Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hagyjam a hagymát a földben,...

Hagyjam a hagymát a földben, vagy kipusztul télen?

Figyelt kérdés

Vöröshagymáról van szó.

Későn lett ültetve, eleve icipicit voltak. Egy ideig volt öntözve, szépen fejlődtek is. De aztán jöttek a nem várt teendők, a kert hanyagolva. A tököt közben szépen körbenőtték, majd benőtték szinte. Idővel le is száradtak a hagyma szárai, de arra sem volt idő, hogy felszedjük, meg amúgy is kicsik voltak, jelentéktelen mennyiség lett volna.


Most viszont egy ideje újra életre kaptak, kihajtottak, szép zöldek, és esszük is zöldhagymaként.

Zöldhagymából viszont egyszerre ennyi sok. Tehát még kell jó sok hét, mire elfogy.


De ha jönnek a fagyok...? Akkor gondolom a zöld szárak megsínylik, nem?

De ha meg is sínylik és nem tudjuk zöldhagymaként enni már, akkor a talajban hagyva tavasszal fog újra tovább fejlődni és esetleg jövő nyárra rendes hagymává válni?

Vagy inkább ha jön a nagy hideg, előtte kapkodjam ki őket, és főzzem el ételekbe....?



2021. nov. 3. 06:56
 1/10 anonim ***** válasza:
42%

Puha szivacsos plottyedt lesz.

Szedd fel inkabb. A zoldet osszevagod bezacskozod es lefagyaszthatod. Sutni jo az is. Pl omlettbe.

2021. nov. 3. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
21%
A hagyma kétlaki növény. Ha a földben hagyod, jövőre felmagzik.
2021. nov. 3. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
90%

Ha a földben hagyod, semmi baja sem lesz. Tavassszal kihajt, egy részét - vagy amennyit akarsz - meg lehet enni zöldhagymaként. A többi felmagzik, de ettöl még ehetö lesz.

Felénk egyébként összel szokás dughagymát ledugni, így tavasszal korán van belöle zöldhagyma.

2021. nov. 3. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
88%

2-es: a kétlaki annyit jelent, hogy a porzós meg a termös virágok külön növényen vannak - ez a hagymára egyáltalán nem igaz.

Amire gondolsz, az a kétéves növény, amikor az elsö évben csan a növény fejlödik és a másodikban virágzik, illetve hoz magot.

2021. nov. 3. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Ühüm. Akkor levonom a következtetést a válaszaitokból :)))) :

(A kétlakit vagyis évest értettem, magam is sejtettem, hogy következő évben felmagzik, épp ezért is kérdeztem, csak annyira kezdő vagyok, hogy ebben nem voltam biztos, de akkor oké...)

Szóval végülis ha hagyom, akkor se fog kifagyni, viszont az nem jutott eszembe, hogy ha most el is szerencsétlenedik, tavasszal újra lehet belőle zöldhagyma! Szerintem az lesz, hogy esszük, amíg bírjuk, meg salátákba vagdalok, de nem fogok az egész ültetvényt felszámolni, akkor ami marad, otthagyom, és ahogy tavasszal lesz, folytatjuk zöldhagymaként megenni! :)

Így lesz. Köszi!


És, jó, akkor ősszel kéne duggatni legközelebb, viszont miért árulnak annyi dughagymát tavasszal?

2021. nov. 3. 08:43
 6/10 anonim ***** válasza:
65%

Dughagymát lehet összel és lehet tavasszal is ülteteni. Az öszinek az az elönye, hogy hamarébb lesz belöle zöldhagyma, a tavaszi duggatású hagyma kiszedve elvileg jobban eláll télen.

Én eddig nem vettem észre különbséget, de hivatalosan ezt állítják.

2021. nov. 3. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A vöröshagyma hároméves növény.

1).Első évben tavasszal elveted a fekete magját, abból lesz a dughagyma.

2).Azon őszön (vagy a következő év tavaszán) elduggatod és megkapod a kifejlett hagymákat.

3). A 3. év tavaszán leduggatod a kifejlett hagymákat, virágzanak, magot hoznak és ismétlődik a ciklus.

A földben télre otthagyott hagyma mínusz 5-6 C°-ot kibír, de -8 C°-nál megfagy. Ha mulccsal, egyéb takaróval letakarod, akkor átteleltetheted, főleg amilyenek az utóbbi telek.

2021. nov. 3. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
7-es: ez nem feltétlen igaz, nekem minden évben kihajt pár benn maradt hagyma, akkor is így volt, amikor -15 fokok voltak hetekig, illetve mindig összel dugdosom le öket, és még soha nem fagytak ki az elmúlt 40 évben.
2021. nov. 3. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Valószínűleg olyan fajta. Megengedem. Köszönöm a tájékoztatást.
2021. nov. 3. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Ez így pontatlan információ.

Ha elég nagyra nő a dughagyma az első évben, úgy 2 cm fölött, akkor jó eséllyel már a második évben magszárat hoz. Kivéve, ha kimondottan későn, melegben duggatják. De akkor nem is nő meg akkorára.

Kb. 1 cm-től ki tudnak magvasodni a második évben, ha nagyon hideg van még tavasszal a duggatáskor. Meg persze akkor is, ha a földben telelnek.

De ez erősen fajtafüggő, nekem a lila hagymám, amit zöldhagymának duggattam, 1 cm alatti volt, és a fele felmagzott, amit nem szedtem ki időben.

Ezért szokták a hagymát tavasszal duggatni, hogy ne magvasodjon ki a hideghatás miatt. Mert kétéves növény lévén, a hideghatás miatt beindulnak azok a hormonok, amik a virágképződést irányítják. Ezt lehet kiküszöbölni azzal, ha a hideg időben bent tartjuk.

Vannak őszi fajták, amiket ősszel duggatnak (zöldhagymának leginkább), ezek direkt arra valók, hogy nem magvasodnak ki olyan könnyen, csak a nagyok.

Tárolható vöröshagymának sok termelő vidéken, pl. a Jászságban kizárólag magról vetve termelik, nem duggatják. Március elején ritkára elvetik, és az közepesre megnő nyárra.

Hagyd benne a földben, ha nem kapja el őket a botritisz vagy hasonló betegség, akkor a levelük lemegy ugyan, de tavasszal ki fognak hajtani. Esetleg annyit tehetsz még, hogy kapával még 5 cm földet húzol rájuk, egy plusz védelmet adva nekik. Tavasszal is jobb lesz, ha ennyivel hosszabb lesz a fehér rész...

Én eladásra termelem. Az áttelelő sarjhagymán kívül szoktam duggatni március elején-közepén 2 cm-eseket, korainak, de ezek nagyon korán ki is magvasodnának, így gyorsan ki kell őket szedni. Ugyanakkor megy 1 cm-es (vagy ez alatti), főleg lila, ezt keresik jobban zöldhagymának, ezek is nagyon hajlamosak a maghozásra. Március végén, április legelején jön az 1 cm-es vörös, ami olyankor már nem magvasodik ki. Az elejéből még lesz zöldhagyma, utána a többségből száras főzőhagyma, és ami nem kel el, azt meg rendes vöröshagymaként áruljuk. Április közepétől már nem duggatok semmit, mert úgyse nő meg.

2021. nov. 3. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!