Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan ne öljem meg az orchide...

Yabu kérdése:

Hogyan ne öljem meg az orchideámat?

Figyelt kérdés

Egyszer kaotam egy orhideát, és szuperül elvolt egy darabig, amég észre nem vettem, hogy a gyökérzete elkezdett fonnyadni/száradni fogalmam sincs melyik. Nem tudtam hogy mit csináljak, locsoljam jobban, vagy kevésbé, esetleg megfulladni készül vagy mi van. Az utóbbit azért nem hinném, mert megfelelő talajban volt, fakérgesben, átlátszó kaspóban. Most van megint egy orchideám de nem szeretném ugyanazt a hibát elkövetni, kérlek segítsetek!

Mennyit locsoljam, hogy érje nap, mennyit fújdossam vízzel a leveleit hogy elegendően párás stb legyen neki. Olyan ismtrukciók kellenének mint egy abszolút laikusnak, hogy napi/heti x alkalommal és mennyi vizet adjak neki pl fél deci vagy nem tudom.

Egyébként jó nagy orchidea,szirmai 9 cm-esek, magasságra 60 cm.



2020. ápr. 27. 21:27
 1/7 anonim válasza:
100%
Orchideát nem locsolni kell hanem áztatni kb 30 percet. Nem lehet víz alatta napokig. Én heti egyszer szoktam zuhanyoztatni, utána áll egy kicsit a vízben és vissza a helyére. Ablakpárkányban van napfényben, minden évben virágzik.
2020. ápr. 27. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Nekem 3 orchideám van, a legöregebb másfél éve van nálam. Akkor szoktam őket öntözni, ha élénk zöld helyett hamvas-szürkések a gyökereik. Ez általában egy héten egyszer esedékes (de nyáron vagy szárazabb levegőjű lakásban lehet kicsit gyakrabban is). Nem szószerint öntözzük, hanem vízbe áztatjuk, 1 vagy 2 órára. Ilyenkor megszívja magát vízzel és megint szép zöldek lesznek a gyökerek. Időnként (2-3 hetente) teszek a vízhez némi tápoldatot; kicsit hígabbra keverem, mint amennyit a papíron írnak.


Permetezővel nem szoktam fújkálni, max a felül lévő gyökereket, ha szárazak, de az alsók még jók. Ha folyton lefújod a teljes növényt, a víz könnyen megrekedhet a levelek közt, ami rothadáshoz vezethet.


Fontos, hogy ne legyenek közvetlen napfényen nyáron (nekem sajnos égett már meg a májusi napsütésben déli ablakban pár levelem 😞) illetve ne öntözd túl az orchideákat. Ha ráncosodni kezd a levele, akkor vagy túl sok vizet kapott, vagy túl keveset. Érdemes átnézni a földjét vásárlás után, hogy van-e benne atka, tetű, illetve a növény tövénék kis kosárka vagy szivacsdarab, ami árhat a növénynek hosszú távon.


Hirtelen ennyi jutott eszembe, remélem segít. ☺

2020. ápr. 27. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Ja az kimaradt, hogy a víz ne lepje el teljesen a növényt, 1-2 centivel lógjon ki a korona a vízből legalább.
2020. ápr. 27. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ! Élet mentő! Nem is hallottam még róla, hogy így áztatni kell!

Egyébként hogy kell ezt elképzelni? A kaspóból fogom és kiveszem az egész növényt és belerakom vízbe? 😅

2020. ápr. 27. 21:43
 5/7 anonim ***** válasza:
Úgy, hogy hagyd békén, ne tutujgasd, ne locsolgasd. Legalább is az elején. Amíg megszokja az új, feltehetően szárazabb levegőt, a más fényviszonyokat. Ha a cserép alatt tálka van, abban ne legyen víz, ha kaspóban van, abban se maradjon víz. Nézz rá úgy, mint egy pozsgás növényre, ami történetesen esőerdőből származik, mégsem kell neki sok víz. Ha ezzel megbékéltél, akkor hetente egyszer merítsd bele 20-30 percre egy nagyobb tálba, vödörbe, hogy az ültetőközeget ellepje a víz, aztán vedd ki, hagyd lecsorogni az összes vizet és tedd vissza táljára vagy kaspójába. Aztán a következő vízivásig megint teljen el egy hét "szárazon". Közben ne érje tűző nap, de fényre azért szüksége van, ne érje huzat. Ha virágzik, akkor többnyire nem hoz új levelet, de mihelyt lehullottak a virágok, azonnal jön az új levél. Évente 1-2 alkalommal hoz virágszárat és azon akár 1-2 hónapig is kitartó virágokat. Ha túléli az első pár hónapot, akkor a víz és tápanyag pótlást lehet kevésbé rituálisan végezni. Elegendő lehet, ha az ültetőközegen hagyod átfolyni a csapvizet vagy egy kis permetező flakont használsz (pl. kiürült jégoldós spriccelős flakon), miből rápermetezed a vizet a közeg felső részére. Havonta egyszer kevés növénytápot is tehetsz a vízbe. Átlagos körülmények között nincs szükség vízzel permetezni.
2020. ápr. 27. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm!!

A gyökéren egyébként már az áztatás közben kellene észlelnem a változást, hogy kezd helyrejönni, vagy majd később helyrejön?

2020. ápr. 27. 22:50
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha kiveszed a vízből, akkor szép, élénk zöldnek kell lennie a gyökereknek (de nem lesz azonnal olyan).

Amúgy javaslom neked facebookon az orchidea klubot (vagy bármilyen hasonló csoportot), én is nagyon sokat tanultam onnan. :)

2020. ápr. 29. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!