Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mikor és hogy kell oltani?...

Mikor és hogy kell oltani? (pl sárgabarackot, vadszilvára lehet oltani? ) Mikor kell oltóveszőket begyűjteni? Mennyi szemet kell meghagyni? Melyik a leghatásosabb technika? Van-e valami serkentő folyadék a megfakadáshoz?

Figyelt kérdés
Olvastam és próbáltam már sok félét, de valahogy a nyári forróságokat nem tudom átvészelni. Védeni kell valahogy? Tapasztalatokat kérek, lassan itt a tavasz.

2014. febr. 16. 10:25
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Mikor-hogyan: több tankönyv anyaga. A neten utánanézhetsz, a Youtube-on filmeket láthatsz.


Sárgabarack leggyakoribb alanya a myrabolanszilva.

Az oltóvesszőket mielőbb szedd meg, mert már erősen megduzzadtak a rügyek. Ha nem tudod jól tárolni, akkor lehet egyből fáról-fára oltani, ez esetben garantáltan jó az oltóanyag.

Általában 1 szemmel szoktak oltani, fejlettebb alanynál (átoltásnál) használnak több rügyes ágakat, max. 5.

Sok leghatásosabb technika van, legegyszerűbb a párosítás, hasítékoltás, héj alá oltás március közepétől április közepéig.

Serkentő folyadék nincs. Fasebkezelőt használj.

Ha nem tudsz egyenes metszlapot vágni, akkor rosszak az esélyeid. Akkor is, ha a háncsrétegek nem találkoznak.

2014. febr. 16. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Háncsréteg ezt se igazán érzem, a fás résznek kell, vagy a zöldes résznek kell összeérnie? Vagy annyira, azért nem kell mérnöki munka csak megfelelő időben kell végezni az oltást?

Másik dolog, hogyan tudnám védeni az oltásaimat a nagy meleg ellen? Általában a nagy meleg bekövetkeztével halnak el az oltásaim. zacskó segíthet?

oltóveszőket miért ilyenkor vagy télen kell begyűjteni? Miért nem ér rá közvetlenül az oltás napján leszedni őket?

én mindig attól félek, hogy a kora tavasszal/télen leszedett oltóanyag kiszárad vagy életképtelen lesz, ha hűtőben tárolom hetekig.

2014. febr. 16. 22:40
 3/7 anonim ***** válasza:

Van belül a fatest, amin a gyökerekből megy felfelé a lé, meg van a fának a héja (amit pl. virágzás idején le lehet húzni az ágakról), ebben megy lefelé a lé a levelekből a gyökerekhez.

Ennek a két résznek a találkozása legyen együtt az oltásnál, az alanyé meg a nemesé. Ha nem egyforma vastagok, akkor legalább egyik oldalon, azaz nem középre kell tenni ilyenkor a nemest.


Hát eléggé mérnöki munka, mert lehetőség szerint minél jobban össze kell simulni a két résznek. A vágott felületet inkább ne fogd meg, mert zsíros vagy poros lehet a kezedtől.


A kihajtott oltásokat már nem kell védeni, csak akkor halnak el, ha valami nem jött össze, azaz életképtelen az oltás. Szokták zacskózni, de ezt csak kihajtásig, ameddig nem indult meg az összeforradás.

Ha mindig elhal, akkor vagy nem jó alanyt használsz adott növényfajhoz, vagy nem jól csinálsz valamit. (Youtube!)


Ameddig nem túl nagyok a rügyek (március végéig általában), addig lehet hűtés nélkül, egyik fáról a másikra oltani. A hűtésnek az a lényege, hogy az alany már előrehaladott állapotban legyen, nyomja a nedvességet, a nemes viszont még félálomban, ne igényeljen sok nedvességet.

2014. febr. 17. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat, minden kérdésemre kielégítő választ kaptam... Tényleg nagyon köszönöm! youtube videókat fogok még nézni a témával kapcsolatban.

ringló szilva (vadszilva magról kelt) jó alanynak? vagy besztercei szilva magról kelt alanynak? (sárgabaracknak vagy szilvának)

almának vadkörte alany?

2014. febr. 17. 17:41
 5/7 anonim ***** válasza:

Az "igazi" ringló nem túl jó, de felhasználható éppen. Viszont tudom, egyes vidékeken a "fosóka szilvát", vagyis myrabolant nevezik ringlónak. Ha erre gondolsz, az kiváló.


Almának nem jó a vadkörte. Egy darabig életben marad, de nem lesz szép.

2014. febr. 17. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Igen, "fosóka szilvának" is hallottam már. :) Az miért van, hogy a fosóka szilva magoncai egytől egyig teljesen más tulajdonságúak ( egyik sárga, másik szivárványos (rózsaszín), lila, piros) nagy, apró, magvaváló és nem.

Gondoltam, hogy ritkán öröklik az anya tulajdonságait, de hogy ennyire másak lesznek azt nem is gondoltam volna.

2014. febr. 18. 19:42
 7/7 anonim ***** válasza:

Sokféle változata van (nemcsak színben, hanem növekedési és sarjadzási hajlandóságban is), és az adott fa ősei feltehetőleg többféle színűek voltak, aztán egyik magonc erre az ősre üt vissza, a másik a másikra, a harmadik meg a kettő keveréke.

Ahogy egy keverék kutya kölykei is egyik ilyen, másik olyan.

2014. febr. 19. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!