Kezdőoldal » Otthon » Kert » Alanynak a magról kelt körte...

Alanynak a magról kelt körte is olyan jó, mint a vadkört?

Figyelt kérdés

Már egy nemesített fajta magja ha kikel van olyan jó alany, mint a vadkörte?

Húsvéti rozmaringot szeretnék rá oltani.

Vagy inkább válasszak az almának alma alanyt? Van magról kelt.

Fontos,hogy a szárazságot jobban tűrő alanyon legyen ezért gondoltam a körtére.

Mert úgy tudom, hogy a vad fajok ellenállóbbak,erőteljesebb,nagyobb gyökérzetet növesztenek.

Esetleg a legegyszerűbb,legjobb és legbiztonságosabb ha veszek egy Húsvéti rozmaring csemetét?

A kertészetek az almákat milyen alanyra szokták oltani,szemezni?



2013. nov. 11. 21:44
 1/6 anonim ***** válasza:

A nemes körték között is van, aminek jó a gyökere, de ezt nem lehet tudni, amíg ki nem próbálod, mert erről nincsenek szakirodalmi adatok.

Viszont az alma bár megmarad rajta, de nem lesz igazán jó.

Vegyél inkább egy oltványt, korábban terem. De olthatsz is nyugodtan, ha van valami magról kelt almád, és úgy látod, hogy szépen növekszik. Az utak, vasutak mellett is sok ilyen magról kelt alma van, tudsz kiásni.

A faiskolák különféle, kísérletekkel kiválasztott és ivartalanul szaporított almafajtákat használnak alanynak. Legfőbb különbség köztük a növekedési erély, meg élettartam. Egy kódszámmal jelölik őket, M vagy MM után egy szám. Utána tudsz nézni a neten, hogy konkrétan melyik milyen. Általában közepesen növekvő alanyokat használnak, nem nagyon van már olyan nagyon erős növekedésű fa, mint amik régen voltak, az óriási almafák.

2013. nov. 12. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A bizonytalan genetikai háttér miatt nem. Ugyanis nem lehet tudni, hogy az új oltványfa növekedése milyen lesz. Ha mindenféleképpen magad akarsz csemetét nevelni, akkor birs magoncot, vagy gyökeres dugványt javaslok alanynak. Ez az oltvány gyenge növekedésű lesz, kiskertek és gyümölcskordonok kedvelt növénye. Alma és a körte nem közeli rokon, tehát az oltás, vagy szemzés nem fog sikerülni!!
2013. nov. 12. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

De igen, alma és körte általában oltható egymásra, de mint írtam, nem sok értelme van, mert nem fog jól növekedni, ezért nem szokták.


Viszont birsre a körtefajtáknak csak egy része oltható.

Van olyan, ami meg sem fogja, meg sok olyan, ami rendkívül lassan fejlődik, aztán elszárad a beleoltott körte.

Mikor még ezt nem tudtam, én is oltottam birsre körtét, aztán 5 éves korában volt 5 db 30 cm ága, pedig akkor már egy rekesszel kellett volna róla szüretelni, ha vadkörtére teszem. Ez Guyot volt, amiről aztán olvastam, hogy nem szabad. Aztán Hardenpont körtét is oltottam birsre, ez tényleg megnőtt tizenvalahány év alatt másfél méteres lombú fává, termett is, de csak apró vackokat, a többség csak 4-5 cm-es lett minden évben.

2013. nov. 13. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 R. Barna Péter ***** válasza:
74%
Mi a faiskolánkban (www.barnaesfiai.hu) az almákat almaalanyra, a körtét körte alanyra szoktuk oltani. A helybe vetett magoncra azért jobb szemezni, mert a gyökere nem sérül, a talajban mélyre hatoló karógyökeret nevel és jobb lesz a szárazsággal szembeni ellenállósága.
2013. nov. 13. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

A szárazsággal szembeni ellenállóság lenne a cél nálam.

Birse nems zerenék oltani,mert az nem növeszt nagy gyökérzetet. Tudom egyesj fajáira írjok,hogy jól türik a szárazságot.

Van egy cserépben nevelt almamagoncom. Akkor inkább arra oltsak rozmaringot?

Azért gondoltam a körtére,mert áltaában szt írják,hogy akörte nagyobb gyökérzetet növeszt ill. jobban bírja a szárazságot,könnyebben átvészeli, mint az alma.

2013. nov. 13. 20:16
 6/6 R. Barna Péter ***** válasza:
HA a szárazsággal szembeni ellenállás a cél: almának az alanya a vadalma, körtének a vadkörte (helybe vetett vagy egy éves magágyi) csemete.
2014. febr. 4. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!