Kezdőoldal » Otthon » Kert » Kajszi fa gondozása? Hányszor...

Kajszi fa gondozása? Hányszor kell metszeni és mikor? Mikor kell neki tápanyagot adni milyeneket és mennyit? Milyen növényvédelmi feladatokat kell ellátni?

Figyelt kérdés

2022. febr. 2. 01:42
 1/8 anonim ***** válasza:
Tavasszal a fagyok után lehet,trágya mehet a tövehez majd elkerve az ottani földdel.(ne legyen túl sok). Fajta függő mennyire rezisztens,a tafrinsa gomba beuthet akkor viszont permetezni kell.
2022. febr. 2. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Kertészeti oldalakon rengeteg hasznos és SZAKÉRTŐI tanácsot találsz...

PL:

[link]


De tucatszám van hasonló, kertészmérnökok, agrárszakemberek cikkeiből...

2022. febr. 2. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Tavaly ültettem a fákat. Akkor körbe ásom a fa körül és beforgatom a trágyát? Milyen trágya lenne alkalmas és mennyi?
2022. febr. 2. 09:43
 4/8 anonim ***** válasza:
2022. febr. 2. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 mindentudó99 ***** válasza:
Sárganarackot közvetlen rügypattanás előtt vagy miután leterem myáron kell metszeni. Ha leterem mindíg adok neki nitrogént és tavasszal is ha beindulnak.
2022. febr. 2. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
NPK 10:26:26 nem lenne jobb a magasabb kálium miatt mint a sima nitrogén?
2022. febr. 2. 11:31
 7/8 mindentudó99 ***** válasza:
De jó. Rosszul írtam vegyeset szoktam kiszórni
2022. febr. 2. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Plusz még mikroelemek is. Ha azok nincsenek, akkor a sok nitrogén miatt hiánybetegségek fognak kialakulni.

Ha rendesen a fejlődik a fa, akkor 5-6 évig nem kell semmi tápanyag, a földben szokott lenni elég. Majd ha már terem, akkor kell pótolni, amit a gyümölccsel és a lemetszett ágakkal eltávolítasz. Nem a törzs mellé, hanem a teljes lombfelület alá. Ne vidd túlzásba, a műtrágyával ki lehet nyírni pillanatok alatt. Én a zsákon megadott mennyiség (területre kiszámított) maximum felét szoktam kiszórni termő fák alá.

Van vagy 10 fám ebből is, különböző fajták, 5 és 35 év között. Csak a a nyílás előtti héten metszem őket lehetőleg, mert minél melegebb az idő, annál kisebb az esély a fertőződésre, a hidegkedvelő baktériumok olyankor már nem fertőznek. Metszés után érdemes rézzel lemosózni.

A növényvédelemben a legfontosabb a virágmonília elleni permetezés. Aki nem permetezi, az jellemzően azt szokta tapasztalni, hogy lefagytak a virágok, pedig nem is volt fagy... A moníliás virágok majdnem úgy néznek ki, mint a fagyottak. Utána a fertőzés esetleg halad szépen lefelé a vékonyabb vesszőkbe, utána a vastagokba, leszáradnak egész nagy ágak is, ha érzékeny fajtáról van szó.

Amikor a virágok tizede kinyílt, akkor kell felszívódó szerrel lenyomni, utána a virágok 3/4-ének kinyílásakor ismét. Ha hideg és csapadékos az idő virágzáskor, akkor inkább háromszor permetezem, olyankor már mások is nyílás közelében vannak, pl. a meggyeket is lenyomom, szóval nem ezért kell külön permetet keverni.

Amint leveles lesz a fa, akkor szokott jönni a sodrómoly. Általában nincsenek túl sokan, de ha igen, akkor mielőbb felszívódó rovarölő.

Fekete levéltetvek is szoktak lenni néha, ellenük akkor kell permetezni, ha megjelennek.

Ennyi permetezéssel nagyjából el is van a barack. Érés előtt még azért érdemes egyszer leszórni, gombaölővel a gyümölcsmonília veszélyének csökkentésére, és rovarölővel a gyümölcsöt megszúró rovarok ellen, mert a szúrás helyén támad a monília. Olyankor megint az van, hogy az érzékeny fajtáknál a monília belemegy az ágakba a gyümölcsből.

2022. febr. 3. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!