Kezdőoldal » Otthon » Kert » Gyümölcsfákat szeretnék...

Gyümölcsfákat szeretnék ültetni, veszélyes rájuk nézve a vad?

Figyelt kérdés

Szóval az eredei házamhoz szeretnék gyümölcsfákat ültetni de egyelőre nincs kerítés és nem tudom, hogy a vadállatok jelentenek-e veszélyt a csemetékre nézve?

Ha igen, akkor lehet valahogy védekezni addig amíg kerítés lesz, vagy várjak a kerítésig? Köszi előre is!


ápr. 18. 19:56
 1/6 anonim ***** válasza:
89%
Inkább várd meg míg lesz kerítés! Szarvas, őz, nyúl, ezek mind tönkretehetik a gyümölcsfákat!
ápr. 18. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

veszélyesek, lelegelik és még a kérgét is megrágják.

Természetesen lehet, hálóval kell körbevenni a csemetéket vagy hasonlóval.

[link]

[link]

https://www.youtube.com/watch?v=8mF4WpKKpfU

ápr. 18. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Felesleges ültetni míg nincs kerítés
ápr. 18. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk annak idején nyulak rágták meg a kérgét, utána hálóval körbevettük és több kár nem volt. Mondjuk nálunk volt kerítés, és belterület, úgyhogy azért őzek-szarvasok felbukkanására nem nagyon számítottunk.

De ebből az is következik, hogy a hálóval a nyulak ellen akkor is érdemes védekezned, ha már lesz kerítésed. A nyúlnak ez nem akadály.

ápr. 18. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Az őz akár képes kiírtani a gyümölcsfa csemeték 100%-át egy tavaszi éjjel alatt.
ápr. 19. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
51%

Nekem egy külterületi, bekerítetlen részen van a telkem. Bekeríteni nem érdemes, a kerítést gyorsabban ellopnák, mint ahogy én megépíteném. A telkek többsége mára bozótos lett, úgyhogy mindenféle állatok károsítanak. A vadászok meg a rendes őzmennyiség dupláját hagyják meg, mert így a levadászható szaporulat is duplája, és nekik nem kerül semmibe. Vadkárt se kell fizetniük, a törvény őket védi, mivel a törvényalkotók nagy része vadászik. Ugyanúgy, ahogy az autók elé kiugró vadak által okozott kárt se kell a vadászoknak kifizetni.

Én ezt már itt évek óta írogatom, hogy túl nagy a vadlétszám, de most már az Agrárkamara is ugyanezért próbálkozik valamit elérni. Pedig ez a társaság inkább csak a 100 (vagy inkább 1000) hektárnál nagyobb területek birtokosainak érdekét tartja szem előtt. Tehát el lehet képzelni, mekkora károkat okoznak az őzek és szarvasok, ha már a nagybirtokosoknak is fáj.

De a kérdésre:

Nyulak ellen a védekezés nem probléma, azok csak a törzseket rágják. 80 cm-es védőhálóval megoldod a kérdést, ha két lábra áll a nyúl, akkor se magasabb ennél. (Kivéve, ha nagy a hó, ami megfagyva elbírja a nyúl súlyát, de ilyen már vagy 15 éve nem volt.)

Az őzek és szarvasok viszont a hajtásokat is lelegelik. Nem tudom, érdemes lenne-e vízbe áztatott erőspaprikával permetezni a hajtásokat, ez még új ötlet részemről. Meg az ócska dezodorral való befújás is, ezt most próbáltam. Azt se tudom, hogy az őzeket riasztja-e, meg azt se, hogy a leveleket nem károsítja-e.

Nálam általában csak őzek vannak, legalább a magasabban lévő hajtások védve vannak, hacsak az őzek nem állnak két lábra. A szarvasok viszont ilyen módon simán leeszik a 3 m-en lévő leveleket és zöld gyümölcsöket, szerencsére egyelőre még kevés van belőlük.

A másik nagy probléma az őz aganccsal való dörzsölése. Az agancs tisztogatása a célja állítólag, de gyakorlatilag meg ezenkívül a szagjelölés is, mert áprilistól őszig dörzsöl.

Ha nyúl elleni háló van a csemetén, azt az őzbak az agancsával feltolja, letörve vele a hajtásokat.

A legtöbb őz ellen jó (meg nyúl ellen is), ha 3 db 1,5 l-es PET-palackot rákötök egy-egy törzsre. (Talpa-teteje levágva, hogy csak a cső legyen, plusz végighasítva, a törzs körül meg egymáshoz megkötve.) Csak sajnos ez se mindenható, nagy ritkán előfordul bak, ami ennek is nekimegy.

A szarvas is dörzsöl, pár éve a 3 m magasan lévő cseresznyeágakat tette tönkre egy bika, pedig ahhoz két lábra kellett neki is állni.

De amúgy meg, ha bevállalod a védekezést meg a kárt, akkor ha szerencséd van, évekkel előbb lehet termésed. A konkrét vadállománytól függ, hogy érdemes-e próbálkozni.

ápr. 19. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!