Kezdőoldal » Otthon » Kert » 3-4 éves, egyméteres gyümölcsf...

3-4 éves, egyméteres gyümölcsfa kérgét megrágta hosszant, kb két éve az őz. Azóta semmilyen behatás nem érte, láthatólag őzek se bántják már. Két éve szépen terem. Muszáj tennem vele valamit, vagy hagyhatom úgy, ahogy van?

Figyelt kérdés

Pl törzsére védőháló muszáj? Kell karóhoz kötni?

Saccra maximum olyan vastag a törzse, mint az egymás fölé tett két hüvelykujj együtt.


Spontán, magról nőtt ki 3-4 évvel ezelőtt.



2023. jún. 25. 17:21
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

5

Metszésen metszést kell érteni, nem azt, hogy egy-két hajtás végéből lecsípsz egy centit. Ez láthatólag minden téren elhanyagolt, és normális metszést se kapott. Ami azért fontos, hogy egészséges legyen, és formás, ebből adódóan jól bírja a termés súlyát és a viharokat.

6

Neked nem az kell, hogy természetes legyen, hanem hogy teremjen. A természetes az, ha a többi bozót meg fű elnyomja, aztán a betegség elpusztítja, de addig is a molyok miatt egy szemet se tudsz leszedni. Mivel az őszibarack érzékeny növény és csak "természetellenes" módszerekkel lehet életben tartani. De a legtöbb termesztett növény ilyen ám... Természetesen csak legelhetnél.

Az emberek nem azért szokták rotációs kapával tisztán tartani a fák alját (vagy legalább nyírni a füvet), mert mindenáron természetellenesek akarnak lenni, hanem mert szép gyümölcsöt akarnak, a munkájukért cserébe.

Ha nem tartod karban ez a fát, akkor kb. mindegy, hogy csinálsz-e vele akármit is, mert el fog pusztulni pár éven belül.

Ha úgy döntenél, hogy ezután a termésre mész, nem a hülyeségre, akkor le kellene mellé ütni két karót, mert ez a fa meg van dőlve. Azért kellene kettő, nem egy, mert az őz még most is le tudja dörzsölni a kérget az agancsával.

Még most is meg lehetne metszeni, mert a barack nyáron is hajt, egyes más gyümölcsökkel ellentétben. És akkor jövőre már rendes, formás fád lenne. És természetesen, gyommentesítés, ezerrel, a korona átmérőjének dupláján legalább. Ha ezt nem csinálod, akkor nem sok örömed lesz benne. Ez biztos. Láttam már ilyen elhanyagolt kertet eleget, elhanyagolt őszibarackot is.

2023. jún. 26. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:

Eddig a nagy barackfám még túl is termett tavaly, édes, finom barackokat, pedig csak metszettem. Az aljnövényzetet direkt meg szoktam hagyni.


A metszéshez nem értek, szívesen fogadok tanácsot, hogyan kellene. Féltem erősen metszeni a kis barackfát (ld fotó), ezért csak itt-ott belecsíptem a kis fánál. A nagy barackfánál fűrészelni is muszáj volt. Az remekül terem tehát. A pici még viszonylag gyéren termett tavaly, bár kb 3 éves fától még nem várok többet egyelőre.


Ha elmagyarázod, hogyan tudnám én mint laikus megfelelően megmetszeni, és ha még most, július elején is lehet metszeni, akkor megteszem.

2023. jún. 30. 21:19
 13/13 anonim ***** válasza:

A hosszú, vékony ágak miatt most a helyzet állt elő, hogy ha jövőre netán nem fog elfagyni, tafrina és molyok nem teszik tönkre, és lesz rajta egy csomó termés, akkor az egész úgy fog kinézni, mint a szomorúfűz, földig hajló ágakkal. Jó esetben. Rossz esetben meg letörik róla minden ág.

Itt egy nagyon drasztikus metszésre lenne szükség, a két vastag ág felének eltávolításával, hogy a törzs közeléből induló idei hajtások tudjanak erősödni, és még jövő tavasszal is ugyanilyen erős metszéssel létrehozni a megfelelő vázrendszert. Utána pedig ezt fenntartani. (Az Y korona, vagyis 2 erős ág azt fogja eredményezni, hogy kettéhasad majd a nagy terméstől.)

Hogy konkrétan mit és hogyan metszeni, ahhoz több irányból kellene fotó. De ezt szerintem mellőzhetjük, mert amiket eddig írtál, azok alapján kizártnak tartom, hogy tényleg így lekopaszd a fát.

Mindenesetre, a Youtube-on van egy rakás videó a témában. Ha ráérsz, ezeket nézegesd, ott láthatod, hogy hogy kellene kinézni egészséges, gondozott fiatal fáknak. Olyanokat keress, ahol ültetvényen metszenek, mert ott jellemzően értenek hozzá.

Pl. ilyesmiket írj be az oldal keresőjébe:

"őszibarack csemete metszése"

2023. júl. 1. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!