Kezdőoldal » Otthon » Kert » Miért mondják, hogy a fa...

Miért mondják, hogy a fa gyökerei felnyomják maguk mellett a talajt vagy rombolják a közeli épületeket, mikor látni lehet rengeteg ilyet és semmi gondot nem okoznak így?

Figyelt kérdés

2021. dec. 24. 15:46
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

Veszprém. Itt jól vannak megépítve a járdák akkor :)

Persze, magam részéről abban se láttam logikát, hogy a gyökér felfelé menne, nem lefelé. Ahogy az öreg szőlő mellett ásva ültettem, ott is azt tapasztaltam, a gyökér inkább lefelé halad, a tőtől 20 centire már egész melyre tudtam nyomni az ásót.

2021. dec. 24. 18:20
 12/21 anonim ***** válasza:

11 a szőlő lefelé megy, mélyre. Főleg a homoki.


A fák közt nagyon sok oldalirányba terjeszkedik. Némelyik mélyebbre, valamelyik meg a felszín közelében.

Láttam már az erdőben kicsavart fát, ami 2 méter átmérőjű körben tépte fel a felszínt.


Meg előttünk a járda túloldalán van egy juharfa. Tavaly felszedték a járdát, 2 olyan gyökér jön a kertbe át, mint a combom.

A kiskert közepén is olyan még mint a csuklóm.


Egyébként a járdát is megemelte vagy 20 centit a töve mellett

2021. dec. 24. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

A főgyökerek a fiatal növénynél előbb lefelé mennek, hogy stabilizálják, de utána elkezdik a teljes környező talajt beszőni. A valódi, élő termő talajréteg sok helyen csak fél méter körüli, alatta agyag van, amiből legfeljebb némi kevés nedvességet tudnak felvenni, így főleg a felső fél métert szövik be teljesen. (Nekem dombvidéki és alföldi telkeim is vannak, mindkettőnél 40-60 cm között kezdődik az agyag, a domboldalban szürke, az Alföldön sárga.)

Szőlőnél is az van, hogy a környezetében a felszínig beszövi a talajt. Ha nincs mechanikusan gyommentesítve, akkor elég kicsit mélyebben kapálni, hogy rengeteg barna szőlőgyökeret elvágj.

Ezen a sematikus ábrán mind a gyökér elhelyezkedése, mind a mérete helyesen van ábrázolva:

[link]

2021. dec. 25. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

Mondjuk, az elhelyezkedése nem annyira, csak mély termőrétegű talaj esetén mondható viszonylag jónak...

A felső 5-50 cm-t még ilyen helyen is sűrűbben szövik be a gyökerek, lévén, hogy a nyári csapadékot onnan tudják felvenni.

2021. dec. 25. 05:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
2021. dec. 25. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
csatornát összetöri és belenő a gyökér,majd dugulás lesz és nem folyik el a sz@r. Ez nem kár? több százezerbe kerül,de nagyobb közműveknél milliós is lehet.
2021. dec. 25. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:
Megyeri összeállított egy 20 pontból álló listát, mire figyeljünk, hogyan lehet közterületre fát ültetni. Nincs benne, hogy a közművekkel foglalkozni kell. Nem is foglalkozik vele senki. A mi utcánk például tuják és vérszilvák sora, nincs velük baj.
2021. dec. 25. 07:59
 18/21 A kérdező kommentje:
Olyan 20 éves növények…
2021. dec. 25. 08:00
 19/21 anonim ***** válasza:
Egyszer vettem kis házat, van már vagy 15 éve is. A szomszédban, kb. 4-5 méterre volt egy nagy diófa. Egy idő után azt vettük észre, hogy reped a ház fala és a padló is. Az eldugult csatornából pedig gyökérfoszlányokat szedtünk ki. Nem jutottam dűlőre a szomszéddal, hogy károsítja az épületet a fa, így baromi gyorsan eladtam a házat. Azóta úgy tudom kivágták a diót.
2021. dec. 25. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
77%
Most ez kb olyan mintha azt mondanád Afrika nem létezik mert te még sosem láttad...
2021. dec. 25. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!