Kezdőoldal » Otthon » Kert » A fagyérzékeny évelőket mikor...

A fagyérzékeny évelőket mikor kell felszedni?

Figyelt kérdés

Tudom, elvileg akkor, amikor besárgul, leszárad a zöldje, vagy legalább elkezdett besárgulni. De például a dáliáim még virágoznak... az egyik időjárásjelző program 10, a másik 20 nap múlva jelenti az első fagyos éjszakát, addigra biztosan nem fognak leszáradni. Nem szeretném, hogy tönkremenjenek egy hirtelen fagy miatt, vagy mert az utolsó néhány napban épp nem volt időm felszedni, ugyanakkor nagyon sajnálom őket most tönkretenni, mivel még nagyon szépek.

Amarilliszt, abesszin kardvirágot felszedtem a héten, mivel azok már nem fognak virágozni, de azok sem kezdtek még el behúzódni. A zöldjét nem vágtam le róla, egyelőre sötét kamrába tettem, és leszáradás után tervezem levinni a pincébe. De nem tudom, nem volt-e korai.

A krizantémot is megpróbálnám átteleltetni, de épp másodvirágzásra készül. Gondolom, amíg zöldje van, fény is kell neki, ezért azt a padlásra terveztem tenni, de nem akarom kiásni bimbós állapotban.

Egyedül a cserépben nevelt törpe kála húzódott be úgy-ahogy, minden más még virul, pedig november van...



2023. nov. 5. 00:33
 1/2 anonim ***** válasza:

A dáliát ráérsz akkor, ha elfagytak. Én mindig csak olyankor szoktam, addig virágozzanak nyugodtan. A föld megvédi őket. Én már többször ástam ki átfagyott tetejű földből is, pedig ahhoz komolyabb fagyok szükségesek. Az enyhébb teleket kint is túlélik, nekem már többször hajtott ki tavasszal olyan, ami benne maradt véletlenül.

Az amarilliszeket is szinte mindig megvárom, hogy elfagyjanak a levelek. Az enyhe talajmenti fagyokat ezek is átvészelik. Ha aránylag mélyen vannak ültetve, a hagymák nem látszódnak ki a földből, akkor ezek is többet bírnak. Mikor nem itthon voltak kiültetve, olyankor már ástam ki keményre fagyott földből, de nem károsodtak.

Ha már kiszedted, azonnal tőben vágd le a leveleket, hogy ne párologtassák el a hagymákban lévő vizet.

A krizantém nem télálló fajta? A kisvirágúak általában bírják kint. A közepes és nagyvirágúak azok, amik többnyire csak pár fokos fagyot viselnek el. De ezek se károsodnak attól, ha az első fagyok megcsípik a leveleket. Ha kiástad, akkor úgyis le kell vágni a szárakat. De a padlás nem biztos, hogy elég lesz, ha kemény tél jön. Ott csak pár fokkal szokott melegebb lenni, mint kint. Ennyit talán még a talaj is véd. (Adott kerttől és adott padlástól függ.) Hideg pince vagy vízóraakna jobb. (Nekem a dáliák is ott telelnek.)

2023. nov. 5. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2023. nov. 8. 21:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!