Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mivel lehetne feljavítani a...

Mivel lehetne feljavítani a földet?

Figyelt kérdés

Saját részre,illetve kisebb piacolásra termesztek zöldségféléket,leginkább paradicsom,paprika uborka a fő de van dinnye,burgonya,hagyma,borsó,zöldbab,cukkini,és olyan gondom van a kertel hogy az egyik fele nagyon kötött,a másik az viszonylag homokos de egyikben sem szép a veteményes,sőtt évről évre egyre rosszabb a hozam.

kb 2 éve a szomszédom foglalkozott állattartással onnan kaptam trágyát(sertés),azt hagytam érni 1 évet és tavaly ősszel beleforgattam talajba a homokosabb részre de sajna nem látszik különbség,minden olyan vissza maradott.

Sok ismerősömnél van kert és egyértelműen az tűnik fel hogy a homokos talajokon lévő növények között elképesztő a különbség,a homokos talajokon 3-4 méteres paradicsomok,derékig érő paprikák tömve terméssel a kötötteknél is vannak szépek de egyik sem éri el a homokos talajokon lévőket és mikor beszélek velük azt mondják nem adnak nekik semmit se,se trágya se komposzt se műtrágya.mi az oka ennek?Mi a különbség a köttöt és a homokostalaj között ami ennyire kedvezhet a konyhakertnek?esetleg fel lehet hozni annyira a kötött talajt is?mivel és hogyan?

gondoltam tőzegkorpára,érne valamit?van egy analóg talaj ph mérőm nem tudom mennyire hiteles..szerinte a talaj az lúgos 9-10-es,ezt olvastam hogy ettől lehet ilyen probléma,hogyan orvosolhatnám?a kútvízre is írják hogy az se mindegy milyen,de a 3-4 méteres paradicsomok 2 utcával arrébb vannak és kérdeztem nem csinál vele semmit,úgy hogy ezt talán kizárnám.

Várom a segítő válaszokat.



2023. júl. 30. 11:17
 1/9 anonim ***** válasza:
66%
Állítólag a banánhéj is jó.
2023. júl. 30. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
66%

A disznőtrágya "hideg" trágya, nem sokat ér. "Meleg" trágya a ló-, baromfi-, juh-, emberi trágya.

Vannak könnyű (homokos), közepesen kötött (vályog talajok) és kötött talajok (agyag talajok). Minden növénynek megvan a neki legmegfelelőbb talaj, de más talajokban is fejlődhet, csak nem olyan intenzíven.

Idővel a talaj tápanyagtartalmát a növények felélik, ezért trágyázni kell, szerves vagy szervetlen (mű-) trágyával !!!

Akinek így is virul, az műtrágyát alkalmaz. Istálló trágyázni 4-évenként kell, ősszel, kihordás után AZONNAL (aznap) bedolgozni a földbe, hogy az ammóniák ne illanjanak el belőle. Ezt ősszel kell csinálni, hogy tavaszig lebomoljanak a szerves anyagok.

Műtrágyázni bármikor lehet, de jobb az istállótrágya.

2023. júl. 30. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 mindentudó99 ***** válasza:
68%
De az is se gít ha Amalgerolt dolgozol be tavasszal vagy kétszer. Vagy más hasonló készítményt
2023. júl. 30. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
létezik pelletált szervestrágya. Én azt használok, elég hatékony
2023. júl. 30. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes dolgok ezek!

Én olyan házat vettem, ami a mellette levő házzal eredetileg 2 testvéré volt, a hozzájuk tartozó 1250-1250 m2-es földterülettel.

A szomszédnak nagy konyhakertje volt, nemigen kezelgette semmivel, (volt ami burjánzott, volt ami csak sanyargott) megvolt a családjuk éves szükséglete.

Nekem meg ugyanannak a födnek a másik felében még a kapor sem nőtt ki, ami 8 méterrel arrébb az ő földjén kiirthatatlanul nőtt évről-évre, anélkül, hogy ültetett volna. Még sóskám sem lett, ami állítólag még az árokparton is nől. Fene tudja mi lehet az oka az ilyesminek.

2023. júl. 30. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Csináltass talajvizsgálatot és kiderül hogy mi a probléma! [link]
2023. júl. 30. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

nem kell túltolni a bringát..az én kertem is mindenféle talajú, ezért alegegyszerűbbet választottam..NPK 15, vagy pétisó, vagy nitrogén...

Eső előtt kiszórni amit jónak látsz(ilyenkor még az npk elmegy)tavasszal pétisó, vagy nitrogén, aztán nől minden mint a fene..nálam a gaz a legszebb, de a málna három méteres, az egres kiírthatatlan, a sóska levele mint a rebarbarájé...a torma is óriási..a fák is nőnek veszettül.


De mint írtam, a gaz a legszebb..mert már nics erőm, sem kedvem kapálni.


Ja a lényeg..a víz. Nos a bőséges kútvizes locsolást minden meghálálja.

2023. júl. 30. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a segítő válaszokat!

mindent tanácsot leírtam és ki fogom próbálni őket.

Köszönöm.

2023. júl. 30. 19:31
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően a kötött talaj a jobb. Feltéve, hogy rendesen szántják v. ássák, tehát nem tömörödik össze.

A kötött meg tudja tartani a vizet és a tápanyagot, a homokból meg elmegy. A víz felfelé, a tápanyag - télen - lefelé.

Növényektől is függ, hogy mi melyiket preferálja.

A disznótrágya jó, mi évtizedeken keresztül használtuk, valami gond csak nálad lehetett vele. Lehet, hogy nem volt elég? Ment legalább 10 kg m2-enként? Tápanyaghiányos földbe kell ennyi.

Homokot öntözni is bővebben kell, mint kötött talajt, mert párolog belőle a víz, a rendszeres kapálás ellenére.

Még esetleg a nem megfelelő módon végzett növénytermesztés is okozhatta a gyenge termést, de arról, ugye, nem tudunk semmit. Pl. ha áprilisban duggatod a hagymát, vagy április közepén ülteted a krumplit, az már ok arra, hogy ne legyen jó termésed. Vagy ha túl sűrűre teszed őket, és nincs terük, hogy vizet szedjenek össze.

A pH-t jó lenne tényleg megnézni. 7 felett már nem sok növény bírja. És ez ellen sajnos nem is nagyon lehet semmit tenni.

Az ország nagy részén meszes a kútvíz, az is rosszat tesz a növényeknek. Nálam a pH8-as víz miatt is adódtak problémák, ezért lehetőség szerint az egyik évben a terület egyik felére ültettem öntözős növényeket, másik évben a másik felére.

2023. júl. 31. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!