Kezdőoldal » Otthon » Kert » A (fehér)paprikát nem muszáj...

A (fehér)paprikát nem muszáj metszeni? És egyelni? Mennyi víz kell neki? Szélsőséges, egymásnak ellentmondó módszerekről értesültem.

Figyelt kérdés

Egyes videókban bemutatják szakik a paprikametszést, hozzátéve, hogy nagyon sok verziója van a (fehér)paprika gondozásának. (Ez elég homályosan hangzik. Most akkor muszáj metszeni, vagy van anélküli verzió is?)


Szépen nőnek (magról) a fehérpaprikáim, viszont egymás nyakán. Maradhat így is, vagy ti egyelni szoktátok? Ha igen, miért?


Itt meg egy videó arról, hogy elárasztja, úsztatja vízben a paprikát a csávó. Hozzátette, hogy ő nem szakember. Mi a véleményetek erről? Körbesáncolja / -árkolja a paprika veteményesét, és patakokban önti köré a vizet úgy, hogy nyakig ér a víz a paprikáknak. Számomra ez kicsit hajmeresztőnek hat. Én szalmamulcsolom a paprikát, az csepegteti tovább a vizet, alig kell öntöznöm, szépen nő (magról). Vagy idővel mégis ki fog nekem száradni...? Ilyen sok víz kell neki, mint a videóban, vagy pedig sokkal kevesebb?

https://www.youtube.com/watch?v=kbXnizcc1QQ



2021. jún. 28. 17:39
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Természetesen nem kell naponta öntözni semmit. Tavaszi vetésnél általában egyáltalán nem szoktam, csak betakarom, aztán majd megázik, és a nyáron meg öntözöm, amikor muszáj. Csak ha nagyon száraz a föld vetéskor, és nem is jósolnak esőt, akkor kell egyszer megöntözni (esőztetve), aztán többször általában már nem kell. Nyári vetésnél a magok szintjét nehezebb nedvesen tartani, a nagy párologtatás miatt, szóval a sekélyen vetett dolgokat akár hetente kétszer is kellhet. A mélyebbre kerülőket nyáron is elég hetente. (Persze, kötött talajról írok, mint említettem, a homok az teljesen más.)

A flakon csak annyi, hogy a félliteres kupakjára fúrsz egy lyukat, a talpát levágod, és fejjel lefelé a palánta mellé ásod. Másfél literes kettévágva ugyanez, csak ott egyik palánta mellé megy a kupakos fél, másik mellé meg a talpas fél, mindkettő kifúrva.

Britanniában sincs minden nap eső, ott is vannak viszonylag aszályos időszakok nyáron. De ha gyakran esik is, az nem probléma, mert lassan érkezik a víz, nem zúdítva, mint pl. kannás öntözésnél. Valamint, olyankor a mélyebb rétegek is nedvesek, nem csak a felszín, mint nálunk, ha minden nap kap egy kis vizet felülről.

Tavasszal persze sok növény nem szereti, hogy hideg, vizes földben kell állnia. Ezért találták ki a britek a magas ágyást pl. paprikának, mert abban viszonylag jól elszivárog a víz, és gyorsabban is melegszik át a talaj, ami a rövid brit nyarakat kicsit meghosszabbítja. A magaságy ott egy olyan kényszermegoldás, mint nálunk a fóliasátor. (Nálunk persze ezt a fullamatőrök nem tudják, csak azt látják az angol kertészkedős műsorokban, hogy milyen érdekes dolog az a magaságyás, és itt is csinálják, ahol pont az ellenkező véglet van, vagyis nem a túl sok eső a növények problémája, hanem a túl száraz talaj.)

A répával és hagymával kár volt kínlódni. Répa még lehet esetleg, ha nem is nő nagyra, de a hagymából jó esetben dughagyma lesz, amit fillérekért lehet venni tavasszal. Esetleg októberben kiszeded zöldhagymának.

Ha öntözöd, simán kikel szabad földben nyáron is, kár volt vödrözni. Pár esetben kipróbáltam régebben, gond nélkül kikelt, de kelés után jött a probléma, a kicsi répa nem bírja a hőséget, egy darabig senyved, aztán egyszer csak eltűnik. Ami esetleg megéri a szeptembert, akkor a hűvösebb és esős időben megnő ujjnyira. Jobban jártál volna márciusi vetéssel, én már két hete árulom a nagyját, úgy 3 cm vastagság körül.

A szobanövényeket természetesen nem szabad naponta öntözni, ahhoz nagyon hozzá nem értőnek kell lenni, hogy így csinálja valaki. A legtöbb növény nem is bírja hosszú távon. Az átlagos szobanövényt akkor kell öntözni (bőségesen), amikor a földlabdája belseje is kezd száradni. Jól megválasztott cserépméretnél ez nyáron 5-6 nap, télen 8 körül.

2021. júl. 4. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:

Nagyon elgondolkodtatóakat írsz, köszönöm! Apropó, a répás sztorimat kicsit félreértetted, lehet, hogy nem fogalmaztam pontosan. Éprilis elején vetettem szabadföldbe. Egyébként póréhagyma volt a hagyma, ezt nem mondtam még. Először azt hittem, túlöntöztem. Mégiscsak eleinte csináltam jól, vagy még az issok víz volt neki. Itt a gyakorin voltak, akik gyakoribb öntözést tanácsoltak, az se jött be. Így május elején újra vetettem, meg május során valamikor egy másik kinti ágyásba is. Ekkor naponta öntöztem. Ezek szerint hiba volt?


Majd pedig a boltos tanácsára a lakásban vödörben is levetettem a répát és a póréhagymát, mármint magról. Apropó, erről is kérhetem véleményed? Idéztem a boltos szabvait. Tényleg kánikulában kiég bármilyen mag szabadföldön?


A magaságyásról olvastam, ezeket nem tudtam, köszönöm! Van, aki kombinált verziót, a Hügel kultúrás magaságyást javaslolja Magyaro-on, mert az esetben alulra faágakat tesznek, ami állítólag a nedvtartalma miatt nedvesen tartja a talajt, és a korhadásával még táplálja is. (Ha igaz.)


Hozzáteszem, szinte minden próbálkozásom mulccsal történt, 3 cm szalmamulccsal. Volt, hogy kitakartam az ágyás felét, próbából. Sárgarépának, póráhagyménak az se jött be nálam...


A vödörrel mit tegyek? Még időben, gond nélkül kivehetem a földlabdát a vödöről? Ássam be a kertbe?


A flakonos módszer hogyan működik, ha beástam? Abba öntöd a vizet? Vagy amikor esik az eső, annak egyenletes továbbítására van? Vagy eleve feltöltöd vizzel?


Egyébként csináltam hasonlót, saját ötlet, nem tudom, volt-e értelme: másfél literes flakont vizzel töltöttem, biztosító tűvel átlyukasztottam 5-6 ponton oldalt, és oldalt rátettem az ágyásba sorközbe. Csak hát volt, ami tényleg apránként továbbította a vizet, és volt, amiből szinte semmi nem folyt át, másnap észleltem.

2021. júl. 4. 19:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!