Kezdőoldal » Otthon » Kert » Borsó el tud fagyni esetleg...

Borsó el tud fagyni esetleg virágzáskor vagy viszonylag biztos, hogy ha lesz termés és nem kell a fagytól félni? Sárgarépát el lehet ültetni már, ha kikel elfagyhat?

Figyelt kérdés

Sok helyen láttam, hogy ültettek már borsót. Gazdaboltban hidegtűrő fajtát kértem, elültettem már én is. Szeretnék a helyére mást is ültetni, hogy jobban ki tudjam használni a kertemet.

Nagyjából 2-3 hete ültettem el, néhány helyen kezd bújni. Nagyon jó érzés látni ezt. Kezdő vagyok, ezért még ilyen korai vetéssel nincs tapasztalatom, hogy később mire számítsak.


Sárgarépából az eltarthatósága miatt a vörös óriás fajtát ajánlották a gazdaboltban. Azt olvastam róla, hogy hosszú tenyészidejű és igazából márciustól vethető. Viszont olyat is olvastam az interneten, ami szerint ha kibújuk, akkor utána már nem bírja a fagyot és inkább április közepe táján kellene elvetni. Mi erről a véleményetek?



márc. 11. 08:05
 1/7 anonim ***** válasza:
73%

Nem fagyhat el, semmi baja nem lesz.


Nem is értem, hogy kelt szárnyra ez a baromság, egyre több helyen olvasom.


Eleve a borsó nem szereti a nyári meleget, sőt. (van melegtűrő fajta, de a többség nem az)


11-12 hét a tenyészideje a borsónak. Közel három hónap. Eleve nem is tudnád úgy elvetni, hogy nagy eséllyel ne fagyjon közben, hiszen a fagyosszentekig (május közepe) teljesen normális, ha még előfordul fagy.


A friss borsószezon legkorábban május végén kezdődhet, június végéig tart.


Akkor ugyan mikor kéne elvetni, ha egyesek szerint fagyérzékeny?


Bocsánat a kirohanásért, de pont miattatok, kezdők miatt nagyon károsak ezek a baromságok, amelyek egyre nagyobb ütemben terjednek, és félrevezetik a lelkes kertészkedőket.


A sárgarépára ugyanez igaz, van, aki kint tartja egész télen a földben, letakarva szalmával, mert mondjuk nincs pincéje, egyéb helye, ahol felszedve nem romolna meg tárolás közben.


Nyugodtan vesd el miharamabb!


Különben a korai vetés híve vagyok, mert ilyenkor még bőven van nedvesség a talajban, és fantasztikusan meg tudja szívni magát, és könnyen kibújik. Ekkor a legfontosabb az eső.

Mint a március végén, áprilisban vetett dolgokat már bőven locsolni kell eső hiányában, mert nagyobb az esélye a meleg, napos időjárásnak. Főleg, hogy kiszámíthatatlan is.

márc. 11. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
márc. 11. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszodat és a linket is! Elnézést, de mindenki kezdőként kezdi. Igyekszem olvasni több oldalon és inkább kérdezek, ha nem találom a kérdésemre a választ.
márc. 11. 12:33
 4/7 anonim ***** válasza:
Vannak akik másod vetésként is ültetnek borsót .Nekünk csak a korai ültetés jön be .
márc. 11. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Mire virágozni kezd régen nem fog fagyni.
márc. 11. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem akartalak megbantani, én a hülyeség terjesztőkre vagyok mérges.

Persze, hogy mindenki volt egyszer kezdő, éppen ezért károsak a félrevezető infók, hiszen durván alább hagyhat a lelkesedés, ha eredménytelen lesz valami a rossz infók miatt.

márc. 11. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

De bizony elfagyhat mindkettő. Ha valaki nem látott még ilyet, annak kevés a tapasztalata, nem régóta csinálja, vagy szerencsés...

Én is a minél korábbi kezdés híve vagyok, amikor ezeket eladásra termeltem, korábban vetettem, mint bárki, akit ismertem. Viszont a koraiságra rá lehet bszni.

A borsó aránylag jól bírja már kelés után is a fagyokat. Ilyen -2-től semmi baja nem lesz. (Virágzás táján már igen, de akkor meg már kizárt a fagy.)

Viszont nálam előfordult már akkora fagy vagy 20 éve (talán -7, de ez nem biztos), hogy a kikelt borsó részleges fagyást szenvedett, a maradék meg megsárgult, és nem is lett valami jó termés. Erre elég kicsi az esély, de az időjárásban semmi nem kizárt. (Ez csak lehetőségként írtam le, de azért én is a koraiságot ajánlom.)

A répa könnyebben elfagyhat. Felnőtt korban, gyengébb télen simán áttelel kint. De közvetlenül a kelés után, mikor még csak sziklevelek vannak, és gyakorlatilag vízből áll az egész, még nem ez a helyzet. Egy -2-3 fok úgy elviszi mindenestől, mint a sicc. Nálam többször is előfordult, hogy szépen kisorolt a répa is meg a zöldség is, aztán jött a fagy, és nem maradt egy szál se. Ha szerencsém volt, akkor még később is kelt elég, ha nem volt szerencsém (mert már mind kikelt a fagy idejére), újra kellett vetni.

Úgyhogy a március vége, vagy akár még április legeleje is biztonságosabb, főleg az ilyen évben, mint az idei, mikor gyors kelésre lehet számítani a meleg talaj miatt.

Természetesen, ha nem fagy el, akkor a korábbi vetés jobb, mert megnyújthatjuk vele a tenyészidőt. Ezt a helyi jellegzetességek, domborzat, kert zártsága, stb. alapján kell eldönteni, hogy mit érdemes kockáztatni, és mit nem.

márc. 12. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!