Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mikor kellett volna a kertet...

Mikor kellett volna a kertet felásni? Tél után még fel lehet?

Figyelt kérdés
2023. febr. 1. 09:53
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
96%

Persze, én egyszer idő hiányában ősszel nem ástam fel, aztán rájöttem, hogy sokkal több értelme van tavasszal. Akkor sem mindet egyszerre, hanem szakaszonként, pár héttel az ültetés előtt.

Amikor ősszel ástam fel, tavaszra ugyanolyan kemény volt, mint ásás előtt és még a gazok is kinőttek rajta.

2023. febr. 1. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
94%

Persze

Feláshatod akár május 21-én is

2023. febr. 1. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
87%
Annak is függvénye,hogy milyen a talaj. Ha szárazabb, vagy félfagyos állapotú, bármikor áshatod. A tavaszi ásást általában a sártól ragadó talaj nehezíti. Az őszi ásás a legjobb, akkor szárazabb a talaj, és a tél fagya feldolgozza/megdolgozza a földet, így jobban lehet tavasszal továbbművelni.
2023. febr. 1. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
94%
Természetesen bármikor lehet ásni ha nem fagyott a talaj. Mi tavasszal szoktuk.
2023. febr. 1. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
66%

Apósom nagyon profi a kertezésben, kisgyerek korától csinálja. Ő felássa ősszel is amikor kiszedi a felesleges növényeket, meg ásott most is bizonyos részeken amikor kevésbé volt hideg, kiengedett a talaj de nem volt se túl vizes se túl száraz és felássa tavasszal is ültetés előtt.

De neki van rá ideje, kedve.

Mi nem szoktunk vele ennyit foglalkozni. Ha van rá ideje a páromnak akkor ősszel is megcsinálja csak hogy jobban nézzen ki meg hogy beforgassák a komposztot ha raktak ki, de jellemzően tavasszal, ültetés előtt szokta csak csinálni.

2023. febr. 1. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
92%

Mi most ássuk fel. Az őszi ásás előnye, hogy a földbe került növények elrohadnak és tápanyag lesz belőle, hátránya az, hogy tavasszal újból fel kell lazítani a földet.

Ősszel viszont nem jó trágyázni mert a téli csapadék sok tápanyagot lemos a mélyebb rétegekbe és ott már nem éri el a növény gyökérzete.

2023. febr. 1. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Mi késő ősszel szántattuk fel a kertet amikor már megjelentek az első fagyok, de tavaly előtt sok eső volt ősszel, igy január közepén volt felszántva a kert kb. 10 cm hóban de közben fagyott volt a talaj igy nem volt olyan sár a traktornak.

Azt hiszem még talán omlósabb is volt a föld tavasszal amikor meg volt a talajelőkészités a zöldségnek.

2023. febr. 1. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
79%

Ez egy örök vita hogy ősszel tavasszal vagy egyáltalán nem felásni.

Ha nem ásod fel ősszel akkor levegőtlen lesz a talaj (igen, a gyökereknek is szükségük van levegőre), illetve a tápanyagot is forgatod. 7000 éve a neolitikumban is felásták, pedig akkor hatalmas meló volt, mégis megtették.

2023. febr. 1. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
71%

A legjobb késő ősszel, v. tél elején ásni (amikor még engedi az időjárás). A téli fagy fellazítja azt a felső részt, amit átjár, és az kiváló, porhanyós magágy lesz tavasszal. Ha kötött talajt tavasszal ásol, és nem ázik meg ásás után, hanem meleg időjárás jön, akkor olyan lesz, mintha apró kavicsokból állna az egész. Jártam már így.

Korábban meg azért nem lehet, mert saras, és egyrészt ráragad az ásóra, másrészt ráragad a lábadra, harmadrészt meg letaposod, még nehezebb lesz ásni.

Viszont amikor csak ilyen -1-2 van reggel, akkor lehet ásni. A vékony fagyos kéreg megtart, nem süllyedsz le, de át tudod szúrni az ásóval, és a sarat is leszedi az ásóról.

Azt meg lehet csinálni, ha sárban ásol, hogy előtte az ásót vékonyan lekened olajjal, akkor nem tapad annyira.

2023. febr. 1. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
42%
Az őszi szántás mindig jobb.
2023. febr. 1. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!