Kezdőoldal » Otthon » Kert » Céklát mikor érdemes teljesen...

Céklát mikor érdemes teljesen kiszedni? Meddig lehet még a földben hagyni? Hogy kell tárolni? Leveleit teljesen le kell vágni vagy kisebb leveleket rajta kell hagyni ahhoz, hogy tárolni lehessen pár hétig-hónapig?

Figyelt kérdés
Hosszúkás formájú cékla van még a kertemben. Mivel hosszúkás alakja van, a cékla nagy része a föld felett van. Emiatt előbb ki kell szedni, nehogy megfagyjon?

2023. okt. 11. 12:55
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A cékla magonc korban egyáltalán nem fagytűrő, de a felnőtt cékla már kibír pár fokot. -3-at egész biztosan. Némelyik jóval többet is. Tehát az első talajmenti fagyok még nem fogják elvinni. (Ilyenkor szokták itt megírni, hogy gyakran át is telel a kertben, de az leginkább csak akkor van, ha az eke lefordítja, és a talaj megvédi.)

Most még nőni fog valamennyit, még novemberben is szoktak melegebb napok lenni. Figyelgesd azért az előrejelzést, és ha véletlenül már korábban komolyabb hideget mondanak (nem Zabaron, hanem nálad, a települési előrejelzésben), akkor szedd ki. Biztos nincs sok, 1-2 zsákkal meg gyorsan ki lehet kapkodni, még délután is.

A kertnél jobb tárolóhelyet nem lehet elképzelni se, ott minden tökéletes. Bent csak elkezd fonnyadni, ha nem nyirkos pincében tárolod.

Kiszedéskor csavarj le róla minden levelet, mert ezek fokozzák a párolgást.

Én úgy 30 évig termeltem eladásra, és mindig csak november elején-közepén szedtem ki a maradékot, mikor jött a traktor szántani. Vagy amikor a fagy levitte a levelét. (A levelek nem bírják úgy, mint a gumó.)

2023. okt. 11. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítségedet, sokat tanultam ebből a válaszból!
2023. okt. 12. 08:05
 3/10 A kérdező kommentje:
Egy tasak magot ültettem el, de már főztem is belőle. Valóban nincs más olyan sok a kertben.
2023. okt. 12. 08:07
 4/10 A kérdező kommentje:
A leveleit is fel szoktad használni? Több helyen olvastam, hogy az is ehető és egészséges, de azért bizonytalan vagyok.
2023. okt. 12. 08:07
 5/10 anonim ***** válasza:
Első fagyokig simán maradhat földben.Utána nejlonban szoktam tárolni mert könnyen puhul,szárad.
2023. okt. 12. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

A leveleket a szomszéd lovainak adományoztam. :)

Én is olvastam, hogy ehető, de én a gumóját se szeretem, még a szagát se, csak eladásra termeltem.

2023. okt. 12. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Most kiszedtem a céklákat. Egy gyenge talicskára való adag lett, de már főztem belőle többször. Tényleg gyorsan ki lehetett kapni a földből.


Még egy kérdésem lenne. Azt írtad, hogy kiszedéskor csavarjam le róla minden levelét. Ezt meg is tettem, kb 1 cm-es szár maradt rajta. Ez így jó vagy még kisebbre kellene levágnom a levelek szárait a gumó felett? Most a talicskában van az egyik melléképületben. Ott kb meddig lehet eltartani? Aknában jelenleg nincs hely neki.

2023. okt. 14. 14:35
 8/10 anonim ***** válasza:

A melléképületben, ha be tud menni a kinti hideg, kb. addig jó, ameddig a pockok rá nem kapnak... Ameddig bent nem lesz fagy, addig maradhat a cékla.

Ha ilyen idő lenne, mint ma, akkor hamar tönkremenne, de szerencséd van, hűvösebb idő jön. Kár volt még kiszedni, néha decemberig is elvan kint, és nem romlik a minősége, mint kiszedve.

Ezek a levélcsonkok maradhatnak, már nem sokat számítanak. Majd leszáradnak.

2023. okt. 14. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Csak rakd egy nejlonba mert két hét alatt bepuhul teljesen.
2023. okt. 14. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Savanyúságot akarok eltenni belőle nagyobb adagban. Meg persze főzni is apránként, kicsi lányom szereti nagyon.

Még egyszer nagyon szépen köszönöm a hasznos tanácsaidat!

2023. okt. 15. 14:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!