Kezdőoldal » Otthon » Kert » Szabályozza azt bármi, hogy...

Szabályozza azt bármi, hogy mit ültethetek a kertembe?

Figyelt kérdés

Picit hosszú lesz.


Átlagos falusi környezetben élek. Az embereknek itt nagy 1000-1200 m2 méretű telkei vannak, aminek kb. a fele az "udvar", a másik fele a "kert". A kertrészben mindenkinek veteményese + gyümölcsfái vannak, javarészt idősek laknak a közelünkben. Mi a párommal lusták vagyunk veteményest fenntartani, így csak simán füves a kertünk, és vannak dísznövényeink, virágok, cserjék. Viszont ezek a kerítések mentén futnak, középen pedig ott az üres füves placc. Arra gondoltam, hogy kialakítunk egy jó kis árnyékos kertet, ezért tervezünk ősszel vásárolni több nagynövésű fát, amit jelen elképzelés szerint a kert középső sávjában (hogy kellő távolságra legyen a kerítésektől) cikk-cakk alakban fogunk elültetni.

Szóba került vörös tölgy, amerikai tulipánfa, 2-3 db nyírfa, esetleg valamilyen juhar. Ezen felül, ha még fér, akkor kisebb növésű díszfák is szóba kerülhetnek, amit a kerítéstől 3 méternél nem kell távolabb ültetnem. 19 méter széles egyébként a telek.


Na most ezt a tervemet múltkor elmondtam a szomszéd néninek, akivel eddig egész jó viszonyt ápoltunk, de azóta teljesen ki van kelve magából, mert idézem a szavait "nem lehet erdőt csinálni a kertből". Azóta folyamatosan, ha meglát, elmondja, hogy tegyek le erről, mert ő utána fog járni hogy tudja ezt megakadályozni.

Azt hozzátenném, hogy a kerítése mentén szinte végig óriási tuják vannak, amiket 40 cm-re ültetett el a kerítéstől, nekünk tart árnyékot, de minket ez sosem zavart. Ha szemétkedni akarnék, én is bele tudnék kötni.


Szerintetek van beleszólása ebbe?


2021. aug. 9. 12:10
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha megfelelő távolságra ülteted, akkor semmi beleszólása sincs. Jegyzőnél érdeklődj!


Csináld, idegeskedjen az öregasszony!

2021. aug. 9. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Olyan fát ültetsz, amilyet csak akarsz. Gondolom, a szomszéd nénit az zavarja, hogy később átszállhatnak hozzá a hulló levelek, de jogilag semmit sem tud tenni, hiába hisztikél. Ebből a szempontból mondjuk a juhart nagyon nem javaslom, mert mindent teleszemetel a kölykeivel, ez tényleg sok bosszúságot okozhat a szomszédoknak (és nektek is).
2021. aug. 9. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Igazából, mivel 19 méter széles a telek, ha pont középre ültetem be az igazán nagyra növőket, az 9.5 méterre lesz mindkét szomszédtól, szóval én is úgy gondoltam, hogy annyira nem szólhatnak érte.

Az ő diófáik levelével is az én kertem van tele, de sosem csináltam ebből sem problémát én sem. Szóval ha nagyon kötekedne bármelyik is, akkor én is tudnék mit mondani nekik. Csak azért nem esik jól, hogy így meg akarja fúrni egy másik ember tervét.

2021. aug. 9. 21:25
 4/5 anonim ***** válasza:

Országos szabályozás nincs, de helyi jogszabály előírhatja a határtól való minimális ültetési távolságokat, különféle növényekre. A településed Helyi Építési Szabályzatát nézd meg, nagy valószínűséggel ebben lesz, ha lesz egyáltalán. Vagy a jegyzőt hívd fel, ha nem akarsz rendeleteket böngészni.

Eddig azt hiszem, 9 m volt a legnagyobb távolság, amit nagy fa (pl. dió) esetében láttam. Máshol dióra is csak 3 m-t írnak. Szóval, a 9,5-nek jónak kell lenni, nagy valószínűséggel.

2021. aug. 10. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Na, most ennek utánanéztem. Kisnövésű fáknál (pl. szilva, barack) a minimális ültetési távolság 2 méter, közepesnél (alma, cseresznye 3 méter), diófánál 5m. Akkor jó vagyok, arra nem térnek ki, hogy mennyire lehet sűrű a kert, és arra sem, hogy a szomszéd szavaival élve erdei fákat nem ültethetnék. 2019-es rendelet szabályozza ezeket, ami biztosan él még.

Most már csak azért is megvalósítom a kis "erdőmet". :)

Amúgy arra jöttem rá, hogy a szomszéd öreglánynak elképzelhető, hogy nem is a levelekkel van problémája, hanem a madarakkal. Van két madáretetőm, arra már megjegyezte korábban, hogy nem kéne ideszoktatni a madarakat.

2021. aug. 10. 09:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!