Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen fagytűrő mediterrán...

Milyen fagytűrő mediterrán gyümölcstermőket ismertek, melyek megélnek Magyarországon?

Figyelt kérdés
Próbáltam utánaolvasni, viszont egyedül a vadcitromot (télálló citrom/Poncirus trifoliata) találtam. Persze, vannak egyéb fagytűrőek is, viszont azoknál már esélyes, hogy a hazai telet nem bírják.
2020. jún. 2. 14:35
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
füge
2020. jún. 2. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A vadcitrom felnőtt korában kibírja a nálunk szokásos teleket, 2 éves korában nálam is földig fagyott. De ez nem annyira gyümölcs, inkább dísznövény vagy kerítésnövény (a tüskék miatt), mert a termését nem tudod mire felhasználni. Egy sárga golyóban fél marék mag, ennyi az egész, közte teáskanálnyi gyümölcshús. Nem is citrus egyébként, csak valami rokon.

A füge hidegtűrőbb fajtáin kb. 16 fokon fagynak el a bimbók, -18-nál meg földig fagy.

A mini kivik simán bírják még a -25-öt is. Nem nagy durranás, de azért meg lehet eszegetni. A rendes szőrös kivik viszont már megint csak olyan -18-ig, esetleg -20-ig bírják. Ha veszel, ne önporzósat vegyél, azok gyengébb minőségűek.

A paw-paw is bírja -25-ig. Érdekes és finom növény, csak néhány hátránya van: a legtöbb fajta nem önporzós, hanem kettő kell belőle, és semmilyen nálunk élő rovar nem porozza, hanem kézzel kell kínlódni minden egyes virágnál. Valamint, az érett gyümölcs hűtőben is csak néhány napig tárolható, vagyis nem tudsz mit kezdeni vele, ha később sok gyümölcsöd lesz. (Persze, pálinkát mindenből lehet főzni...)

Ha viszonylag védett kerted van, vagy jó a fagylefolyás, akkor meg lehet próbálkozni datolyaszilvával. Ez is olyan -18-ig jó nagyjából, bár fajták közt van eltérés. Van pár orosz hibridje, a virgíniai szilvával, ezek kisebb termésűek, de -20-at még elbírnak, állítólag. (Nálam a Nikita's gift az első télen helyben oltva, tehát idősebb tövön földig fagyott, amikor szerintem csak -18 volt.) Ha veszel valamilyent, akkor olyat keress, ami már szedéskor se csersavas, sokuk olyan, mint az éretlen kökény.

Szóval, én elég sok ilyesmit kipróbáltam már, de semelyikről nem mondom, hogy a gyümölcséért érdemes lenne kínlódni, a hagyományos gyümölcseink sokkal többet érnek. Mint érdekesség, úgy igen, el lehet dicsekedni velük.

2020. jún. 2. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek!


#2 igen, ilyesmikre gondoltam, köszönöm a tanácsokat és ötleteket!

2020. jún. 2. 18:01
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

A datolyaszilvák (fajhibridek) közül a Nikita's Giftet kb -24 fokig írják hidegtűrőnek, a Russian Beauty jobban bírja, de van több valóban téltűrő fajhibrid is (Sosnovskaya, Goverla, Kosh).


Asimina, jujuba bírja a telet, de nem mediterrán, hanem USA, illetve Kína eredetű.

Ami fontos, hogy fajtától nagyban függ a termés minősége.


Kivi, minikivi még említésre méltó.


Ja és a Poncirus az már elő évben is bírja a -20 fokot, csak a meszes talaj fáj neki az első 5 évben. (vas+magnézium műtrágyával lehet rajta segíteni)

2020. jún. 3. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Annyi, hogy a kivi nem mediterrán növény, ezért bírja a téli időt is.
2020. aug. 7. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
100%

Datolyaszilva

Paw-paw

Jujuba

Kiwi

Füge


Ezek az egzotikusak ami itthon is teremnek

Üvegházzal ki lehet toldani még Yuzu, és Poncirus Trifolata hybridekkel amiknek finom is a termésük, így gyakorlatilag fedezni tudod az egész éves gyümölcs igényedet kisebb kihagyásokkal


Én is erre készülök, amint meg lesz a telek :D

2021. szept. 29. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
100%
Ja még van egy ilyen hogy Akébia, még az is nagyon érdekes, biztos van még rengeteg de én csak ennyiről tudok
2021. szept. 29. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm! Ha esetleg valakinek még lenne ötlete, írja le, hátha más is gyűjt ötleteket! :)
2022. jan. 30. 11:37
 9/9 anonim ***** válasza:
Azért fontos szempont az adott helyszín klimatikus kitettsége is. Délre néző domboldal vagy délre néző házfal előtti tér (esetleg szöglet, beugró) a legkedvezőbb.
2022. jan. 31. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!