Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen ehető/fűszernövényeket...

Milyen ehető/fűszernövényeket lehet lakásban, vagy teraszon tartani?

Figyelt kérdés
Sziasztok, milyen növényeket tudnék termeszteni akár lakásban, vagy kint, amik viszonylag igénytelenek? Gondoltam jalapeno paprikára, chilire, hüvelyesekre, paradicsomra, mentára, de nem tudom, hogyan ültessek, mennyi és milyen föld kell nekik, stb., de amit csak lehet, ki szeretném termelni magamnak, ahogy a helyzetem engedi, mert helyem van bőven. Valaki tudna segíteni ebben? Vagy tudnátok linkelni olyan oldalakat, ahol normális, beválós tippek vannak?

dec. 11. 16:20
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Lakásban semmit nem lehet érdemi módon tartani. (Hűvös helyen, világos ablakban igen, de szerintem ilyened nincs.)

Annyit meg tudsz csinálni, hogy megveszed a fűszernövényt, és pár hétig életben marad, ameddig letarolod, aztán kihajítod a maradékot.

Teraszon viszont gyakorlatilag bármit meg tudsz termelni. Már feltéve, hogy elég sok földet tudsz odavinni neki, amibe elég sok víz is belefér, és ezen kívül is mindent megadsz neki, amire szüksége van. Egy ismerősöm még tököt is termelt erkélyen, és tényleg szép is volt nála, láttam fotókat. Kb. egy m3 föld volt neki az erkélyen mindenféle edényekben, és huszonvalahány-féle növényt termelt ott. (Mielőtt ezt láttam, simán megesküdtem volna bárkinek, hogy ennyi földtől leszakad az erkély, de nem, nála bírta.)

Általános virágföldben szinte minden ilyesmi megterem.

Legegyszerűbb a zöldhagyma, ha szereted. Csak ehhez nem dughagyma szükséges, hanem kis méretű étkezési hagyma. Annak nem kell nőni, csak ki kell hajtani a hagyma anyagából, és kész. Egy virágcserépnyi föld elég neki. Március legelején el lehet duggatni.

Paprikát, paradicsomot is könnyű. Veszel palántát április végén, hogy előbb legyen termésed, elülteted edénybe, gondozod, terem. Törpe méretű chilipaprikának 2-3 l föld is elég lehet. Rendes paprikának és determinált paradicsomnak 5 l, folyton növő paradicsomnak 8-10 l. Először fél literes edényben is lehet őket nevelni, aztán később átültetni.

Retket, salátát is könnyű, magról. Ezek úgy március közepe táján mehetnek.

A fűszernövények meg tényleg egyszerűen mennek. Veszel cserepeset, átülteted nagyobb edénybe, gondozod, ennyi.

dec. 11. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, akkor megpróbálok majd összehozni egy mini kertet a teraszra, amint lehet.:D

Esetleg valami gyümölcsöt is tudnék kirakni majd szerinted? Mondjuk epret, vagy málnát

dec. 11. 21:06
 3/5 anonim ***** válasza:

A málna nagy termetű, nagy földigényű növény. Megoldható azért, 20 l földdel. Ha nem hagyod nagyra nőni.

Az eper jó, az kicsi.

dec. 12. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Én a Tescoban mostanság kapható cserepes fűszernövényekből vettem szeptember vége körül. A bazsalikom egyelőre jól bírja bent, fűtött de hűvös előszobában van, ablakban. A kakukkfüvet és a rozmaringot ki kellett tennem, mert bent "penészedtek". A metélőpetrezselyem közepesen bírja bent, adok még neki esélyt, mert kint nem lesz zöldje ilyen hidegben.

A bazsalikomot mindenképen ajánlom téli lakásba, melegkedvelő növény, kint megfagy. Friss zöldje nagy érték ilyenkor, amikor semmi nincs.

Hagymából a tavaszi sarjadékhagymát ajánlom teraszra, nagyobb cserépben néhány év alatt elbokrosodik (feltéve, hogy nem eszed meg az összeset).

Ha kevés a hely, epret emeletesen is lehet erkélyen termeszteni (epertorony, eperoszlop néven keress rá). Folytontermő fajtákat javaslom.

Kifejezetten erre a célra lehet venni ún. balkon gyümölcsfákat is, csak ne a Starkl-ból rendeld, nekik kényes növényeik vannak.

Ha meg tudod oldani a fagymentes teleltetést pl. lépcsőházban, citromot is termeszthetsz.

Állítólag gyömbért lehet lakásban nevelni (melegkedvelő, fagyérzékeny), de nekem nem sikerült. Széles, sekély cserépbe érdemes ültetni, mert vízszintesen terjed, és sok fény kell neki. A legnehezebb a beszerzés, egy friss gyökérdarab, amin élő rügyek vannak. Nálunk sokszor csak fonnyadtat árulnak.

Sok sikert! :)

dec. 13. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ja és a mentával is nyugodtan próbálkozhatsz, erkélyen. De azt is nagy cserépbe kell tenni, mert erősen terjed.
dec. 13. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!