Kezdőoldal » Otthon » Kert » A komposztba miért nem lehet...

A komposztba miért nem lehet citrusféléket tenni?

Figyelt kérdés
És milyen növényeket nem érdemes beletenni még és miért?

2017. szept. 11. 14:22
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A citrusok héja vegyszerrel van kezelve, hogy kibírja a hosszú szállítást ezért nem szabad a komposztba tenni.

A diófa levelet sem érdemes a komposztba tenni ,mert olyan anyagokat tartalmaz amelyek gátolják a magok csírázását. Viszont érdemes külön, akár több helyen kilyukasztott szemetes zsákban komposztálni.

A évelő gyomok és a felmagzott gyomnövények sem valók a komposztba.

A gyantás növények nyesedéke is külön komposztálást igényel és csak a kész komposzt keverhető mert ezek a növények nagyon lassan bomlanak le.

2017. szept. 11. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
78%
Van egy olyan mondás, hogy "Ami nem terem meg, azt nem szabad eldobni." Ez nem csak a mesterséges szemetekre utal, hanem arra is, hogy ami az adott éghajlaton nem őshonos, annak valószínűleg a lebontásához se lesz megfelelő az éghajlat és a környezeti körülmények.
2017. szept. 11. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A citrusféléken legtöbbször viaszbevonat van. Néha gyorsan (néhány 10 nap alatt) bomló gomba, baktérium, féreghajtók vannak önmagukban vagy viasszal keverve.

Nyugodtan a komposztra teheted a citrusféléket hiszen mire oda kerül, a hatóanyagok (ortofenilfenol, imazalil, tiabendazol,) nagyrésze elbomlik. A környezeti vagy a komposzt hőmérsékletének emelkedéséve ez a folyamat felgyorsul.

Diófa levelet eltüzelva az az hamuként tehetsz a komposztra.

Gyomnövényeket akár a felmagzottakat, akár évelőket is bátran a komposzthalomra teheted. A komposztálás folyamatában résztvevő baktériumok gombák, férgek, földigiliszták, ezeket is tökéletesen humifikálják.

2017. szept. 11. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Hosszú távú terveim szerint két keret lenne. Az egyikbe pakoljuk a friss komposztálni valót. Az ebben keletkező dolgot rostálás után tenném át a másikba. A másikba új zöldséget nem tennék. Ebben még egy darabig érne a dolog. Szerintem így minden nem egészen jó dolog lebomlik.

A konyhai zöld hulladékban pedig szerintem a citrus félék mindig kisebbségben lesznek. A fenyő és a diófa meg pláne.

2017. szept. 12. 09:00
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha ennyire semmit nem lehetne a komposztra dobni, akkor jóformán komposzt sem lenne...

Ha valaki beleássa magát a témába, találhat cikkeket, hogy a diófa-levelet ne tegye a komposztba...aztán 100 másik helyen megtalálja ennek az ellenkezőjét is, saját tapasztalatokkal, sőt a szakma nagyjaitól is...

Mint tudjuk, az interneten ott van minden, és mindennek az ellenkezője is. :)


Szóval csak nyugodtan. Ahogy az első írta, csírázást gátló anyagok vannak benne. Hááát... nem is csíráztatni akarunk a komposzton!!! Mire meg lebomlik, ezek az anyagok sem lesznek meg, szóval ha a palánták alá kerül, akkor már nem fog gátolni semmit, csak elég idő kell neki a lebomláshoz.


Felmagzott növényt, gyomnövényt ne... MIÉRT IS? A komposztban olyan hő lesz, hogy a csírázni akaró magvakat megöli. Ez a komposzt belsejére igaz, emiatt kell néha átforgatni, hogy ami kívül volt, az belülre kerüljön.

A gyomokból hasznos nitrogén lesz, ha már komposztálok, hülye lennék ezeket a kukába dobni. Épp ez volt az egyik fő cél, hogy a gazoknak is helyet találjak, mert abból annyi van, hogy még a kukámba sem férne bele.


A két halom nem butaság, de nem úgy, ahogy leírtad. Az érés folyamatait nem kell elkülöníteni, hadd legyen a kezdetektől az utolsó fázisig egyben, főleg ne rostáld át, mert a rostán fennakadnak majd a lárvák, giliszták, amik valójában elvégzik a komposztálást.

Persze idővel beleköltöznek, de ezzel azt érnéd el, hogy megáll a komposztálódási folyamat, aminek nincs értelme.

Leállítod mesterségesen, hogy a természetnek időbe telljen újrakezdeni, nem csak felesleges, de valószínűleg még kárt is teszel, mert a hasznos szervezetek nélkül beindulna a rothadás, ami nagyon nem kell.


Szóval ha két komposzt halmod lesz, akkor az azért legyen, hogy az elsőnek legyen ideje teljesen beérni. Azaz elkezdesz egyet, pár hónap után pedig a másikat. Így az elsőre később nem dobsz semmit, csak hagyod érni.

Nálam hihetetlenül látványos az, ami kapott komposztot, de valójában sosem tudott a komposztom nyugalmi állapotba kerülni, mert mindig górom a tetejére a friss hulladékot, van bőven. De ami már ott van egy éve, az tápanyag szempontjából nyilvánvalóan nem hasonlítható össze azzal, amit múlt héten dobtam rá. Azaz mindig van benne olyan, ami nem tudott teljesen lebomlani.


Visszatérve a déli gyümölcsökre, valóban vannak vegyi anyagok rajta, de ez olyan elenyésző mennyiség, hogy emiatt felesleges külön kezelni. Az, hogy megeszel havonta 2-3 banánt, nem fogja rontani a komposztod minőségét.

Aki szerint pedig nem bomlik le: ha eldobod az utcán vagy a kertben a banánhéjat, 2-3 nap múlva már szinte nem is látod. Sokkal gyorsabban bomlik le, mint más, itt őshonos növények. Elbarnul, szottyos lesz, igazából egy hét elteltével abból a vastag, lédús banánhéjból kb egy fonalnyi marad, és biztos, hogy nem látsz több hónapos banánhéjakat sehol.

Ami lassan bomlik le, az pl a tojás. De ettől függetlenül még nagyon is hasznos, és mindenképpen a komposztban a helye a tojáshéjnak. Viszont az még egy év múlva is fenn fog akadni a rostádon. Kissé gyorsítható a lebomlása azzal, hogy marokkal összezúzod, de akkor is ott lesznek a kis darabjai vagy 2-3 évig.


Van ugyanabból a csomagból vetőmagom vetve a tavalyi komposzt helyére, meg egy attól 2-3 méterre lévő másik helyre is. Ég és föld a különbség a fejlődésükben.

Pedig a magok 1. ugyanabból a csomagból valók, 2. nem nagy távolság van a volt komposzt helyétől, 3. nem is volt beforgatva oda komposzt, csak azon a helyen gyűjtöttem. És ezen a helyen kb 3x akkorára nőttek a növények.


Szóval ne aggódj ezen az egészen és ne parázd túl. Ezen az oldalon is van egy csomó komposztos tanács, de itt is kérdezhetsz még, ha eszedbe jut vmi! :)

2017. szept. 12. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!