Kezdőoldal » Otthon » Kert » Régi fa dézsa mennyire használ...

Régi fa dézsa mennyire használható biztonságosan esővízgyűjtésre cserjék, díszfák közötti elhelyezéssel, ha vannak benne fakárosító bogarak által "készített" lyukak, járatok?

Figyelt kérdés

Egy régi 30-40 éves fa szüretelő kádat (dézsát) szeretnék kibélelni fóliával, hogy benne gyűjtsem össze a ház tetőszerkezetéről összefolyó esővizet.

A dézsa kb. 1 m magas, alul kb. 80 cm átmérőjű, felül valamivel szélesebb. 4-5 cm a falvastagsága, fém abroncsokkal van összefogva.

Nem tudom, hogy milyen fából készítették.


Ahova a vízgyűjtés céljából tenném ott a közelben (1 m-en belül) vannak bokrok (pl. korallberkenye) és vannak felületkezelt fa épületszerkezeti elemek (fenyőfa oszlopok, korlátok).


Nem tudom, hogy a dézsa fa részében vannak-e még károkozó bogarak, de a nyomaik jól láthatóak. Sajnos olyan melléképületben volt tárolva sok éven keresztül, aminek a fa gerendázatát szú vagy valami más farontóbogarak károsították.


A dézsát kívül belül lekezelném, hogy ellenállóbb legyen az időjárásnak, napfénynek; és belülről valamilyen tartós fóliával bélelném, hogy megtartsa a belefolyatott vizet.


- Mennyire jelentene veszélyt a környezetében lévő díszfákra, bokrokra és fa épületszerkezetekre, ha van még szú vagy bármilyen fakárosító bogár a dézsa fa szerkezetében/testében?

- Hogyan lehet házilagos körülmények között megállapítani, hogy van-e még a dézsa testében károkozó?

- Ha van, hogyan lehetne megszabadulni tőlük?



#esővíz gyűjtés #fakárosító #fa dézsa #fa szerkezet kártevőmentesítése
2020. máj. 1. 11:06
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha lekened kívül-belül, akkor meglátod, van-e új lyuk, mert a farontók ki fogják fúrni ismét.

Ezek élő növényre nem veszélyesek, viszont épületszerkezetre elképzelhető, hogy igen, ha máshonnan hozod. De ha már nincsenek benne, egy hónap után se lesz lyuk a lekent felületeken, akkor oké.

Viszont én nem javaslom, hogy szabadban helyezd el. A fólia meg a fa közé úgyis megy be víz, ezt nem tudod meggátolni, és szétrothad az egész. Az alja meg alulról, hacsak nem valami szellőző felületre teszed. Három év, és széttörik. Ez alkalmi használatra készült, nem állandó víztárolásra, meg szabadban való állásra. A víz is nagy erővel nyomja, lehet vagy 800 kg.

2020. máj. 1. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

- Elvileg csak a csapadéktól kellene védenem, amit felülről takarással oldanék meg. A napsugárzástól elég védelmet biztosítanának neki a környező növények.

- Nem érintkezne teljes aljával a talajjal, mert csak helyenként ültetném fel valamilyen mobil beton felületre, kőre. Így elvileg nem rohadna alulról.

- A tárolt csapadékvíz tömege jelentene neki terhelést. Részben az oldalfalra, részben -s talán ez lenne a kritikus pont- az aljára.

2020. máj. 4. 17:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!