Kezdőoldal » Otthon » Kert » Gyümölcsfa ültetésének szomszé...

Fabók János kérdése:

Gyümölcsfa ültetésének szomszédtól, kerítéstől való távolságát mindig a helyi rendelet szabályozza?

Figyelt kérdés

2015. jan. 24. 10:43
 1/10 anonim ***** válasza:
88%

Mindig a helyi rendelet szabályozza - ha van.

Városokban általában van, kisebb falvakban általában nincs.

Ilyen esetekben az országos szabályozás, pl. PTK a mérvadó. (Ezekben viszont nem írnak távolságokról, csak általános elvekről, úgyhogy biztosra nem lehet menni, csak nagyon durva esetekben.)

Kérdezd meg a helyi jegyzőt, nálatok mi a helyzet.

2015. jan. 24. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
0%
Már úgy tudom minden ilyet eltörőltek.Pl magas tuja sorokat is lehet szinte a megye határra ültetni ,csak ne lógjon majd később át a szomszédba .
2015. jan. 24. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A törvényt törölték el.

Sok településen ennek az adatait vették át helyi rendeletbe, egy az egyben. Más helyeken meg egész más adatokat találtak ki.


Ahol nincs helyi rendelet, ott is érvényesek a magyar törvények rendelkezései.

Pl. a PTK tulajdonjogról és birtokvédelemről szóló részei alapján beperelhetlek, ha a kerítés mellé ültetett tujád miatt elrozsdásodik a kerítésem. Vagy ha a mezsgyétől 1 m-re ültetett fád gyökerei kiszárítják a földet az én oldalamon is, emiatt nem terem a telkem azon részén a sárgarépa, akkor kártérítésért perelhetlek.

2015. jan. 24. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

A kérdés gyümölcsfára szólt..

Van néhány előírás, a legfontosabb a helyi rendelet..

Ettől már csak a józan ész a fontosabb. Abban nem lehet bízni ültetéskor, hogy ez a cseresznye, vagy almafa olyan cuki lesz, mert óriásira nőnek idővel..de ez még hagyján..hullik a termés, ott rohad a szomszédnál...aztán időnként permetezni kell, amiből baromi nagy botrány lehet..

sőt.. a finnyásabb szomszéd még azt is sérelmezi, ha ősszel a lomb egy része áthullik, vagy a szél átfújja...az árnyékvetésről már nem is beszélek.

...a legjobb, amikor az okoz vitát, hogy a magasra nőtt fától nem lát át a szomszéd a sokadik kertbe, vagy ki az utcára..mert joga van..sőt jogai..


na, jó ültetést.

2015. jan. 24. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat nagyon hasznos,sajnos van egy két finnyás szomszédom :)
2015. jan. 27. 08:39
 6/10 anonim válasza:
Én meg egy olyan szomszéd vagyok,aki attól szenved,hogy túl közel ültettek árnyékoló fákat a fürdőszobánk ablakához,amit besötétit.Nem lehet mit tenni,érdeklődtünk.Ráadásul olyan termése van,amit széthord a szél,és mindenhol kis haszontalan csemeték nőnek....:(
2015. jan. 27. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Telekhatárra építetted a házad? én úgy tudtam sokáig hogy 1m-t el kell hagyni min.de tölem okosabbak nekem is segitettek... :)
2015. jan. 27. 22:31
 8/10 anonim ***** válasza:

4-es és 6-os megmondta a tutit ,nem könnyű téma.Nálunk midkettő szomszéddal van ilyen gond és biztosan én is gond vagyok nekik,mert imádom a kertemet a sok fával.

Az,hogy ne lógjon át a telken a lombja, egyértelműnek tűnik,ezért a telekhatártól való távolságot könnyű kiszámolni.Az viszont nehéz kérdés ,hogy ne árnyékoljon át .Nem tudom mi a jó megoldás,mi is ,a szomszédaimmal ügyes ,össznépi játékot játsszunk,nincs más ,mint eltűrni egymás szeszélyeit.Ez nekünk eddig sikerült,de sokat kell nyelni.

2015. jan. 29. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Nem a helyi rendelet szabályozza, hanem a józan ítélőképességed és erkölcsi értéked. A szomszédok sem vitáznak alaptalanul.
2015. jan. 30. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Oda ülteted ahova akarod. Lényeg ne lógjon át. A szomszédom nagy diófája rendszeresen söpörte a cserepeimet. Meg egyeztünk ,hogy én megmetszem. Azóta nem söpri.
2015. jan. 30. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!