Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen viszonylag kisebb...

Milyen viszonylag kisebb gyümölcsfák vannak, melyek esztétikusak és bírják a teleket is, tehát rendesen ki lehet Őket ültetni az udvarra?

Figyelt kérdés

Oda kéne, ahol a kerti burkolat kimarad (szándékosan) és van ilyen kis föld sziget...


Különben vannak kint helyek, ahova cserépben oltvány citromfát szeretnék, mert azt például esztétikusnak gondolom, csak ugye azt télen be kell hozni majd.


Tehát most arra kénének ötletek, hogy mi legyen az, ami hasonlóan esztétikus, de ki is lehet ültetni.

És nem diófaméretű...



2021. jan. 4. 14:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

A gyümölcsfákat többnyire ritkán viszik be a lakásba.

Nálam amúgy az összes gyümölcsfa "törpésítve" van visszametszéssel.

(A kertészek ezt nem szeretik, de a fák ezt nem tudják.)


Amúgy ha már van citromod, akkor ültessél fügét.

2021. jan. 4. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Még nincs citromom sem, csak majd akarok. A füge nagyon tetszik, csak ugyanúgy mint a citromról, arról is azt olvastam hogy télen meleg(Eb-n) helyet kell neki biztosítani...


Egyébként én is metszeni akarom majd.

2021. jan. 4. 14:39
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

A fügének nem kell melegebb hely.

Nekünk 8 éves és nem dézsában tartjuk, hanem ki van ültetve a Balaton-felvidéken a kertbe.

Ledobálja a leveleit, minden télen úgy néz ki, mint ami meghalt, tavasszal kihajt és egyre nagyobb.

2021. jan. 4. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

3-as vagyok

Azt lehagytam, hogy egyetértek az 1-el, a fád olyan lesz, amilyenre metszed!

A szomszédom pl. almából csinált lugast. Nem hittem, hogy sikerülni fog neki és tessék, sikerült!

2021. jan. 4. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 mindentudó99 ***** válasza:
Füge jó. Meg àrulnak ilyen speciákis oszlopos gyümölcsfákat is. De egy átlag ringló szilva se tùl terebéjes.
2021. jan. 4. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
a fa mérete az alanytól és a metszéstől függ. amit nem ajánlok (a télállóság miatt): barackok, mandula. aminek a metszéséről sok leírást tudsz találni: alma. az országon belül hol vagy amúgy? csak mert a füge pl Nógrád megyében fagyhat, kakiszilva ugyanez, bár azt nagyon egyszerű kicsire metszeni. tehát ha délebbre élsz, akkor a kakiszilvát tudom ajánlani
2021. jan. 4. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Pest megye dél-keleti részén élek.

2021. jan. 4. 17:03
 8/11 anonim ***** válasza:
89%

Én északabbra élek mint Nógrád megye de jól érzi magát a fügém. De az nem marad kicsi iden az enyém elérte 3 métert, metszeni meg nem erdemes nem tudod melyik ág hoz termést.

Azt,hogy milyen fát akarsz ültetni azt neked kell tudni. Attól függ milyen gyümölcsöt szeretsz.

Bármilyen fából lehet kicsit nevelni de kis fán kevés gyümölcs lesz és ugyanúgy kell permetezni mintha nagy fa lenne. Ha nincs kertészeti tapasztalatod azt sem fogod tudni melyik veszőt vágd le melyik hozhat majd gyümölcsöt.

Lehet en inkabb valami díszfát ültetnék.

2021. jan. 4. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Füge esetén csak egy dolog a földrajzi elhelyezkedés, meg egy másik a hely védettsége.

Pest megye délkeleti része nem egy túl jó hely ilyen szempontból, mert nincsenek jó fagylefolyású domboldalak, de házak által védett udvarokon meg fog élni a füge is. Mindenképpen a füge kerüljön a legvédettebb helyre, ahol több irányból épületek vannak a közelben, lehetőleg fűtött épületek fala közelébe. Persze, ott is elő fog fordulni néha -18 fok, amikor földig el fog fagyni, de az elfagyások közti években szép termések lehetnek.

Bár sokan írták a metszést, de a metszés nem egy mindenható módszer. Lehet csökkenteni a fák méretét vele, de csak egy bizonyos mértékig. Túl erős metszés esetén hatalmas hajtások fognak nőni minden évben, termés meg csak mérsékelten lesz, mert virág se fejlődik elég. Egy ismerősömnek pl. a 3 szilvafáján soha nincs termés, általában szó szerint egy szem se, mert minden évben annyira erősen visszametszi őket, hogy csak erős hajtásokat hoznak, termő részeket meg nem.

Úgy 8-10 évig persze lehet metszegetni, de akkorra már úgy megerősödik a gyökérzet (erős növekedésű alany és jó talaj esetén), hogy onnantól már kilátástalan a próbálkozás. Ezért inkább olyan fajtákat kell választani, ahol vagy a nemes, vagy az alany gyenge növekedésű.

Pl. az őszibarackok közül még a legerősebbeket is kordában lehet tartani metszéssel, és az egyébként is nagyon szép fa. De mondjuk alma esetén már keresni kell egy gyenge növekedésű alanyra oltottat. (Az alma mondjuk nekem nem annyira tetszik, mint fa, viszont a termése már inkább.)

Neten utána lehet nézni a fajták növekedési erélyének, plusz annak is, hogy ezeket milyen alanyokra szokták szemezni, van-e ebben komoly választási lehetőség. Konkrét választásokat meg itt is tudunk véleményezni.

2021. jan. 5. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Esetleg naspolya? Az sem nő túl nagyra, bár igaz, nem sokan szeretik a gyümölcsét.


Csak fa jöhet szóba? Mert bokros gyümölcsök is vannak, és azok biztosan nem nőnek nagyra.

2021. jan. 5. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!