Kezdőoldal » Otthon » Kert » Segitenétek palántázásban?

Segitenétek palántázásban?

Figyelt kérdés

Vettem ma virágföldet, palántának való földet, valamint komposztált marhatrágyát, mindhárom 50L-es kiszerelésben a tecsóban. Továbbiakban vettem vetőmagokta: egynyári virágok és zöldségek (paradicsom, paprika, saláta..)

Még sohasem csináltam, szakértő ötletekre lenne szükségem. Arra gondoltam, hogy a zöldségpalántához való földet összekeverem a komposztált marhatrágyával (szabad-e és ha igen, milyen arányban?). A virágföldet érdemes keverni a trágyával? Egy műanyag pohárba mennyi magot rakjak és mikor érdemes, hogy öntözzem...stb. Ilyen alap dolgokra kérném a segitségeteket.


2014. febr. 14. 23:21
 1/4 anonim ***** válasza:

A marhatrágya - palántaföld legfeljebb 1:4 legyen, különben kiég, de nem is igazán szükséges, annál inkább a kiültetéskor jön jól. A virágföld gyakran túl sok tőzeget tartalmaz, amit a mészkedvelő zöldségek nem kedvelnek: elrothad miatta a sziklevél és a csíra, a szár elvékonyodik és elpusztul. Általában minden hétköznapi zöldség mészkedvelő, így a virágföld nem igazán jó önmagában - hacsak a pH-ja nem 7 feletti...


Egy műanyag pohárba 3-4 magot tegyél egymástól és a faltól 1-2 centire, majd amikor 4-5 centisek, kiritkítod vagy locsolás után finoman kiemeled és átülteted új pohárba. Paprikából 2 db-ot is felnevelhetsz egy pohárban (így is ki lehet ültetni), minden másból 1 tő is elég, de ráér kiszedni a párját 8-10 centisen is biztonsági okokból. A poharak alja legyen lyukas és legyen legalább 6-7 centi mély még a zellernek is. Az ültetési mélység általában 1-2 centi, de ez rajta van a zacskón is. Én előbb a poharakat 2 centivel a pereméig feltöltöm, picit betömörítem (mert locsoláskor úgyis összeesik) elrendezem a felszínen a magokat, majd fedem a 1-2 centi földdel. Zellernél fél centi is elég.

Ha tudod locsold hetente 2x esővízzel. Aztán jöhet majd az edzés (UV-hez szoktatás) kiültetés előtt pár héttel.

2014. febr. 15. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A válasz korrekt, de a trágyát semmiképpen ne keverd hozzá. Az első maradó leveles korig könnyed kirothad miatta a növény. Az igazi palántaföld csökkentett tápanyagtartalmú, a virágföldhöz képest. Majd ha szükséges lesz, használj tápoldatot.


Kicsit nagyobb edényben is kezdheted, sok maggal, aztán ha kijönnek az első maradó levelek (a sziklevelek után), akkor palántázd a dobozokba. (Plusz munka, csak hely- és vetőmag-takarékosabb módszer.)


Az első beöntözés gombaölőszeres vízzel történjen (palántadőlés betegség miatt), utána már csak alulról öntözd, a föld teteje maradjon száraz.

A felesleges szálakat, ha nem akarod átültetni, akkor ne kihúzd, hanem nyírd el ollóval, mert így nem károsodik a maradó szálak gyökere.

2014. febr. 16. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tippeket! Akkor a komposztált marhatrágyát kihagyom a palántaföldből.

Még lenne olyan kérdésem, hogy érdemes lefedni? Ilyenre gondoltam:

[link]

2014. febr. 16. 23:44
 4/4 anonim ***** válasza:

Nem érdemes lefedni. Nagyban fokozza a palántadőlés veszélyét, az erősen nedves talajfelszín miatt.

Ha rendesen beöntözöd vetéskor, akkor szobában gyakran kibírja kelésig további öntözés nélkül, legfeljebb egyszer kell megöntözni. Kelés után meg már lehetőleg alulról felszívatni.

2014. febr. 17. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!