Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mennyire kell / szoktatok...

Mennyire kell / szoktatok figyelni a zöldségmagok mennyiségére, amikor elveted / kiszórod a talajba? Egyenként szórod tőtávra, vagy random?

Figyelt kérdés

Totál kezdő kertészkedő vagyok -mondjuk inkáb úgy: abszolút kezdő-, más kérdés, hogy az elméletbe egy ideje elkezdtem belekóstolni. És mivel kezdő vagyok, egyeseknek esetleg hajmeresztően furcsa lehet a kérdésem, ezért előre is sszzzorrrry! :)


Szóval, amikor a zöldségmagokat elveted, akkor azokat az iszonyú pirinyó magokat, mint pl a sárgarépáé, egyeként kiválogatod, és egy pici magot teszel kb egy centisre fúrt lyukba a talajon, majd adott sortáv érték szerint X centivel arrébb egy másik, szintén egyetlen pici magocskát dugsz a földbe? Nekem ez kicsit ijesztő volna, de hát sose lehessen tudni, ahogy Micimackó mondta...


Bár szerintem inkább 3-4, vagy 5 magocska, mint amikor megsózzák az ételt, mehet egy adott pontra a talajba, nem? És X centivel arrébb megint 4-5 magocska. Gondolom én...


Másképp megfogalmazva: mennyire kell kiszámítani? Vagy nagyon lazán kell venni ezt? Belecsippentesz egy pöttyet, aztán "röpülj, eccsém úgy sacc per kábé oda", vagy ilyesmi?


Eleve az sem teljesen világos számora, mi az, hogy tőtáv, illetve sortáv. Gondolom a tőtáv: a soron belül, hogy adott növények milyen messze legyenek egymástól, nemde? A a sortáv meg a sorok közti táv?


Videókon azt látom, hogy random szórják, ahogy esik, úgy "nyiffan" alapon... De honnan tudhatnám én, kezdőként, hogy ez csak a rutinjuk miatt látszik így, közben meg esetleg: egy szórás - egy mag...?


Gondolom, az empatikusak sejtik, mi bizonytalanít el engem. Pl ha belegondolunk a gépi vetésbe, csak úgy fröccsennek a magok, igaz, a gép beállítja egyenletesre, de nyilván nem egyetlen mag egy löket, aztán X tizedmásodperc múlva megint egyetlen pici magot lövell... hanem szórja, egyenletesen, tömegesen.


Na de akkor mennyi az annyi? Úgy kábé?



2021. ápr. 1. 15:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Az ilyen apró magokat nem egyesével vetjük, hanem szórjuk. Aztán mikor kikel, ill. látszik már hogy túl sűrű, akkor kiegyeljük a fölösleges szálakat.
2021. ápr. 1. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Az elsőnek: akkor megnyugodtam, köszi. :) Ha mások is megerősítik válaszod, akkor már csak a "részletkérdésem kérdéses":


A_)

mennyi az annyi? Szóval, mennyire sűrűn kell vetni / szórni? Ha túl sűrű volna, az persze a pénztárcát se kíméli, tehát, gondolom, egy méter hosszú ágyásba nem szórjuk bele a teljes két grammos tasakot... VAGY IGEN?


Meg a válaszodra reagálva:


B_)

mi történne, ha nem egyelnénk ki a fölöseket? Egymást akadályoznánk a növekedésben, és két szék közül a pad alá esnénk? (Mármint a növénykék esnének...)


C_)

Mekkora magokat szoktak egyesével vetni? A gabonamagvakat ismerem látásból, ellenben a zöldségmagokkal csak most ismerkedem.

Szóval, mondjuk legyen az alapegység egy rizs szem (a sárgarépáé, amit láttam sokkal sokkal kisebb, a töredéke).

Egy riszszem nagyságú zöldségmagot már egyesével kell bedugni a földbe? Vagy azt még szórni kell? Mely zöldségeknak van olyan nagy magja?

2021. ápr. 1. 15:37
 3/12 A kérdező kommentje:

Ja, és még egy alkérdés: "D"_:


D_)

A póréhagyma vetőmag tasakon sortáv is, tőtáv is szerepel. Na de az is pirinyó magokat tartalmaz! Akkor minek van feltüntetve tőtáv, ha egyszer szórni kell folyamatában, és nem X centinként bedugni magot egyesével a földbe...?

Rosszul értelmezek valamit? Lehet, hogy félreértem a tőtáv, sortáv fogalmát?

2021. ápr. 1. 15:41
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

keress rá konkrétan. VAn egy rakás jó kis kertészeti blog, ahol képekkel illusztrálva le van írva.


a gaz-igazító, vagy a kertész blog... de van még pár hasznos ...

2021. ápr. 1. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
2021. ápr. 1. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező: nem bántásból, de senki nem fogja neked itt ádámtól-évától kezdve leírni a mezőgazdaság minden kezdeti lépését.


Google - beírod a megtudni kívánt fogalmat és kidob egy csomó hasznos weboldalt, ahol elolvashatod.

2021. ápr. 1. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Már sok mindennek utána néztem, de a rengeteg kertészeti infó között én mint kezdő nehezen akadtam a jelen kérdésem válaszaira. De azért köszönöm. :)
2021. ápr. 1. 15:46
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

4-es voltam, itt a kertész blog:

[link]


aztán:


[link]


[link]



Keresgélj nyugodtan...

2021. ápr. 1. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2021. ápr. 1. 15:51
 10/12 anonim ***** válasza:

Én igyekszem egyesével vetni a magokat, ha tudom, de ez csak a brokkoli-mag nagyságú vetőmagoktól felfelé működik. Pepecs meló amúgy, de nekem egyszerűbb, mint egyelni és kidobálni a vissza nem ültethető kis tűzdelvényeket.


A nagyon pici magokat, mint pl. a répa, petrezselyem, tépősaláta viszont én is csak szórom, nem tudom vele, mit csinálni, azt később ritkítani kell.

2021. ápr. 2. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!