Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mennyire ártalmas a jelenlegi,...

Mennyire ártalmas a jelenlegi, késői fagy a növényekre?

Figyelt kérdés

Kertünkben sok olyan növény eddig nem fagyott el, melyek leveleit kora tél folyamán ledobja máskor, majd újakat hajt január vége felé. Attól tartok, hogy a késői levélvesztés miatt nem kapnak erőre, ill. csak későn hoznak új leveleket majd.

Ráadásul több virág hajtását megviselt a fagy és lekonyultak, hasalnak a földön :-(



2014. jan. 27. 18:50
 1/7 anonim ***** válasza:
Majd ki fog ez derülni .
2014. jan. 27. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Én az idén nem takartam be a fügét, mert már elég edzettnek gondoltam, de most néztem, hogy az eddig zöld hegyei elbarnultak a tegnapi -12 fokban. Abban reménykedem, hogy csak a vékonyabb ágacskák sínylették meg.
2014. jan. 27. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Valószínűleg nagyon, mert minden elkezdett már rügyezni, még a hagymások is kihajtottak ebben az idióta időben... Meglátjuk, én sok jóra nem számítok.
2014. jan. 27. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A januári fagy azért nem tekinthető későinek...

A gond az lehet, hogy a sekélyen gyökerező növények azt hitték, vége a télnek, így felgyorsult a nedvkeringésük, a fagyálló anyagok sűrűsége lecsökkent, ez fagyérzékenységet jelent.


Ami nem fagyott el, az nem fog később hajtani tavasszal, ha időben jön az igazi tavasz.

Meg nem is káros nekik a megmaradó levél. Ha elfagyás előtt sokáig vannak hidegben a levelek, akkor sok olyan anyagot termelnek, ami a fagytűrést fokozza. Akkor szokott nagy fagykár lenni, ha hirtelen köszönt be a tél, mondjuk, novemberben, amikor még nincsenek felkészülve a növények, és nem alakultak ki azok a cukorvegyületek meg egyebek, amik a fagytűréshez kellenek.

Kisebb növényeket könnyebb becsapni a január eleji meleggel, azok nagyobb veszélyben vannak, ahogy az elején írtam, sok már megkezdte a koratavaszi tevékenységét.

A hagymásoknak nem lehet bajuk, mert a hó megvédte őket a nagy hidegtől. Levélelfagyás esetleg lehet, ha hó nélkül éri őket a nagy hideg, de a hagymák nem fognak károsodni.


A hagyományos gyümölcsfáknak garantáltan nem ártott ez a -15, annyira még nem indult meg semmi.

A fügének még a bimbóinak sem szabad elfagyni ilyenkor -12-ben, hacsak nem valami túlérzékeny fajta, amit meg ki kell vágni. (Déli fal előtt esetleg fagyérzékenyebb, mert a fokozott meleg miatt hamarabb véget ér a mélynyugalmi állapot.)

Az lehet, hogy a hajtásvéget fedő zöld rész megbarnul, de a rügynek belül élnie kell. Lehet tesztelni egy hét múlva, a rügyet elvágva. Vagy egy ágat szobában vízbe téve.

2014. jan. 28. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Bálint gazda aktuális hírleveléből:

"Csak megérkezett az igazi tél,


2014. január 27., hétfő

de szerencsére a valóban fagyérzékeny kerti növények még nem indultak fejlődésnek a januári tavaszban és így nem károsodnak ebben a nagy hidegben. "

2014. jan. 28. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A fügét vizsgálva a 80%-án csak a kis fügekezdemények nyiffantak ki (ez szinte mindig benne van a pakliban), a végek nem. Egy kis részén a szárak láthatóan összeráncosodva elfagytak, úgyhogy jó eséllyel májustól ismét lesz kis füge ha nem jön egy újabb nagy hideg. Igaz, déli fal előtt volt és ezért talán előrébb volt a rügyezésben, de talán az általánosan a környéken mért -12, a fal előtt csak -8-9 volt. Én a mandulát féltem picit, mert némelyik fajta rügyei már fehéredtek a bennük duzzadó virágok miatt.
2014. jan. 28. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok hasznos hozzászólást!

Mindig tanul valamit az ember :-)

2014. jan. 28. 18:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!