Kezdőoldal » Otthon » Kert » A muskátlikat télire miért...

A muskátlikat télire miért szokták a lépcsőházba tenni?

Figyelt kérdés
A kérdésem arra irányul, hogy a muskátlikat azért teszik általában a lépcsőházba (emeletes házban) télen, mert az a hőmérséklet a megfelelő nekik, vagy csak a helyhiány miatt? Ha befér a lakásba, nem előnyösebb oda rakni? Vagy az már túl meleg nekik?
2022. szept. 17. 19:24
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A muskátlinak nem lépcsöház kell, hanem 10 fok körüli hömérséklet, hogy túlélje a telet, ennél hidegebb helyen sokszor elfagy, melegebben meg túlnyúlik, elhasználja a tartalékait és szintén elpusztul
2022. szept. 17. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
13%
Muskátlit én biztos nem tartanék lakásban, mivel szerintem büdös :D
2022. szept. 17. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Nagyjából jót ír az első, de kiegészítem.

A növények fény és hőmérsékleti igénye párhuzamos, vagyis ha kevés a fény, akkor előnyös a számukra a hűvös környezet, ekkor visszafogottabban vegetálnak, létfunkcióik csökkennek, víz és tápanyagigényük is minimális.

Ha ilyenkor, vagyis télen meleg lakásban tartják őket, akkor mesterségesen gondoskodni kell fényigényük kielégíéséről.

Hasonló helyzet áll elő a palántákkal, ahhoz, hogy a paprika, paradicsom magja kikeljen februárban, márciusban, meleg, párás környezet kell.

Csakhogy amint kikelt, a meleg lakásban túl kevés neki a természetes fény még az ablakban is.

Ilyenkor vagy hűvösre kell tenni, vagy mesterségesen elegendő fényről gondoskodni.

Ehhez speciális fényt érdemes alkalmazni, ugyanis a látható fény spektrumának közepére, ami nagyjából a zöld szín, nincs feltétlen szükségük, de a kékre és a vörösre igen, így ehhez léteznek növénynevelő (led)lámpák, amelyek kékeslila színnel világítanak nagy fényerővel, magas lumen értéken.

Ez megfelelő lehet a muskátli túléléséhez a melegebb szobában is, bár azért az életciklusukban szükség lehet legalább egy rövid nyugalmi szakaszra.

Ezek jók lehetnek, bár drágák:

[link]

Én ilyen viszonylag olcsó cob led chipből csináltam növénynevelő lámpát, de van készen is

https://www.youtube.com/watch?v=TVGkxFNJs2U

[link]

2022. szept. 17. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Azt hiszem, maradok a folyosónál. :)

Köszi!

2022. szept. 17. 22:03
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A válaszok jók, csak szerintem ez még hozzátartozik a magyarázatok teljességéhez:

Lakásban a viszonylagosan meleg, és ehhez képest nem elég világos helyen csak a kevésbé fényigényes növények maradnak szépek (és élők).

A muskátli viszonyt kimondottan fényigényes. Ezért nem lesz szép az embernek kellemes hőmérsékletű lakásban teleltetve. Napos ablakban életben marad, de megnyúlik.

Érdekességként: 101 évvel ezelőtt született nagyapám mondta, hogy régen nem tudták hol teleltetni (falun), így a földből kivéve a szárakat, madzaggal összekötötték, és az istállóban felakasztották egy szögre. Ott teleltek ki a lecsupaszodott szárak a hűvös, fagymentes, nagy páratartalmú helyen.

2022. szept. 18. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!