Kezdőoldal » Otthon » Kert » Laikus vagyok. Szerintem...

Laikus vagyok. Szerintem kötözni kéne. Mi a fő célja a kötözésnek - talán az, hogy a szőlőszemeket direktben is süsse a Nap (fotó melléklet)?

Figyelt kérdés

[link]

A hosszú vesszőkből kell/szabad levágni is?


2020. júl. 29. 12:25
 1/7 anonim ***** válasza:

Hűha, ez egy dzsumbuj!

Nem itt laktok Gyárvárosban, a közelünkben? Ott is van egy ilyen szőlőskert, rózsaszínű házzal. :-)


Szóval a szőlőkötözés oka elsődlegesen az, hogy a szőlővesszőket ne törje le a szél, és arrafelé menjenek, amerre a szőlősgazda akarja. Merrefelé akarja? Hát úgy, hogy a szárak külön-külön fussanak és szellősen legyenek, mert a gombabetegségek így kevésbé támadják meg őket, ill. a permetezés hatékonyabb.

Ilyenkor, nyár második felében már szempont az is, hogy a szemeket érje a Nap. És ilyenkor már le is lehet vágni belőlük, pláne, ha nincs hová kötni. De korábban is le lehet vágni, hogyha túl dúsak lennének.


Nem tudom, milyen fajta szőlő. Ha félvad vagy direkttermő, akkor kevésbé érzékeny a gombákra, akkor talán így se rohad meg. De nem ez a normális állapota, hanem kb. negyedennyi zöldfelület.

2020. júl. 29. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Amúgy a levelek szép egészségesek, szóval jó ellenálló fajtád van. :-) De azért ne élj vissza ezzel.
2020. júl. 29. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi!! - Nem Gyárváros, de Győr környéke (Szemerehegy). Otelló. Tényleg, nem vettem észre, hogy kényes lenne....de hamarosan a tettek mezejére lépek. Köszi!!
2020. júl. 29. 19:26
 4/7 anonim ***** válasza:

Szívesen.

Jövőre sokkal korábban kezdd el a kötözést, ne engedd, hogy idáig fajuljanak a dolgok. Ill. szerintem a metszés is nagyvonalú lehetett, és túl sok rügy maradt meg. A metszés után kb. egy hónappal is érdemes még ritkítani a vesszőket. Én sokszor kénytelen vagyok olyat is leszedni, amin termés lesz, mert túl sűrűn lennének. Igaz, azok kényesebb fajták.

Az Otelló egy jó, ellenálló fajta. Majd figyelgesd, hogyan érik be idén a termés. Ha nyögvenyelősen, akkor jövőre jóval kevesebb rügyet, kevesebb zöldet hagyjál meg, és persze azokat is kötözd.

Már amennyire időd engedi, mert sejtem, hogy - mint mindenkinek - neked is az a legnagyobb gondod, hogyan szakíts mindezekre időt.

2020. júl. 29. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszi!! - Én metszettem, már amennyire szakszerűen...még azt is majd 'be kell lőnöm', hogy mennyi rügyet hagyjak. Érzésem szerint nem hagytam sok rügyet - valójában pedig talán egy kicsit mégis csak...Mondjuk, azon még azóta is csodálkozom, hogy amennyire megmetszettem, ahhoz képest milyen nagy lombozata lett. Tanulságos számomra (internetes filmecskékből igyekeztem kivenni a lényeget (szőlőmetszés). Hát, igen...az idén sokminden volt - jövőre talán ráérősebb lesz..
2020. júl. 30. 03:43
 6/7 anonim ***** válasza:

És mégis, mihez kötnéd? :)

Ilyen alacsony támrendszer esetében, ahol lefelé nem lehet lógatni a hajtásokat, minimum egy 1,5 m magas vezetékrendszer kell, az alsó dróttól mérve, amire a termővesszők vannak kötve. Onnan mennek felfelé a hajtások, a felső drótig. Szóval, ha nem kidőlős fajta oszlopaid vannak, akkor meg kellene magasítani, mondjuk, a földtől 2 m-re legyen a felső drót. De ha feljebb, az se baj.

Sőt, ha duplán húzod a drótokat, mint a "nagyok", a tartóoszlop két oldalán, akkor nem is kell kötni, hanem a két drót közé behúzod nyár elején a lelógó új hajtásokat, aztán azok majd megkapaszkodnak.

Most már csonkázni kell inkább, kivéve, amit esetleg tudsz hová kötni. Ami nem illik a szőlő alkotta falba, onnan kinyúlik, azt vágd le. (Ez persze újabb hajtásnövekedést indukál, de addig is szellősebb lesz az egész.)

Nagyjából ezt kell neked csinálni, csak metszőollóval:

https://www.youtube.com/watch?v=KHkdJH3oeWE

Az Othello a peronoszpórára nem érzékeny, de előfordult már nálam is, hogy csapadékos nyáron elkapta még ezt is. A lisztharmat esetében meg ez az egyik olyan fajta, ami nagyon-nagyon érzékeny. Szóval, nem árt kissé szellősebbre venni.

Az nem kell, hogy fullban egész nap érje a fürtöket a nap, mert ha bejön esetleg pár 35 fok feletti nap, akkor a szemek megéghetnek. Jégeső esetén is sokat számít, ha van valami, ami védi a fürtöket. De azért az a jó, ha a levelek közt kapnak napot a szemek, ez az egészséges fejlődésüket szolgálja.

2020. júl. 30. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, sokat segítenek a fenti sorok. Egyébként ennek a szőlőnek a támrndszere kb. másfél méter (a fotómból nem derülhet ki esetleg) (még az előző háztulaj készítette, így 'kaptam' készen). De, jövőre megmagasítom, ha (mint írod) érdemes. Keresek fotót még a tavaszról, metszett állapotából, talán azon jobban látszik. Most nem találtam fotót, de majd még próbálkozom (tudom, hogy van valahol)
2020. júl. 31. 04:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!