Kezdőoldal » Otthon » Kert » Magról hogy lehet almafát...

Magról hogy lehet almafát nevelni?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy bölcsebb dolog beoltott fát ültetni, de én kifejezetten ennek az almának a magjából szerenék fát nevelni, csak nem tudom, hogy kezdjek neki. :)
2014. ápr. 18. 19:34
 1/6 anonim ***** válasza:
46%
El kell ültetni, oszt majd kinő. Nem a bölcsesség miatt ajánlják a beoltott fát. Hanem azért, mert a gyümölcsfélék általában idegen beporzásúak, emiatt még az egymás mellett fejlődő termések magjai sem lesznek genetikailag egymással azonosak, nemhogy az oltvánnyal azonosak. Azaz ahány magot ültetsz, annyiféle utód-fára számíthatsz. Ha szerencséd van, akkor akár csodaalmát termő is akad majd közöttük, de inkább közép vacakra számíts.
2014. ápr. 18. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat!

A genetikával tisztában vagyok, meg azzal is, hogy ettem már magról nevelt cseresznyefából, és nem tudtam megkülönböztetni a "szülőtől". Nagypapám meggyfája is magról nevelt, és bár én nem szeretem a meggyet, azt mondják, jó ízű. Nem kétlem, hogy az a tiszta ügy, ha megbízható helyről veszel "fajtatiszta", oltott fát, de jócskán túl van fújva ez a dolog a magról szaporított gyümölcsfákkal kapcsolatban, legalább is az eddigi tapasztalataim alapján.


De a lényeg: segítséget továbbra sem kaptam, például: ki kell szárítani a magot ültetés előtt? Milyen talajban a legjobb? Milyen hőmérsékleten? Milyen talajba? Szükség van valami speciális műveletre az ültetés előtt?

2014. ápr. 18. 20:34
 3/6 anonim ***** válasza:

Magról is nevelheted, aztán pedig beoltod nemessel, ez is egy módszer! :)

Kvázi ingyen van, de 5-6 évvel később kapsz gyümölcsöt.

Szerintem ültetés előtt érdemes lenne szobahőmérsékleten csíráztatni, aztán pedig kiültetni ha már van szára, stb...

2014. ápr. 18. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Nem árt ha túlérett a termés és nem fáról szedett. Nedves papírzsebiben is elő lehet csíráztatni. De az, hogy nagy valószínűséggel az alma majd nem az lesz mint amire számítasz majd 10 év múlva az eléggé igaz. 3:1 az esélye, hogy egyáltalán elégedett leszel a minőségével. Olyan helyen próbálkozz ahol a díszfákkal is, mert a formája lehet, hogy érdekes lesz és nem unalmasan szabványos.
2014. ápr. 19. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :)

Igazából az a lényeg, hogy ennek az almának az utóda legyen. Inkább a szimbolikus érték a fontos jelen esetben. :)


Viszont az a 3:1 nem túlzás egy kicsit? Bolti alma, valószínűleg hasonló almafák között porzódhatott be, és a 3:1 hasadási arány egy adott allélt tekintve akkor érvényesül, ha a szülő heterozigóta volt, és a számunkra kedvező allél recesszíven öröklődik.


De majd 10 év múlva kiderül, ha létezik még Gyakori, megírom az eredményt. :D

2014. ápr. 19. 16:34
 6/6 anonim ***** válasza:

Egy pofa nagyszemű diót vetett, az 50 utód (magonc) küzül 2 volt kisebb szemű, egy nagyobb és a többség tök ugyanolyan, mint az anya.

A dió jól örökíti a tulajdonságait.

(pedig a dió szeret idegentermékenyülni)


Az alma már lehet más, de a korábban írt arányt alacsonynak tartom, de az biztos, hogy érdemes egy fél tucattal nevelgetni, de az oltás a legjobb megoldás.

2014. ápr. 20. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!