Kezdőoldal » Otthon » Kert » A szemzés vagy az oltás a...

A szemzés vagy az oltás a biztosabb (ha már nagy a fa)?

Figyelt kérdés

Lehet,hogy butaságot kérdezek.

Igazából az érdekelne, hogy ha már megnőtt a fa mikor áll biztosabb lábon, ha szemezték vagy oltották?

Olvastam,hogy a csemetét ajánlott úgy ültetni, hogy az uralkodó szélirány a nemest rányomja az alanyra és ne le róla.

Előfordulhat,hogy egy vihar pont ott töri ketté a fát?

Oltott fáknál is kell ilyesmire figyelni?

Mondjuk az olyan fáknál amik nagy koronát növesztenek.

Ültettem cseresznyét meg diót amit ha jól tudom lapoztak és úgy ültettem,hogy a szél pont lenyomja az alanyról.

Ilyenkor előfordulhat, hogy a fa eltörik,kitörik a szemzéshelyén,oltás helyén? Mert ott gyengébb?

Ássam ki és fordítsam meg?

Innen nézve biztonságosabb a hasítékoltás ?

Nagyméretű fáknál.

Mondjuk ha magamnak csinálom.

Mert pont az érdekelne,hogy ilyen szempontból van-e különbség a szemzett és oltott fák között.

Melyik módszer tartja jobban a fát?

Vagy olyan nem fordulhat elő,hogy a ott törik el a fa ?

Egy alma alanyon lévő alma,körte alanyon lévő körte nem sérülékenyebb ha szemezték vagy lapozták,párosították, mint ha hasítékoltást használtak volna?

Érthető mire gondolok?

-

Az is érdekel, hogy melyik ered nagyobb biztonsággal valamint melyik szemzési és oltás módszer a jobb.



2014. febr. 11. 11:42
 1/3 R. Barna Péter ***** válasza:
Az oltás talán könnyebben kitörik, ha már méretesre nőtt a fa, mint a szemzés, de ilyen eset csak ritkán fordul elő, pl ha fergetegesen nagy vihar van. Azonban vannak olyan esetek, amikor máshogy nem oldható meg a szaporítás, csak oltással (pl idős fa esetében hasíték oltás). A szemzésnél arra kell figyelni, hogy jól legyen megválasztva a szaporítási időpont (nyár vége vagy tavasz) és az alanyon a szaporítás helye (ahol a szemzés történik) egyéves beérett hajtás ill. vessző legyen.
2014. febr. 12. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Általánosságban a szemzés célravezetőbb, de pl teljes átoltást értelemszerűen nem szemzéssel végzünk.
2014. febr. 12. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Teljesen mindegy.

Akár szemezve volt a fa, akár oltva, ha megvastagszik, a forradás egy nagyjából egyenes (kicsit fűrészfogas), és a törzsre merőleges vonal lesz. (Elég sok öreg gyümölcsfát vágtam már ki, és direkt figyelni szoktam a forradási vonalat, mikor elhasítom az adott helyen a törzset.)

Akkor törik ki könnyebben az oltás (egy pár évig), ha egy sokkal vastagabb alanyba lett oltva a nemes, pl. hasítékoltással vagy még inkább héj alá oltással, mondjuk 5-6 cm-es alanyba. De sok év után már ez sem számít, ha a különbség elhanyagolhatóvá csökken.


A szemzési/oltási pontnál is tud eltörni a fa, láttam már ilyet, 8-10 év körüli sárgabaracknál. (Az konkrétan szemezve volt, hivatalos bolti oltvány.)

Valamiért nem jól sikerült a szemzés, és a függőleges szálirányban ott volt egy csavarodás, ezért tört ott.


Ha megfelelő oltásmódot találsz, és jól végzed el, akkor annál is 90 % fölött lehet a siker, akárcsak a szemzésnél.


Az uralkodó szélirány legfeljebb az első évben számít egy kicsit, utána már, mint írtam, ha jól fejlődik a csemete, a forradási vonal kb. vízszintes lesz.

Ez a szélirányos dolog a szemzés irányának megválasztásánál lényeges, hogy a friss, zöld hajtást ne törje ki a szél. Csak aztán olyan sok félművelt szaktekintély értette félre, hogy urban legend, vagy inkább rural legend lett belőle.

2014. márc. 29. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!