Kezdőoldal » Otthon » Kert » Gyümölcsfa szaporítása?

Gyümölcsfa szaporítása?

Figyelt kérdés

Hobbiként gyümölcsfákat szeretnék szaporítani. (Kajszi,Szilva,Alma)

Ez hogyan lehetséges milyen egyszerű módszerek vannak egy laikus számára.



2021. ápr. 3. 12:06
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Elmész egy faiskolába, veszel egy csemetét, és elülteted.


Sokkal egyszerűbb és gazdaságosabb, mint magról szarakodni vele, úgyis csak 5+ év múlva hoz gyümölcsöt.

2021. ápr. 3. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Laikusként max próbálkozhatsz...


Ez egy szakma, nagy tapasztalat kelk hozzá és tudás!

2021. ápr. 3. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
A gyömölcsfák szaporítása kb egyenértékű azok oltásával, szóval azt kell megtanulnod, neten regeteg oktató anyag van, gazdaboltban pedig kapsz eszközöket.
2021. ápr. 3. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

"milyen egyszerű módszerek vannak egy laikus számára."


Egy cipőben járunk, a szakik már írtak neked, de ha van türelmed (amire utalt az első válaszoló), akkor az én rém egyszerű "módszerem" szerint dobáld szét a kertedben az őszibarackmagvakat ősszel. 50-ből, százból legalább néhány kihajtott nálam, csodaszép rózsaszín virágai vannak, akár az anyanövénynek.


Arról viszont fogalmam sincs, hogy 5+ év múlva hozni fogja-e legalább azt a minőséget, mint az anyanövény (apanövény?)...


A szakikra hallgass elsősorban, állítólag nem sok olyan haszonnövény van a gyümik közül, amelyeket csak úgy szétdobálva eredményt ad, de az őszibarack nem csak nálam vált be így.


Más kérdés, hogy sok mag kell, abból kevés fog kihajtani, és sok tényezős a dolog: klíma, meg az egyik évben ilyen az időjárás, a másikban olyan, milyen a talaj összetétele, minősége, mire ügyelsz, stb (én csak idén kezdtem bármit is, ami "kertészkedés", húzgálom a gyümölcsfákról a kúszónövényeket például, lehet, hogyez is tényező, nem tudom) ; aszályban van, aki 100 litert is javasol a gyümölcsfa töve köré a talajba apránként, fél óra latt öntözni heti egyszer, amelyik még nincs 5-6 éves legalább, stb.


Csak azért válaszoltam, mert véletlenül rém egyszerűen kihajtott nálam néhány őszibarackfa.


De inkább a szakikra hallgass, ne rám, én is totál kezdő vagyok. Csupán megosztottam a rém egyszerű tapasztalatomat veled, kérdező.

2021. ápr. 3. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Megint én vagyok, majdnem elfelejtettem

szakit ajánlani neked, a gyümölcsfa szaporítás nem éppen egyszerű meccs:

https://www.youtube.com/watch?v=zySuTi_a6Go

2021. ápr. 3. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
9%

Én holnaptól operálni szeretnék?

"milyen egyszerű módszerek vannak egy laikus számára."

2021. ápr. 3. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

#6: 👍👍👍


Remek riposzt. 😁


2es voltam.

2021. ápr. 3. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Azért az operálás meg a növénytermesztés nem egy súlycsoport... Ennyi erővel azt is kérdezhette volna, hogy ha kenyeret akar sütni, milyen praktikák vannak, nyilván nem kell hozzá képzett péknek lennünk, hogy ezt meg tudjuk valósítani... Bár ha néhány válaszból indulunk ki, előfordulhat, hogy vannak, akik így gondolják.

Egyébként pont, hogy a növénytermesztés az egyik legjobb hobbi. Ha csak egy kis konyhakertet akar valaki csinálni, már az is jó szórakozás, és nem kell hozzá agrármérnöknek lenni. Viszont egy fa felnevelése kicsit bonyolultabb, mint a sárgarépa vagy a krumpli, pláne magról, ezért érdemesebb az alapfokozstokat átugrani. Ráadásul párezer forintért lehet kapni facsemetét, nem egy nagy befektetés.

2021. ápr. 4. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Szerzel alanyt, utánanézel a neten az oltásnak, és csinálod. Nem egy atomfizika, a növények rengeteget kibírnak.

Anno kb. 13 éves koromban láttam az újságban egy cikket a szemzésről, kipróbáltam rózsán (futórózsára oltottam 1 m magasra törperózsát), sikerült 3-ból 2. Aztán egy másik cikk alapján aranyribiszke alanyra, magas törzsre oltottam hasítékoltással piszkét, ez is sikerült. Aztán vettem egy ilyen könyvet, és szinte minden oltástípust kipróbáltam, ami csak volt a könyvben... Most kb. 100 saját oltású növényem van, eladásra is szaporítok kis tételben.

Sárgabarack és szilva alanya a mirabolan. Valami elhagyott helyről ásol ki sarjat, lehetőleg olyan fa alól, ami nem alkot nagy bozótot, hanem csak kevéssé sarjadzik (mert ha nagyon, akkor a kertedben is így csinálja). Elülteted, aztán vagy azonnal, vagy nyáron nekiesel. Ha nem sikerül, majd jövőre ismételsz, akkorra erősebb lesz.

Alma alanyhoz nehezebb hozzájutni, kivágott almafák környékén szoktak sarjak nőni, de ha sikerül, azt se nehezebb oltani, mint mást.

Őszibarackot lehet magról, jó helyen 4 év múlva már lehet pár szem termés, de ritkán lesz olyan jó fajta, mint amit elültettél. Mikor barackosom volt, pótlásnak én is csináltam ilyeneket, bár inkább szemzéssel szaporítottam. Volt, hogy két egyforma magot ültettem, az egyiken jó termett, a másikon meg ugyanolyan lett, csak nem jött le a magjáról. Az ilyet se kell kivágni persze, csak jól visszavágni, és tavasszal átoltani, vagy nyáron átszemezni. Van jelenleg is legalább 10 termő gyümölcsfám, ami eredetileg másik fajta volt, de nem voltam megelégedve velük, és nagyobb korban átoltottam.

2021. ápr. 4. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Ahogy előttem írták. Nem túl bonyolult. Rengeteg videót találsz magyarul is. Én évek óta szemzek magamnak és ismerőseimnek gyümölcsfákat. Általában alvó szemzéssel. Sokan ajánlották a t szemzést, nekem csak cseresznyefánál sikerült. Nekem a chip szemzés vált be, kb. 85-90% eredéssel. Őszibarackot, nektarint, őszibarackmagból kelt alanyra. Szilvát, ringlót sárgabarackot mirobalán szilva alanyra szemzem. Egyébként nyáron, ősszel nyitott szemmel járok, gyakran kerékpározom. Ha találok alanynak való fát az út mellett, vagy valakinél, megjelölöm egy feltűnő színű szalaggal, lombhullás után elmegyek kiásom hazaviszem, elültetem következő nyáron szemzem. De sok ismerőstől is kapok ingyen, csak azt kérik néhányat nekik is oltsak át. Most orosz csemegeszőlőfajtát sikerült kapnom tavaly és szerencsére néhány megeredt. Idén teremni fog, mert egy 20 éves lugast oltottam át. Nagyon erős vesszőket hozott.
2021. ápr. 5. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!