Kezdőoldal » Otthon » Kert » Miért levegősödik le a kerti...

Töreki. JA kérdése:

Miért levegősödik le a kerti szivattyúm?

Figyelt kérdés

Az öntöző rendszeremet kerti szivattyúval táplálom, ami egy tartályból nyeri a vizet. A tartály vízszintje minden állapotában (úgy értem a leg leürítettebb állapotában is) a szivócsonk szintje fölött van. A szívócső (KPE 32) építészeti okokból elöbb felmegy a tartály vízszintje fölé kb. 150 cm-el, majd onnan lejön 2 métert, és ott a szivattyú. A legmagasabb ponton légtelebítő csapot építettem be. A szívó ágban van párhuzamosan 2db 20"-is szűrő, a tartály felöli végen lábszelep, a szivattyú nyomó oldalán áramláskapcsoló, visszacsapó szeleppel. Amikor az öntöző automata kinyitja a zónaszelepet, a szivattyú indul, és öntöz. Amikor elzár, az áramláskapcsoló leállítja a szivattyút. Ez eddig rendben.

Amikor feltöltöm, majd lelégtelenítem a szívó ágat, az első indításnál minden rendben van, néha még a másodiknál is, de ez után a szűrőpoharakban megjelenik felül egy légpárna. Amikor leáll a szivattyú, akkor csökken a szívás, azaz megszűnik, a légpárna összeesik, de ha a légtelenítő tartályból ráengedek vizet, és kinyitom a szűrőn a légtelenítőt, mindug jön ki levegő. A lábszelepet cseréltem, a légtelenítő csapot cseréltem, minden kötést újra kötöttem, és mégis levegős lesz. Eközben s nyomó oldalon vigyázba áll 5 bar, ami miatt onnan levegő nej jöhet. Kompresszorral megnyomtam 1,5 bar-ral a szívó ágat, majd lezártam, öt órán keresztül nem ejtette el a nyomást. Akkor honnan kerülhet levegő a rendszerbe?


2014. ápr. 6. 20:52
 1/6 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy gázos s víz!
2014. ápr. 6. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
szimering?
2014. ápr. 6. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

A szivattyú garanciális, egy hete üzemel naponta 90 percet, csúnya lenne, ha szimmeringes lenne, bár akkor meg lenne a megoldás. ''Gázos'' vízre én is gondoltam, ezért a tatály töltése után legalább két-három órát pihentetem a kútvizet a tároló tartályban, már csak azért is, mert nagyon hideg.

Már arra is gondoltam, hogy valami szűkítés miatt annyira leesik a nyomás a szívó oldalon, hogy elgőzöl a víz, mint a sebesség miatti kavitáció. Ez esetben viszont a szívás mefszűnése után el kellene tűnnie nyomtalanul, viszont nem így van, mert marad levegő. Szóval, valahonnan születik. Ha a szimnering lenne, akkor gondolom a kompresszoros nyomást is kiengedné, bár vákuum esetén fordított a nyomás iránya.

2014. ápr. 6. 21:56
 4/6 A kérdező kommentje:
Szerintetek hogy tudnám meg, hogy gázos-e a víz?
2014. ápr. 6. 23:11
 5/6 anonim ***** válasza:
Pár kérdés: A légtelenítés csappal, kézi megoldás, vagy automata légtelenítő szelep? Mert szívott ágban lévő légtelenítő szelep tud ilyen viccet okozni. A szivattyúhoz tartozik nyomástartó tartály? Mert ha igen, akkor a ballon előfeszítését kell ellenőrizni, hogy összhangban áll-e a nyomott oldal nyomásával, illetve a nullpont helyzetével. Illetve még az lehet, hogy a szivattyú tömegárama nagyobb, mint amit a tartály ki tud elégíteni.
2014. ápr. 19. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A természetben lévő vizek mindig tartalmaznak oldott állapotban levegőt (vagy valamilyen gázt). Próbáld ki, ha egy pohár vizet kiteszel az asztalra, és ott hagyod órákig, a pohár belső oldala buborékos lesz.

Ugyanez történik, ha lekapcsolod a szivattyút, a nyugalomban lévő vízből elkezdenek kiválni a buborékok, és mivel nincs hova távozniuk, keletkezik egy légpárna a rendszer legmagasabb pontján.

Javaslom, hogy ne felülről vezesd be a szívó csövet a tartályba, hanem az alja közelében létesíts egy kifolyó csonkot. Így állandó hozzáfolyása lesz a szivattyú felé, soha többé nem fog belvegősödni.

Erre az alsó kifolyó csonkra szerelhetsz egy elzáró csapot, hogy a szivattyú kikapcsolt helyzetében ne folyjon el a víz.

2022. márc. 25. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!