Kezdőoldal » Otthon » Kert » Görögdinnye vetése és paprikaé...

Görögdinnye vetése és paprikaérés?

Figyelt kérdés

Szokványos édes zöldpaprikát vetettem magról (ha muszáj, utánanézhetek a fajtájának), rohamosan nő, de mint laikusnak, nekem ellentmondásos infókat mondtak. Szóval mit kell tennem vele még? Napról napra egyre nagyobb a lombozat, szépen nő, de kissé későn vetettem, mégpedig kb három hete - ez baj?


Igaz, hogy csak szeptemberben lesz belőle paprika, akkor is, ha márciusban vetik magról? Vagy október? Így, június eleji vetés után mire számíthatok? Tényleg ki kell ásni szeptemberi hidegben és bevinni a házba? Szüretelni ráérzésre érdemes? Tehát úgy látom, már elég szép és nagy, azokat leszüretelem?


Olyat is hallottam, hogy egyesek szerint semmi értelme máshogy, mint melegházban, mert már márc.elején vagy palántakánt ki kell ültetni, vagy magról vetni, már márciusban, és szerintók így is csak szeptemberre érik meg, máskülönben elkésünk vele. Ez igaz?


Van görögdinnye vetőmagom is, FOTÓ:

[link]


Szintén ellentmondó infók... Itt a gyakorin írta valaki, hogy szeptemberben is vetett már görögdinnyét, és megérett neki október elejére. Mások szerint meg az összes fajtáját legkésőbb május elején el kell vetni. Mi az igazság szerintetek?


A képmagyarázatban segítenétek? Az elsőt sejtem, de inkább írjátok ti, ez fontos, mert az első képecske kapcsán lesz még kérdésem!


A 2.: nem értem, a 16 Celsius fok mire utal? Mint minimum hő? Tehát 14-15 fokban nem érdemes vetni?


3.: Mi a 100 és a 20? Sortáv - tőtáv? De ha igen, akkor miért egymás mellettiek a(z eltérő) számok?


4.: Ezt végképp nem értem, az ásóval...


Csak az utolsót értem jól szerintem: a 2. kép -többek között- a javasolt vetési idő, az utolsó kép meg, hogy ha a 2. kép szerinti időben vetem, az esetben mikor érik be, ugye?



2021. jún. 25. 20:17
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
2021. jún. 28. 16:52
 12/17 A kérdező kommentje:
Ja, az előző fotó ismétlés, a 9-es + 10-es kommentemben levő kérdésemhez raktam fel megint a fotót!
2021. jún. 28. 16:54
 13/17 anonim ***** válasza:

Hát ezeket a piktogramokat szerintem még az se érti, aki csinálta...

Eleve, görögdinnyét lehet palántának előnevelni. Profi termelők utoljára úgy 30 éve termeltek helybe vetéssel. Dédnagyapám dinnyés korában, a régmúlt időkben még úgy termelte, de most már kizárólag palántázzák. Ezt a Sugar Baby fajtát is. Szóval, a piktogramon meg kellett volna említeni, hogy vagy/vagy.

A 16 foknak szintén nincs sok értelme. Szerintem a talajhőre utal, de megnéztem szakkönyvben, 12 fokot ír talajhőmérsékletnek, a 4 fok különbség nagyon sok, több hét eltérés. Maximum hőmérsékletnek meg megintcsak értelmetlen, 16 fok januárban is lehet.

A távolságoknak meg főleg nincs értelme. Ez egy viszonylag gyenge növekedésű fajta, ezért elég neki a 150 cm sor-, és 100 cm tőtávolság.

Ha most elveteményezed (helybe), akkor simán kikel. Csak a meleg miatt nem fog nagyra nőni virágzás előtt, hanem túl kicsi korában fog virágozni és termést hozni, amikor még nem képes nagyra növelni. De ezen lehet segíteni, ha túl kicsinek tartod a növényt, a terméskezdeményeket ledobálod. Annak nincs értelme, hogy fél kilós termés legyen rajta. Én ilyentájt savanyítani ültettem pár éve, hogy ne legyen üres hely a síkfólián, és talán kilós lett a legnagyobb.

Ősszel is beérik, csak már nem lesz olyan jó ízű a meleg hiánya miatt.

Szóval, kikel, de ha jó minőséget és nagy termést akarsz, akkor május elején legkésőbb vesd el a kertbe. De inkább április végén.

A vetőmagokon a lejárat ideje szokott lenni. Ha ez 2020, akkor szerintem most, vagy soha. Lehet, hogy ki se kel, de ne jövőre pazarold a helyedet olyasmire, ami nem fog kikelni.

A paprika tenyészidejének fajta alapján tudsz utánanézni. A normál tenyészidejűek márciusban vetve júliusban már teremni szoktak. A hosszú tenyészidejűek inkább csak augusztusban, a nagyon hosszúak esetleg még augusztusban se. Pl. egyes chilik ilyenek.

3 hete már nem sok értelme volt elvetni. Ha kicsit is hosszabb tenyészidejű, akkor már csak ősszel fog teremni.

Hogy mikor érett, azt onnan tudod, hogy akkor kicsit megnyomva már nem puha, hanem kemény.

2021. jún. 29. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

Köszi a részletes javaslatot, előző! :) Annyit kérdeznék még -bár most kipróbálom magról, ha már egyszer itt van-, jövőre ha boltból megveszem a palántát (dinnyepalántát, paprikapalántát stb), az is kiültethető a kertbe? Vagy muszáj magról a meleg lakásban februárban / máerciusban palántává érlelnem, és aztán ki a szabadba árpilisban?


És még annyi, hogy folyamatosan bebuktam akkor a lejárati időt? Ami vetőmagjaim vannak, mind 2020 szerepel rajtuk, a sárgarépa és apóráhagyma ki se kell, már többször próbálkoztam velük idén...


Mi a maximum lejárati idő, amit boltokban megkapni? A vásárlás ideje, plusz egy év? Plusz két év? Plusz három év?


Tegyük fel, jövő márciusban elmegyek vetőmagot vásárolni. Legjobb esetben milyen dátum lesz rajta? 2025? 2024? 2023? 2022?

2021. júl. 1. 19:19
 15/17 anonim ***** válasza:

Bocsánat, hülyeséget írtam (24 óra munka meg 3 óra alvás után nem voltam a topon), a minősítés éve is rajta szokott lenni, vagyis két dátum szerepel a csomagon mostanában már. A minősítés éve, amikor csírázási próbának vetik alá az X éves magot, valamint a lejára ideje (hónap, év). Lejáratnak a minősítés követő 3. év decemberét szokták írni, de a valóságban nem mindig bírja addig. Én tavasszal csak végszükség esetén veszek meg olyan magot, amin nem az előző év szerepel minősítés éveként. Vagyis, jövő tavasszal 2021-es minősítésűt fogok keresni.

Palántát a piacon tudsz venni, a boltban magot veszel.

Meleg lakásban nem lehet rendes palántát előállítani. Meg fognak nyúlni, mert éjszaka, a sötétben is nőnek a meleg miatt. Olyan hely kell nekik, ami éjszaka hűvösebb, csak nappal meleg valamennyire. Kelésig lehetnek bármilyen melegen, de utána ki kell tenni hűvösebb, éjszaka nem meleg helyre. Ha nincs ilyened, akkor valószínűleg jobban jársz, ha vagy eleve palántákat veszel, vagy ha sok kell és olcsón akarod megúszni, akkor helybe vetéssel csinálod. A paprikát április közepén kell a kertbe, a dinnyét április végén vagy május legelején. Vagy mindkét időpontban, aztán ha mind megmarad, akkor a kisebbeket kikapálod.

2021. júl. 3. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:

Köszi! Egyébként ne aggódj, azóta rájöttem, hoyg én is benéztem! Már majdnem dinnyemagot ültettem, amikor az utolsó pillanatban megnzétema tasakot megint. A kánikulában, amikor vettem, figyelmetlen voltam, én is azt hittem, hogy lejárati dátumot láttam. Aztán tegnapelőtt itthon szemügyre vettem, és megláttam, hogy van ezek mellett egy lejárati (Expired) dátum is. Érdekes mdon nem három, hanem öt év szavatosságot írnak a dinnyemagjaimra. Ami persze nem garantálja, hogy 5 év múlva is oké lesz.


Minden, idén vett magom 2020-ban tesztelt ezek szerint. De már okultam belőle, hogy tényleg nem jó egyetléen évet se halogatni, köszi a megerősítést!


Ugyanis (nem tudom, említettem-e) pechemre, életem idei első kertészkedés kísérlete úgy kezdődött, hogy 2020-2023 jelzésű répa és hagyma magot vetettem, több módszerrel havonta, mert egy hónap alatt SEMMI nem kelt ki ezekből! Párhuzamosan májusban valamikor elkezdtem paprikát magról, meg mást is, és azok remekül nőnek magról! A répa és hagymamagom meg avonta újabb kísérletekkel se máködött, pedig két-háromféle módszer is próbltam, sőt, volt, ahol újravetettem és volt, amikor másik parcellát ástam fel ágyásnak és abba vetettem.


Egy se vált be, tehát gondolom a vetőmag a ludas... Hiszen ezen módszereim közül másik két növény szépen nő, míg a répa és hagyma egy hónap után sem. Sőt, még a gyártó / forgalmazó is ugyanaz! És még a tesztelés dátuma is ugyanaz: mind 2020-as. Az egyik tasak tartalma oké, a másiké meg nem...


Pár napja, kb jún 30 / júl 1. történt a 4. próbálkozásom, mert azt mondták a boltban, hogy kánikulában mellőzzem a szabadföldi vetést, vesem el a lakásban. Így tettem. Vödörben. Valami megelent a répás ill a hagymás vödörben, ja és kb másodikán kitettem a szabadba, mert ugye megszűnt a kánikula. De kezdő lévén nem tudom, hogy az gyom, vagy répakezdemény. Attól tartok, hogy gyom, mert a tasak szerint legjobb esetben is minimum két hét, mire kicsírázik.


A dinnyemagot eltettem jövőre inkább, mert nem látom értelmét az egy kilós g.dinnyének. A tancásaid hasznosak voltak, mégis megkockáztatom, hogy kikelnek jövőre. Ha már egyszer 2025 a lejárat ideje rajtuk, talán jövőre még jók lesznek.


A boltosnak igaza van szerinted abban, hogy 30 fok felett nem javallott szabadföldve vetni, mert megég a mag? (Vagy ezt már kérdeztem? Válasz nem rémlik, talán másik kérdésnél kérdeztem rá, úgy rémlik.)

2021. júl. 4. 17:28
 17/17 A kérdező kommentje:

Kiegészítés: a boltos azt is hozzátette, úgy érti, hogy amint lemegy 30 fok alá kint, ültessem ki. Én legalábbis kivittem a vödröket a kertbe. Szóval erre is érdekel válasz, a boltosnak igaza lehet?


A vödörből egyrészt azért nem emeltem ki a földet, mert félek, hogy megsértem az esetleg már növő hajszálgyökereket, másfelől meg ha téved a meteorológia, és mégis pár nap múlva megint kánikula lesz, akkor megint vödröstül bevihetem a lakásba. Javíts ki, kérlek, ha valamit rosszul csináltam szerinted! Köszi! :)

2021. júl. 4. 17:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!