Kezdőoldal » Otthon » Kert » Cseresznyefákat mikor és...

Cseresznyefákat mikor és mivel kell permetezni?

Figyelt kérdés
Azt olvastam, hogy még virágzás előtt kell. És jól tudom, hogy utána meg kell ismételni két hét múlva? Mivel kell permetezni, és azt hol lehet kapni?

2021. aug. 25. 17:37
 1/7 mindentudó99 ***** válasza:
Először lemosózod tél végén. Majd virágzáskor. Rovarölő gombaölő monília ellen. Ha borsószemnyi megint rovarölő és persze gombaölő. Ha sárgul a szem ismét rovarölő. De még így is egy része kukacos lett az enyémnek.
2021. aug. 25. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi. És ez a lemosózás mit jelent? Bocsánat, nagyon kezdő vagyok.
2021. aug. 25. 19:05
 3/7 anonim ***** válasza:
Nekem tetű ellen kellett
2021. aug. 26. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 mindentudó99 ***** válasza:
Még rügypattanás előtt bő lével permetezed. Pl bordói lével
2021. aug. 26. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, nem tudom, mit olvastál, de aki azt írta, szerintem keverte a szezont a fazonnal.

Rügypattanás idején, minél közelebb a kihajtáshoz, amikor a rügyek már épp elkezdenének szétbomlani, lemosózod rézzel, vagy kombinált szerrel (pl. Olajos rézkén). Lemosás azt jelenti, hogy olyan sok lével permetezed, hogy minden része nedves legyen, szóval tényleg mosásnak tűnjön. Ezek az anyagok, mint a réz, erős sejtmérgek, és szétmarják azokat a gombákat, amikhez hozzáférnek. Nem tökéletes dolog, de csökkenti a fán maradó betegségek szaporítóképleteit. Nagy fánál leginkább csak motoros géppel kivitelezhető.

Virágmonília ellen szokták kétszer permetezni, általában. Bár a cseresznye nem olyan érzékeny rá, mint a meggy, mert azt akár háromszor is kell, ha esős és hűvös az idő virágzáskor. Amikor már kezdenek nyílni a virágok, akkor lefújod felszívódó, monília elleni szerrel. Pl. Chorus, vagy kérsz valamit a boltban.

Amikor már a teljes virágzásban van a fa, akkor megismételed.

Utána már csak levéltetű ellen kell permetezni, szükség esetén, ha meglátod őket. Nem amikor már nem látni a fát a tetvektől, hanem amikor az elsők megjelennek, mielőtt elszaporodnának. Ezt egész évben, szedés után is kell figyelni.

Aztán ha kukacosak szoktak lenni a szemek, akkor az első szemek megkóstolásától kell védeni a fát. Mondjuk, 2 héttel érés előtt lefújod Spilannal, aztán meg még érés előtt valami 3 napos szerrel, mert a cseresznye érése elhúzódó, és így kapnak némi védelmet a későn érő szemek is. Arra figyelni kell, hogy nagyon hirtelen érik, pár nap alatt a fehéredő szemből halványpiros lesz.

Lehetnek még egész évben levélbetegségek, ezek ellen elég akkor permetezni, ha tényleg látod a problémát.

2021. aug. 29. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm ötös! Még kicsi a fa, négy éve ültettük. Eddig kertész csinálta ezeket, de alkalmanként elkér 20 ezret csak ezért, gondoltam megcsináljuk mi. Nagyon hasznos volt a válaszod!
2021. aug. 29. 10:28
 7/7 anonim ***** válasza:

Az utolsó előtti bekezdést átírtam, és kissé összekeveredett, most vettem észre. Az első mondat csak annyi, hogy

"Aztán ha kukacosak szoktak lenni a szemek, akkor a cseresznyelégy ellen kell védeni a fát."

Amúgy még arra akartam utalni, hogy ha több, mint két héttel az első szemek megkóstolása előtt tojik bele a cseresznyelégy egy adott szembe, akkor az már látványosan rothadt lesz, mire szeded, vagy éppen le is hullik, szóval korábban nem nagyon érdemes permetezni, mert olyan korán még csak pár légy rajzik, sok kárt nem csinálnak. Amelyik szem meg csak közvetlenül érés előtt esik áldozatul, abban meg olyan apró lesz a kukac szedéskor, hogy úgyse fogod észrevenni, ez megint csak nem okoz problémát. Legalábbis, ez volt eddig.

Sajnos, egy cikk szerint 2-3 éve elkezdett terjedni nálunk egy másik fajta cseresznyelégy, ami valószínűleg úgy tönkrevágja a cseresznyetermesztést, mint a dióburok-fúrólégy a diótermesztést. Mivel nagyon elhúzódik a rajzása, nem lehet úgy elkapni egyetlen jól irányzott permetezéssel, mint a régi fajt. Aki nem fog 3-4 alkalommal permetezni ellene, az valószínűleg nem fog kukactalan cseresznyét enni.

2021. aug. 29. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!