Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mennyit kellene fizetnem 12...

Mennyit kellene fizetnem 12 barckfa csemetéért?

Figyelt kérdés

A szomszédom külföldön él, és van (pontosabban volt) a kertjében 12 fiatal barackfa, amik a tavalyi évben hoztak másodszor termést. Mivel tavaly egész évben nem volt itthon, felajálotta, hogy leszedhetem a barackokat. Az akkor 15 éves fiam bíztam meg, hogy szüretelje le, de elmulasztottam megtanítani neki, hogy a fákban ne tegyen kárt. Végül sajnos nagyon csúnyán megcsonkította a fiatal fákat, és úgy néz ki, hogy idén már egyik sem fog teremni.

Tudom, az én felelősségem, szégyenlem is a dolgot és szeretém megtéríteni az okozott kárt.



márc. 27. 16:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
56%
Ezek a fák még nagyon fiatalok.Ki fognak hajtani.1 kis ritkitó,alakitó metszés nem is árt nekik.1 barackfa még az oltás nyakból is kihajthat.
márc. 27. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Ezek is valami spéci oltott fák voltak, nem ilyen cefrébe való gubicsok. Bécsből hozta a szomszéd az ágakat és nagyon finom volt, 40 év alatt nem ettem még ilyen finom gyümölcsöt.
márc. 27. 16:51
 3/11 anonim ***** válasza:

Ezt így elég nehéz lenne meghatározni, mivel már több éve el vannak ültetve, és nem tudjuk mennyibe kerül 1 olyan fajta csemete olyan idősen amikor árulják. Bár ha az ágakat hozta az szinte ingyen volt, és az oltás vagy szemzésnek lehettek költségei, ha nem ő maga csinálta

meg. Nem tudom, adj neki amennyit gondolsz. Bár lehet nem fogadja el.

márc. 27. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Elsősorban kérj tőle bocsánatot, és ajánld fel, hogy megtéríted a kárát. Szerintem ha jó fej, meg fog elégedni bocsánatkéréssel is.
márc. 27. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Mekkora a kár? Mekkora fák? Ha nem törte derékba őket meg tudnak újulni. Mennyire csonkultak meg?
márc. 27. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
57%
4000ft vannak csemeték , ezeknek a már termő fáknak az értéke 20eft vagy több ha az oltás alatt törte le az ágakat akkor kuka a fa
márc. 27. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Letörte az ágakat, és úgy szüretelt, vagy hogy?
márc. 28. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
egy fotó sokat segítene, hogy jelenleg milyen állapotban vannak a fák? Van rájuk virág?
márc. 28. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Abdullah_ ***** válasza:

"Ezek is valami spéci oltott fák voltak,"


Minden faiskolában és kertészetben oltott fákat árulnak.


Nem tudom mi történt, sztem kisebb a baj mint gondoljátok...


De ha lenulláztátok a fákat, akkor a kár nem csupán a gacsemeték bekerülési ára. Hiszen már több évesek, több évig várt és gondozta őket a tulajdonosuk. permetezés, metszés, esetleg trágyázás, kapálás, öntözés stb.

De a fő szempont az eltelt idő, végülis a gyümölcsfát akár "befektetésként" is fel lehet fogni

márc. 30. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Szerintem elsősorban eszmei értékük van/volt. Hisz nem lehet pótolni pénzzel azt az időt mire megnőttek, és ugyanolyan fajtát se biztos, hogy be lehetne szerezni. De mivel nem faiskolai csemeték voltak, hanem vadalanyra oltott ágak, amiket Bécsből hozott a gazdájuk. Nem tudjuk a kár nagyságát sem, csak annyit, hogy a kérdező elmondása szerint a fia csúnyán megcsonkította a fiatal fákat. A 20 ezer ft-os értéket fánként kissé túlzónak érzem, hisz nem faiskolai fák voltak, és a fák évente nem növekszik az értékük annyival amennyi egy facsemete ára. Ha így lenne, az egyik legjobb befektetés lenne, pláne a mezőgazdaságban.
márc. 30. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!