Kezdőoldal » Otthon » Kert » Fúrt kút üzemi vízszintjét...

Fúrt kút üzemi vízszintjét meg tudom határozni egyszerűen és olcsón, ha nincs szivattyúm?

Figyelt kérdés
Van egy fúrt kút a kertemben, amiről csak azt tudom, hogy 17 m mély és 12 m-en van benne a nyugalmi vízszint. Szivattyút szeretnék hozzá vásárolni, amihez tudnom kellene, hogy milyen maximális vízhozamra számíthatok a kútból. Jelenleg az az ötletem, hogy kiszámolom, hogy milyen vízhozamra van szükségem, ezzel már tudok kalkulálni egy szivattyú teljesítményt. Ha nem bírja a kút azt a mennyiséget, akkor visszafojtom a szivattyút addig a vízhozamig (cső átmérővel), amit még elbír a kút. Ez működhet? Nem rontom ezzel nagyon a szivattyú hatékonyságát, nem vezet idő előtti tönkremeneteléhez? Ha a vízkivitel kritikus apadást okoz, a szivattyúkat védi valami a szárazon futás ellen vagy ilyen védelemről magamnak kell gondoskodnom, esetleg típusfüggő? Előző tulaj semmit nem tud a kútról, még a készítő nevét/elérhetőségét sem. Mennyire szabad a szivattyút közel engednem a kút aljához?

2014. ápr. 14. 10:04
 1/4 anonim ***** válasza:
Kölcsönözz egy búvárt elvárt paraméterekkel és könnyedén megtudod.
2014. ápr. 14. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Valami nem stimmel. Kölcsönözni, ismerőstől kölcsön kérni kellene egy szivattyút, és kipróbálni!

Azt is megmondom miért.

Ha valóban 12 méteren van a nyugalmi vízszint, akkor ebből a kútból nem fogsz tudni vizet kivenni egy másfélméteres aknába telepített szivattyúval. Ennek a 12 méter magas vízoszlopnak ugyanis éppen 1 atmoszféra körül lenne a nyomása, és ugye vákuum alá nem tudsz szívni, nem fog feljönni a víz. Nyomni tetszőleges magasságba lehet, csak más más szivattyút kell alkalmazni, de szívni csak 1 atmoszféráig lehet bármekkora szivattyúval és a vákuumnál nagyobb szívás nincs már...


A szivattyút csőátmérővel visszafogni nagyon nem ajánlott. Egyrészt pocsékolod az áramot, mert egy fél kilowattos elég lenne, de Te egy kilowattost vettél... másrészt a szivattyú is szenved és jóval hamarabb tönkremegy... bár a modern szivattyúk már leszabályoznak, ha a kivétel kicsi...

2014. ápr. 15. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindkét választ.


Búvár megoldásban gondolkodom. Egyre tisztábban látom, hogy amit én szeretnék ahhoz házi vízműre lesz szükségem. Azaz a kút aljától 1 m-el magasabban elhelyezek egy búvár szivattyút, ami egy hidrofor tartályba termel vizet.( A szükséges nyomásértékeket majd kiszámolom.) A tartály után olyan mennyiségű vizet tudok kivenni, amit a kút elbír. Így gondolom már nem problémás az időegység alatt kivett vízmennyiség csőátmérővel való beállítása. Ebben láttok problémát? Illetve járó szivattyú mellett, hogyan tudok a kútban vízszintet mérni, nem kell attól tartani, hogy a szivattyú felkapja a méréshez beengedett zsinóromat?

2014. ápr. 16. 09:05
 4/4 anonim ***** válasza:

Én még sosem mértem üzemi vízszintet, ha víz elkezdett zavarosodni, leállítottam.

Egy kút vízhozama elég rendesen változhat.

A szükséges vízhozamot pedig (különösen, mivel változhat) csappal vagy szeleppel tudod beállítani.

A tervezéskor vedd figyelembe, hogy a házi vízmű nyomása eléggé változik (a be és a kikapcsolási nyomás között), én inkább nagyra vettem az intervallumot, hogy ritkábban kapcsoljon (a korrekt megoldás a nagyobb tartály lett volna)

2015. szept. 1. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!