Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen növényeket ültessek...

Krosszarcu kérdése:

Milyen növényeket ültessek szeptemberben?

Figyelt kérdés
Kb 15 kis fa bokor férne el, valami nagyon finom kellene, de olyan amit nem nagyon kell gondozni mert nem érzékeny, mondjuk egy évben csak egyszer kell permetezni. ??

2021. aug. 14. 12:48
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Szeptemberben olyat, ami konténeres. Szabadgyökerűt csak október második felében árulnak. Szóval jobb várni addig, sokkal olcsóbb.

Tehát gyümölcsfa, ill, gyümölcsbokor kellene, ha jól értem.

Olyan nemigen van, amit egyáltalán nem kell permetezni. Olyan lehet, hogy pár évig nem talál oda hozzád semmilyen kártevő és betegség, de ami késik, nem múlik, pár év után bizony permetezni kell jó eséllyel. (Kivéve, ha a környékeden senki nem termel olyan növényt, ezért nem tud odakeveredni semmi, pl. mert mindenkinek csak fű van a kertjében meg fenyő, vagy mert tanyán laksz.)

Azt mondd, mekkora területed van erre a célra. Azért bokor meg bokor közt hatalmas különbség van, fa esetén meg főleg.

Fa nem nagyon létezik olyan, amit ne kellene többször is permetezni, ha egyszer elterjed nálad valami.

Gyümölcsbokorból lehet mondjuk málna, de azt is el szokta borítani helyenként és idővel az atka, a málnaszúnyog, meg pár vesszőbetegség, szóval szerencse dolga, hogy nálad mi lesz a helyzet.

Szőlők közt vannak rezisztens fajták, amiket jó években nem kell permetezni, de esős nyarakon ezeket is meg tudja támadni mondjuk a peronoszpóra, és az lerendezi a komplett termésedet.

A ribizlit szerintem nem tartod olyan borzasztó finomnak, pedig azt elég tavasszal egyszer permetezni a levélpirosító tetű ellen. Más ilyen nem nagyon van, aminek ennyire nincs kártevője.

Még mondjuk a kivi, de azt meg nem mindenki szereti. (Főleg, aki még nem kóstolt érettet, csak a boltokban kapható full éretlent.) Metszeni ezt is nagyon kell, mint a szőlőt is, és hozzáértéssel.

2021. aug. 14. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Kiwi jó ötlet. Füge?
2021. aug. 14. 20:35
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Kiwit támasztékra kell futtatni, mint a szőlőt. Kelleni fog porzós és termős is. Amúgy szépen elvan.


Füge nevelhető bokornak vagy fának is. Fiatal korában érzékeny a fagyra, így érdemes a ház közelébe ültetni, vagy gondoskodni téli takarásról. Jelenleg a füge levélmoly a legnagyobb gond, mert még nincs rá engedélyes permetszer...

2021. aug. 14. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Szeptember...hát úgy értem majd ősszel bármikor, a hely ami van, az egy 110m2. Mindegy nekem csak ne legyen annyira kényes mint a dió amit 6 vegyszerrel kellpermetezni.
2021. aug. 15. 10:00
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Hát, nálam a fügemolyok nem fordultak a NÉBIH-hez, csak simán felfordultak, amikor lenyomtam őket Spilannal... Az amúgy is kellett, mert az amerikai lepkekabóca szereti a fügét is, meg nagyjából mindent, ami zöld, kivéve a rácsos kaput, ami zöldre van a, zöldre van a festve.

Betegsége nincs nálunk a fügének, kártevője is szerintem csak ez a kettő. Ha a darazsat, a hangyát, a poloskát, meg a rigót nem számítjuk. De permetezni elég az említett kettő ellen.

A fügék különböző növekedésűek, úgy általában a rászánt helyed negyedét, vagy akár harmadát is befedi egy fügebokor. Persze, csak ha jó helyen laksz, és nem fagy tövig minden második évben. Fagyzugban pl. abszolút nem érdemes vele foglalkozni.

110 m2 nem sok, ott a permetezés se sok munka, a legnagyobb fáradság előszedni a permetezőt.

A fügével az a baj, hogy mikor elfagy (mert garantáltan el fog fagyni időnként), akkor két évig nincs nagyon termésed, ha sok évig nem fagy el, akkor meg kétnaponta van annyi termésed, ami megenni sok, feldolgozni kevés.

Még a szeder is olyasmi munkaigényű, mint a málna, csak annál még fontosabb atka ellen permetezni. Viszont nem túl jó ízű gyümölcs.

Én a helyedben csinálnék egy kordont, és ültetnék rezisztens szőlőket, minden fajtából egy tőkét, koraitól a későiig, némi permetezéssel hónapokig lenne finom gyümölcsöd. Mellé valami jobb folytontermő málnából 2-3 métert, nem feldolgozásra, csak csipegetni.

2021. aug. 15. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Áfonya bokor? Pest Megyében vajon megterem? Idén ettem ilyet először.
2021. aug. 16. 15:45
 7/8 anonim ***** válasza:
Áfonyánál teljes földcsere kell, mert nagyon speciális igényei vannak. Általában elég egy 60x60x60cm gödör, geotex bele, ebbe pedig kertészetben kapható áfonyaföld. Locsolni csak esővízzel.
2021. aug. 16. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A geotextilnek nem lehet összetétele a talajban, mert a rést megtalálják a gyökerek, kimennek a "vad" földbe, és oda a projekt. 60 cm nem sokáig elég, nagyobb bokornak kevés.

Pest megyében vannak kimondottan meszes talajú vidékek, az áfonya meg kimondottan savanyú talajt igényel.

Szerintem nem éri meg a befektetést, mert idővel úgyis ellúgosodik a talaj, mire már rendesen teremne. Az állandó savanyítást meg tápoldatozást meg fogod unni.

2021. aug. 17. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!