Kezdőoldal » Otthon » Kert » Futórózsatövet mikor kell...

Futórózsatövet mikor kell elültetni? Kerítés mellé lehet ültetni?

Figyelt kérdés

Teljesen kezdő kertész vagyok. A kerítésre szeretném futtatni a rózsát, melyik hónap érdemes elültetni, gondozása, tápoldat?

És 8m es szakaszra hányat érdemes ültetni? Valamint a nagyáruházakban kaphatókat érdemes megvenni? Szépek lesznek?

Előre is köszönöm a segítséget!


2013. febr. 16. 23:14
 1/9 anonim ***** válasza:

Méterenként egy tő. Áruházit is megveheted, de nézd meg, hogy rendes gyökérzete van-e!


A kerítéstől legalább 60-70 centire, hogy a kerítés alá kevésbé menjen a gyökere. Március végén már elültetheted. Mielőtt elülteted, áztasd be pár órára a gyökerét. Lehet a rózsákhoz való tápoldatot venni.

2013. febr. 17. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Rózsát kora-tavasszal (amikor a talaj felső 20 cm-es része kellően felmelegedett és a gyökérzet nem fog megfázni), tehát inkább április legelején, vagy szeptember vége, október eleje. Még az őszi fagyok beállta előtt.

A 8 m-es távolságra én kb. 5 tőt ültetnék = kb. másfél méteres távolság. Ennyi biztosan kell nemcsak a gyökérzetnek, a felső ágaknak is.


Az ültetésről annyit még tudok, hogy apósom kb. 30-40 cm mély gödröt ásott, annak az aljába egy kis homokot, majd egy kis szerves-trágyát rakott, és mindezt alaposan meglocsolva (a rózsatöveket is előtte 2-3 napig vödörben áztatta, hogy a gyökerek megszívták magukat vízzel) és így ültette el a rózsákat. Külön tápoldatot szerintem nem használt, a szerves-trágya (szomszédból marhatrágya) megadta neki, amire szüksége volt. Csak locsolni kellett.

2013. febr. 17. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Tudnod kell, hogy a futórózsának elég erős támaszra van szüksége, egy sima drótháló kerítés nem bírja el majd a növény súlyát!!!...


Tudnod kell azt is, hogy ha utcai kerítésre futtatod a rózsát, a kerítésnek legalább 1 méterre kell lennie a járdától, nehogy a gyalogosok megsérüljenek a növény ágaitól, tüskéitől... (Ha túl közel van a járdához a kerítés és a kilógó növény, akkor megbüntethetnek.)


Én kb. 20 évvel ezelőtt egy nagyáruházban vettem 2 tő futórózsát és mindkettő csodaszép lett, kora tavasztól fagyokig tele vannak virággal, persze megfelelően kezeljük őket (rendszeres metszés, elvirágzott virágfejeket folyamatosan el kell távolítani, télen a töveket feltöltjük, nyáron bőségesen locsoljuk, stb.)...


Arra kell figyelni a nagyáruházban, hogy a rózsatő ne legyen kiszáradva, alaposan vizsgáld meg, hogy a tő életképes és életerős legyen!


8 méteres szakaszra (2 méterenként) ültetném a futórózsát, vagyis 4 darabot ültess...


Amúgy én a kerítés mellé inkább JÁZMIN BOKROT ültetnék, nekem is ez van az egyik kerítésem mellett, ez nem támaszkodik a kerítésre, remekül formálható sövényvágóval, egész nyáron fantasztikus illatú a virágzata, átláthatatlan falat képez...


A rózsa gondozásáról és ültetéséről érdemes vásárolni egy jó szakkönyvet (vagy a könyvtárból kikölcsönözni)...

2013. febr. 17. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A futórózsa, ugyanúgy mint a püszke-bokor, távoltartja a nemkívánatos látogatókat. (éjszakai betörőket) És még mennyivel szebb is.

(Igaz, hogy az én nagyiménknál a 30 méteres drótkerítés belülről püszkével volt végigültetve, és azt nekem kellett megszednem, amikor megért, de valóban senkinek eszébe sem jutott volna, hogy a kerítésen keresztül közlekedjen.) :))))

2013. febr. 17. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Sokat segítettek! Akkor márciusban elültettem a töveket! Remélem hamar szép nagyra nőnek majd. Az éven kb. mennyi növekedést lehet várni?
2013. febr. 17. 21:57
 6/9 anonim ***** válasza:
Ha napsütötte helyen van, az erőteljesebb, korai ágai akár közel 2 méteresre is megnőhetnek őszig. Igaz, hogy akkor célszerű lesz valamennyire megmetszeni, hogy jövőre is szépen hajtson, de egy idő után inkább bokrosodni fog. Ezért kell meghagyni közöttük a kellő távolságot, hogy még szükség esetén te is beférj közéjük.
2013. febr. 18. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Ez jó hír, remélem szépek lesznek. A metszéssel még bajban leszek, azt hiszem még segítségre szorulok majd :)
2013. febr. 18. 08:44
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem lesz gond annál sem.

Ha tudod, hogy "szem"-nek nevezik azokat a kis dudorokat az ágakon (akár fa, akár szőlő, akár rózsa), ahol az új hajtások ki szoktak nőni, akkor már csak azt kell tudnod, hogy az adott fajtát "hány szemre" kell metszeni. Vagyis, hányat hagyj meg, hogy a következő évben is szépen hajtson.

Ehhez legjobb, ha még most, jártadban-keltetben meglesed a szomszédok futórózsáit, hogy ők az ősszel kb. hány szemet hagytak, de akár nyugodtan meg is kérdezheted, biztosan fognak segíteni.

2013. febr. 18. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a jó ötlet és a választ is :)
2013. febr. 18. 10:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!