Kezdőoldal » Otthon » Kert » Szokás megkérni a szomszédot,...

Szokás megkérni a szomszédot, hogy a másik kertjébe áthulló faleveleit jöjjön és szedje össze?

Figyelt kérdés
Nagyon egyszerű udvarunk van, gaz van amit fűnyíróval újra és újra letolok, csípőprotézissal nem tudok sokmindent csinálni. Viszont a szomszéd hatalmas diófájának a fele levele itt landol, tavaly segítséget hívtam öt nagy fekete zsák lett tele. Jogos lenne kérnem, hogy ő szedje és hozza a zsákot is nem volt olcsó az sem? Nem vagyok veszekedős szomszéd csak érdekelne hogy van-e egyáltalán ilyen?
2021. jún. 16. 19:49
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
70%
Én úgy tudom hogy ami a te kertedbe lóg át, hullik le, az a tiéd, te dolgod, te felelősséged. Megkérni megkérheted az állapotodra való tekintettel, de a zsákot ne tőle várd el. Esetleg azt is megbeszélhetitek ha hajlik rá, hogy ami a kerítésen át nyúlik hozzád azokat az ágakat hadd vágd le. Mondjuk a szél így is fújhat majd át levelet, de jóval kevesebb lesz mintha a teljes lombozat hozzád hullna.
2021. jún. 16. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
57%
Elég kicsinyes dolognak tűnik. Ha már úgyis utáljátok egymást akkor inkább vágd le az átlógó ágakat. Ha meg jóban vagytok akkor nem ezen múlik, szedd össze.
2021. jún. 16. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:
Nem az átlógás miatt van, nagyon kevés rész lóg át azért nem is szólnék mert az egyrészt kevés levelet jelentene másrészt nem segítene a levágása mivel a fa nagy magassága miatt a fa egészéről landol itt a sok levél a szélfúvása által.
2021. jún. 16. 20:12
 4/20 anonim ***** válasza:
85%
Nem tudsz mit tenni, max panaszkodhatsz, célozgathatsz, hátha észbe kap és segít. Zsákot biztos nem fog venni.
2021. jún. 16. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
79%

De ha jóban vagytok, miért nem kersz tole segitseget??

O hany eves?nen szorulhat o meg masban rad? Egy ember lakik ott?

2021. jún. 16. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:
Én egyedül vagyok ők egy család nem tudom mit szólna csak tájékozódni akartam mielőtt őt kérdezném majd. Hátha ez szokásos dolog és evidensnek vennék de úgy látom senki szerint nem szokásos dolog ez.
2021. jún. 16. 20:33
 7/20 anonim ***** válasza:
72%
Kedves eddigi válaszolók! De akkor azt is lehet, hogy ami fának az ágai átnyúlnak az én kertem "légterébe", azokat az ágakat levágom/levágatom? Mert ez alapján úgy értelmezem igen, hiszen "ami a te kertedbe lóg át, hullik le, az a tiéd, te dolgod, te felelősséged".
2021. jún. 16. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
98%

Nem nagyon szokás megkérni a szomszédot a levele összegyűjtésére, de lehet. Sőt, kötelezni is lehet rá, a település jegyzője által, ha birtokvédelmet kérsz tőle.

A kötelezés alapja a Ptk. ezen kitétele:

„A tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen a szomszédokat szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné.”

Neked jogod van a saját telkedet levélmentesen tartani. Ha a szomszéd levele áthullik, az attól van, hogy neki van ott egy fája. Amihez neki is joga van, de a te telkedet összeszemetelni ugyanúgy nincs joga, mint ahogy neked sincs jogod a szemetedet áthajigálni hozzá a kerítésen. Ami szemét nála keletkezik, az az ő felelőssége, ami szemét meg nálad keletkezik, az a te felelősséged. Ha mondjuk hungarocelltörmeléket tárolnál az udvarodon, amit a vihar áthordana hozzá, akkor azt neked kellene eltávolítani onnan. A tőle áthullott leveleket meg neki.

2021. jún. 16. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
73%

7

Teljesen rosszakat írnak.

Az átlógó ágak levágására a tulajdonost kell megkérni. Szükség esetén ajánlott levélben. Ha nem vágja le, akkor a viszont jogod van neked levágni. És ha ajánlott levéllel bizonyítod, hogy te felszólítottad őt, akkor ő semmilyen módon nem tud téged perelni.

Az áthulló dió, gyümölcs teljes mértékben azt illeti, akinek a telkén áll a fa. Viszont ha neki nem kell, akkor a telek tulajdonosa felszedheti.

[link]

2021. jún. 16. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm8-as azt végképp nem gondoltam, hogy még törvény is van erre.
2021. jún. 16. 20:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!