Kezdőoldal » Otthon » Kert » Meg lehet különböztetni...

Meg lehet különböztetni egymástól a citrom és a mandarin fát?

Figyelt kérdés

Elkezdtem magról csíráztatni mandarint és citromot, és már kikeltek, de nem emlékszem, melyik melyik mag volt. :D :D

Egyelőre picik, és egyformák, később lesz valami látható eltérés a kétféle növényen? Esetleg levélforma vagy szín vagy ilyesmi?


Próbáltam fotókon összehasonlítani, de őszintén, én eléggé tökegyformának látom őket.


2020. ápr. 22. 16:15
 1/10 anonim ***** válasza:

A mandarin levele később se lesz nagy, a citromé igen.

A citrom levele gyakran "gatyás", vagyis a levélnyél oldalán ilyen kis levélszerűség van:

[link]

De neked teljesen mindegy, mert termésed úgyse lesz, ha nem oltod be. De beoltva se, ha netán fűtött szobában telelteted.

2020. ápr. 23. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
40%

Megint téves az információ, hogy sosem fog teremni.

Kérlek ezt ne terjeszd, nagyon sokszor adsz hosszú választ, mintha nagyon szakmabeli lennél, de sajnos sokszor vannak ezekben téves információk.

A be nem oltott citrom is fog teremni, csak évekkel később. De képes termőre fordulni.

Viszont ezeket jellemzően dísznövénynek tartjuk, nem gyümölcsfaként.


Én nem netről hozok képeket, mert arra a kérdező is bármikor rá tud keresni. Nekem van mindkettő, és igen látványos a különbség. A mandarin levele valamelyest sötétebb, fényesebb és kerekdedebb, a citromé sokkal inkább hegyes.

2020. ápr. 23. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítséget!

Én is úgy tudom, hogy fognak teremni, és nagyon örültem a megerősítésnek. Bár őszintén szólva, csak levéldísznek nevelem őket, szerintem maga a fa szép.

2020. ápr. 23. 22:11
 4/10 anonim ***** válasza:

Oké, hogy te pont a dísznövénynek szeretnéd, de a túlnyomó többség termést is szeretne.

Valóban, 20-25 év után szokott teremni, egy általam is ismert esetben meg már 15 éven belül is termett. De mivel a nem termő, ám a nagyjából mindenkinél fellépő vasklorózis miatt sárga levelű citrusokat jellemzően 10 éven belül kihajítják, ezért a valóságot elég jól lefedő megfogalmazás, hogy nem szoktak teremni.

Nekem is van mandarinom és citromom is amúgy, onnan tudom, hogy mi a különbség. Meg azt is tudom, hogy a fajták közt is különbség van, ezért nem írtam a formákról, mint a tudatlan kolléga, aki nem jól tűri, ha kijavítom a tévedéseit.

Az én növényeimnél a levélformák pont fordítottak, mint amit ő írt:

[link]

A citromnál látni a gatyás levélnyeleket.

A mandarinnál meg az idei leveleken a vasklorózist...

2020. ápr. 25. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Szerintem meg nagyon nem helyes megfogalmazás, hogy "nem szokott teremni", sőt egyenesen szembemegy a szakirodalommal.

De már megfigyeltem, hogy te azt is rendszeresen megcáfolod, mert ha te válaszolsz, akkor rendszerint azzal kezded, hogy leoltod a kérdezőt, és elmondod, hogy mindenki mindent rosszul csinál, és a szakirodalom is rosszul írja... sokszor már nevetséges.


És tévedsz, a nagy többség nem azért tartja, hogy teremjen. Ha azért tartanák, akkor 100-ból 99 ember beoltatná. De épp ellenkezőleg: 100-ból 1 ha beoltatja. A többieknek elég, ha díszít.

2020. ápr. 25. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Mutass már bármi szakirodalmi adatot, ami azt mutatja, hogy cserépben tartott, magról kelt citrusok gyakran teremnek, mielőtt kihajítják őket.

"akkor rendszerint azzal kezded, hogy leoltod a kérdezőt"

Ez nagyon ritka, és annak oka van mindig, a kérdező gyakorlatilag kiprovokálja.

Ez esetben nem oltottam le, hanem tájékoztattam, hogy ne várjon termést. Mivel ez is hozzátartozik a témához. Akkor is, ha ez rossz hír. Mivel én sokat tudok nem csak a növényekről, hanem a kérdezőkről is - sokezer megválaszolt kérdés után -, hogy jellemzően mit nem tudnak és mit lenne érdemes megtudniuk, aztán körüljárom a témát. Csak hát ugye, sok emberhez hasonlóan, te is magadból indulsz ki, és ..szogatásnak gondolod, ha nem csak a pozitív vonatkozásokat írom le.

"elmondod, hogy mindenki mindent rosszul csinál, és a szakirodalom is rosszul írja..."

Például? Mikor írtam, hogy a szakirodalom rosszul írja?

Azt mondjuk szoktam írni, hogy a hozzá nem értő, a cikkeket a netről összeollózó reklámklikkeltető oldalak rosszul írják. Mivel én már csináltam az adott dolgot, ezek meg még soha.

"És tévedsz, a nagy többség nem azért tartja, hogy teremjen."

Ha tudnád, hányan akartak már termést a magról kelt citromjukra ezen az oldalon, meg más fórumokban! Nem csak tízszer annyian, mint akik azt mondták, hogy a leveléért tartják. Ha jól meggondolom, ilyenről 5-nél kevesebb esetben hallottam.

2020. ápr. 25. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

A gyümölcs része engem tényleg nem érdekel, mert úgysem tudom őket olyan körülmények között tartani, hogy számottevő termést hozzanak.


Kicsit utánaolvastam, hogyan lehet levélzetről megkülönböztetni az egyes citrusfajtákat, ide belinkelem, hátha egyszer valaki belefut ebbe a kérdésbe.


[link]

és a Biology of Citrus könyvben is rá tudtok keresni:


[link]


Szóval a lényeg:


Citrom:

-soha nem gatyás (szárnyas) a levélnyél

-kerekded, széles levelek

-látható erezet

-fogazat a szélein


Mandarin:

-soha nincs látványos szárny a levélnyeleken

-keskeny, hosszúkás, a vége hegyes

-sötétebb zöld

-gyengén/ritkásan fogazott


Narancs, pomelo, grapfruit:

-szárnyas levélnyél - a pomelónak a legnagyobb a gatyája

-sima, nem fogazott a levél pereme



Amúgy most már nekem is a 18 kikelt növényből mindenfélét produkálnak, asszem valami hibrideket szedtem össze. De a fenti szabályok mindig érvényesek, csak ezidáig nem találtam erre egyértelmű leírást.

2020. ápr. 29. 21:38
 8/10 anonim ***** válasza:

"Citrom:

-soha nem gatyás (szárnyas) a levélnyél"

Direkt mutattam fotót az enyémről, ami gatyás. De ha beírod a keresőbe, ott is nagyrészt gatyásakat látsz. Néha csak minimális, de van:

[link]

2020. ápr. 30. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Az amit linkeltél, az 123rf egy vektortárhely, nem egy botanikai weboldal :D Ha oda beírod, hogy orange leaves, ugyanazt a képet megint kiadja, mivel az ügyfelek így tudnak válogatni a legtöbb előregyártott fotó közül.


Ha meg beguglizod, ugyanúgy a Stock Photo oldalak kerülnek előre a találatok között, és láthatod, hogy a gatyás levelek képei mindenütt az 123rf vagy a shutterstock weboldalhoz tartoznak.


Ne a google első ötven képéből tanuld meg a növénytant, mert a kereső algoritmus nagyon félre tud vinni, hiszen mindent kiad, aminek kicsit is köze van a kulcsszavaidhoz. Amint láthattad, lime fa, sőt citromfű képeket is kidobált neked.

2020. ápr. 30. 11:44
 10/10 anonim ***** válasza:

Nekem erre olyan személy hívta fel a figyelmemet vagy 25 éve, aki a saját üvegházában mutogatta meg a különféle citrusokat, volt neki vagy 50.

De különben meg ott a sajátom, amit lefotóztam.

2020. ápr. 30. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!