, ha nem tudod labdával kivenni, csak gyökeresen, annak most van itt az ideje. A végleges helyén a gyümölcsfa ültetés szabályainak megfelelően elülteted, a hajtásokat visszacsíped, ültetés előtt a sérült gyökereket is. Télen szépen fejlődni fog a gyökérrendszere, tavasszal nagy eséllyel ki fog hajtani. Tavasszal is lehetne ültetni, de akkor minimum fél év mínuszban vagy.
2019. okt. 17. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
34%
Árnyékot adni fog, de a termés minősége eléggé kétséges lesz. Szerintem nem éri meg vesződni vele.
2019. okt. 17. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
55%

Én is azt mondom, hogy ne kínlódj velük, mert bizonytalan, hogy milyen gyenge minőségű ősökre ütnek vissza. Ezek egy-kétéves magoncok, tehát nem sokat veszítesz. A nagyokat nem is tudod igazán jól kiszedni, mert megmaradnak ugyan, de a növekedésük leáll egy-két évre.

Ha nem akarsz oltványra költeni, akkor a piacon (vagy még inkább, multinál, ahol garantáltan ültetvényről származik) vegyél a legszebb héjas dióból egy marékkal, több helyről is lehet. Ahová akarod a fákat, oda tegyél le minden helyre 4-5 szemet egy 20 cm-es körben. Ha több kikel, akkor a gyengébbeket kikapálod, de 1 nagy valószínűséggel mindenhol kikel. Ha nem ülteted át, akkor 6-7 éves korban már meglátod, hogy mit teremnek. (Ne hidd el, hogy csak 20-30 éves korban terem a dió, az csak az igazán nagy, sokzsákos termésre vonatkozik.)

2019. okt. 18. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
26%
A magról kelt dió tényleg sokára fordul termőre, a gyökeres oltványok jóval korábban teszik ezt.
2019. okt. 18. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Igen, léteznek ilyen népi megfigyelések, hogy a magoncoknak gyengébb a termésük, meg hogy a diófát az ember az unokáinak ülteti. A valóságban ma már teljesen más a helyzet, pl. nálunk a magonc meggyeknek sokkal szebb termésük van, mint az ültetett ősnek, és már 2 méteres magasságban hozzák a gyümölcsöket, a magonc diók termése pedig teljesen megegyezik az ültetettel. Egyik diófánkat 30 éve ültettük, tavaly 70 kiló diót adott, ma is nagy, papírhéjú diót terem, azóta felnőtt mellette egy magonc, az is már terem vagy 15 éve. Szerintem érdemes foglalkozni velük, bár a legjobb, ha ott nőtt fel, ahova született. Viszont ha fáról hullott a mag, megvan a veszélye, hogy az idősebb fa leárnyékolja, s azért fog kevesebbet vagy nyeszlettebbet teremni, de ha megvannak a jó életkörülmények, nem kell félteni a magoncot. Esetedben én a másfél méterest már nem bolygatnám, inkább "egyelném", vagyis a kisebbeket távolítanám el a környezetéből. Az nem baj, ha ilyenkor "károsul" a levél, normálisan a dió eléggé hamar ledobja a lombját, a mostani tartós meleg szokatlanabb a növényeinknek, mint egy talajmenti fagy.
2019. okt. 18. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
0%

A világ legtermészetesebb dolga, hogy a varjú által elpottyantott és magról kelt diófa a legnemesebb.

Hiszen ki más tudná jobban, mint ez a tollas állat, hogy az a dió csakis jól termő, egészséges fáról származik, amivel minden magyar gazda elégedett lesz.


Na, megyek inni. Úgy látom itt sem érdemes többet hozzászólni.

2019. okt. 18. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Ja, én kérek elnézést, hogy az évtizedes tapasztalataimból, nem pedig népi hiedelmekből válaszoltam a kérdezőnek. :D
2019. okt. 19. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

A varjú nem viszi magával a rosszat. A kutyáim is imádják a diót, versenyt kell futni velük, mert azé, aki hamarabb felszedi. De a rosszat ők is otthagyják. Még azt is, amiről kívülről nem is látszik, hogy rossz.

Még ha igaz is lenne, hogy "csak" árnyékot ad (de nem igaz), akkor is elmondhatatlanul hálás leszel érte 10 év múlva, mert forró nyári napokon érezhetően más klíma van alatta, akármit is csinálok a kertben, mindig oda húzódok megpihenni.


Az első nagy butaságot írt, hogy most hagyni kell, mert nem lesz már olyan idő, meg jön a fagy, stb.

MOST kell csinálni!

A lehető legtökéletesebb idő van és lesz is még egy darabig. A gyökere tökéletesen fog regenerálódni, van rá ideje, jó az idő.

Még 2 hétig fagy sem várható, de utána is ha lesz -1, -2 fok, azt nem szabad összetéveszteni azzal, amikor már átfagy a föld. Ha talajmenti fagy van, attól még a földben, ahol a gyökerek vannak, meleg lesz, és nem áll meg az élet.

A faiskolában 2 napja azt mondták, most van a legjobb idő a bogyósoknak is, még be tud gyökeresedni, mert meleg a föld.

Nálam is van 2-3 picike diófa, de mindössze 20 centisek, én is holnap fogok nekik helyet keresni.

A virághagymákat is hagyom még vagy 2 hétig a földben, ott a legjobb nekik, pedig van, aki már másfél hónapja felszedte.

2019. okt. 19. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Nem tudom, a 4-es válaszomat ki és miért pontozta le, de az nem ért hozzá.

Magról kelve a gyümölcsfák kb. 3/4 része rosszabb tulajdonságú lesz, mint amelyik fa magjáról szaporítottuk. Ez egyszerűen a nemesítés technológiájából és a genetika alaptörvényeiből adódik. A maradék 1/4 rész többsége hasonló termésminőségű lesz, mint az anyafa, egy nagyon kis % pedig jobb minőségű. (Ez a legfőbb módszere a nemesítésnek, magokat ültetni és kiválasztani a szülőknél jobb tulajdonságú utódokat.) Az arányok pontosításán esetleg lehet vitatkozni, de a leírtak lényegén nem.

Az is tény, hogy a dió helybe vetve (megfelelő körülmények közt, nem valami árnyékos, bozótos, gazos környezetben) 6-7 éves korában már terem pár szemet. Aki nem hiszi, próbálja ki, ahogy én is kipróbáltam néhányszor.

Az oltvány tényleg hamarabb megmutatja a termését, láttam már olyant, ami a 2. évben termett vagy 30 szép nagy szemet. De olyant is (saját oltásnál), ami az oltás évében nevelt termést, bár nem tudta kinevelni, 2-3 cm-es méretnél leszáradt, ahogy várható is volt.

2019. okt. 20. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!