Kezdőoldal » Otthon » Kert » A levendulát zsályával elegyít...

A levendulát zsályával elegyíteni a kertben?

Figyelt kérdés
Sokat gondolkodtam, hogy a sok levendula mellé mit lehetne még a maradék helyre ültetni, ami fokozná a mediterrán hangulatot. A rozmaringra gondoltam, egyértelműen az volna a legjobb, de nem nagyon van télálló fajtája. A zsálya (erdei stb...) megfelelhet? Hasonló igényei is vannak, úgy látom.

2020. jún. 17. 16:15
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A zsálya mindent kibír! :)

Viszont hajlamos nagyon elterebélyesedni. Szóval hagyj neki teret, ne szorosan ültesd.


Esetleg a menta is szóba jöhet, de az meg alattomosan, gyökérsarjakkal MINDENHOVÁ benövi magát. Én már csak lesüllyesztett cserépben tartom a fűszerkertben, mert az egyik évben egy nyár alatt több négyzetméternyi helyett meghódított.

2020. jún. 17. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ó, fene gondolta. Azt hittem, a menta esetleg még csak nem is évelő (bár ettől még hozhat új generációkat is, de ezek szerint tarackol, mint a málna). Üres ez az oldalkert-rész, szóval ránézek, mit tud. A zsálya szépen bokrosodik vagy szétesik közben, mint a levendula? Amúgy szeretnék télálló rozmaringot is, nagy szerelem, csak kutakodnom kell még utána. Köszi!
2020. jún. 17. 16:59
 3/6 anonim ***** válasza:

Nálam a borsmenta volt ilyen galád... Túlélt több telet is!


A zsályát lehet metszéssel alakítani. Az enyém már vagy 15 éves, teljesen elfásodott a törzse, mindig visszavágom, de még így is kb. 1 méter átmérőjűre nő minden nyáron.


Igen, a rozmaring elég problémás... Van úgy, hogy évekig megmarad (fagy ellenére), aztán egyszercsak kifagy. :-(

2020. jún. 17. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A menta annyival jobb a málnánál, hogy nem mélyen terjed, csak a felszínen vagy kicsivel a felszín alatt. Tehát könnyű bekeríteni.

Legegyszerűbb talán, ha egy nagy diszperzites vödör felső peremét vágókoronggal levágod 10 cm szélességben, a fület kioperálod, és lesüllyeszted úgy, hogy 2 cm-re látszódjon ki a földből. Ebből nem nagyon fog kitörni a menta. Ha véletlenül egy-két szál mégis, az meg úgyis a felszínen fog haladni, fel tudod szakítani.

2020. jún. 17. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

#4: köszi a tippet! :-) Ezt feltétlenül kipróbálom. Bár jobban szeretem a fodormentát (zöld mentát), ételekbe, desszertekbe ez finomabb, és az nem ennyire indázik...


Ha már a málna szóba került: persze az is telenőtte a veteményesemet, de nincs szívem kitépkedni. Ilyenkor még ugye nem lehet kiásni a friss növénykéket? Kb. 30-40 cm-esek.... Meg kell várni az őszt?

2020. jún. 17. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ilyenkor is át lehet telepíteni a sarjakat, ha szaporítani akarod, csak oda kell figyelni az öntözésre. Én már kaptam új fajtát nyáron, és megmaradt mind. De ősszel mindenképpen biztosabb, akkorra már jó gyökere fejlődik, és a megfásodott szárak jobban is bírják a gyűrődést.
2020. jún. 18. 04:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!