Kezdőoldal » Otthon » Kert » Melyik gazdagabb tápanyagban:...

Melyik gazdagabb tápanyagban: a komposzt vagy az istállótrágya?

Figyelt kérdés

Elvileg a növény 100%-a alkotja a komposztot és némi föld, a trágyából meg az állat által a növényekből már kivont nyomelemek hiányozhatnak és a jószág beépíti saját magába. Mégis a trágya az amire az ember egyből rávágja, hogy jobb. Hogy is van ez?


Vegyük térfogatra.



2013. nov. 3. 15:30
 1/7 Vörösnefelejcs ***** válasza:
73%

Nagyon okos vàlaszomat úgy kezdem, hogy mivel


Nem értek hozzá, ezért a komposztot preferálom számos előnye miatt. Ez van kéznél, nem lehet túladagolni, nem büdös, két legyet ütök egy csapásra vele (tápanyag az egyiknek, és "szemét"eltűntetés a másiknak), tuti nem égetem ki vele a földet és (ha nem tettem bele beteg növényt) semmilyen kártevőt nem viszek be a kertbe vele.

Ugyanezért nem vágom rá kapásból, hogy jobb az istállótrágya. Mert nem értek hozzá. :)

2013. nov. 3. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A trágyának csak egyik (kisebb) hatása, hogy pótolja a tápanyagokat.

A fontosabb hatása, hogy mindenféle mikroszkopikus élőlények vannak benne, amik segítik a trágyában lévő és a már korábban is a talajban lévő tápanyagok feltáródását, azaz a növények számára felvehetővé teszik azokat. A komposztban is vannak ilyenek, de kevesebb darab és kevesebb féle.

Ezért van, hogy ha a trágyát nem szántod/ásod be, hanem a talaj tetejére szórva kiszárad, más szóval megég, akkor a hatása igencsak lecsökken, pedig a tápanyagtartalma nem változik.

2013. nov. 3. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
És a fonalférgek nem szaporodnak el? Nálam a retek sosem ússza meg kukacok nélkül, pedig használok talajfertőtlenítőt is.
2013. nov. 3. 18:46
 4/7 anonim ***** válasza:
Az álat a felfalt növénybőltápsókat,cukrot,vitaminokat hasznosít.Mondjuk egy sz.marha 1 nap elfogyaszt legelésve 50kg füvet.Ebből kb.45kg lesz trágya,ami egy évet véve tekintélses mennyiség.Ha csak30kg-ot számolunk is kb.1200kg jó trágya,kedvező élettér a talajlazító gilisztáknak.Mig ugyanennyi komposzt sokkal "élettelenebb"tápanyag a talajnak.És 1200kg komposzt készítéséhöz nagyon sok gyomot kell összehordani!
2013. nov. 3. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A kérdésre nemtom a választ.


A komposzt növényi darabkákként kezdi, majd a gombák, bacik megkezdik a lebontását, végül a giliszták is átrágják, és a kész komposzt az gyakorlatilag elhalt mikroorganizmusok tömege, giliszták trágyája.


Az istállótrágya növényként kezdi és a kérődző állatokban a bendőben a mikroorganizmusok megeszik, felhasználják a saját sejtjeikhez, és a tápcsatornába bekerülve a megmaradt növényi részekkel együtt tovább bomlanak, emésztésre kerülnek (a tehén ha úgy vesszük húsevő), és ami a végén kikerül annak a nagy része mikroorganizmus, és nagyon sok elhalt sejt kerül bele a tehén bélcsatornájából.

2013. nov. 3. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem tudom, a fonalférgeknek van-e közük a trágyához.

A reteklégyhez, ami a retekbe fúr, semmiképpen.

2013. nov. 3. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nem vagyok szakember, de a tapasztalatom, hogy jobb termést kaptam,ha érett trágyát ástam be ősszel, mint komposztot.
2014. jan. 21. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!