Kezdőoldal » Otthon » Kert » Egy kb.1000m2-es szántóföldi...

Fules2006 kérdése:

Egy kb.1000m2-es szántóföldi területre szeretnék gyümölcsfát ültetni, milyen fajtát ajánlotok?

Figyelt kérdés

2014. máj. 25. 19:50
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
Kisvárosban élünk és szomszédoknak,ismerősöknek,városban élőknek szeretném eladni. Nem ilyenekre gondoltam hogy kesu,dió,mandula hanem a szokásosokra amit régen is termeltek.(pl:barack,megy,szilva,körte,alma,kajszi stb.)
2014. máj. 27. 20:20
 12/16 anonim ***** válasza:
75%

Akkor ültess sokféle gyümölcsfát, és fajtán belül is told szét az érésidőt, hogy egyszerre csak kevés fa termésével legyen dolgod.

Ha nem sok gyümölcs érik egyszerre, akkor gyakorlatilag semmire nem kell figyelned a fajtaválasztásnál, mert keveset mindenből el lehet adni.

Tehát nem kell pl. arra figyelned, hogy elálló legyen, mert néhány napon belül el tudod adni, elég egy hűvös pince, kamra. Őszibarack 3 napnál többet nem bírna ki hűtés nélkül (komolyabban termeltem, tudom), de ha nem sok van, akkor időben eladhatod. Enni talán ezt keresik legtöbben, plusz befőzni is.

A befőzés, lekvárkészítés amúgy rohamosan megy ki a divatból, de még mindig sokan csinálják ahhoz, hogy pár fa termése ne maradjon a nyakadon.

A fajtákat a gyümölcs kinézete alapján válaszd, azaz minél nagyobbakat, szebb színűeket, a többséget ez érdekli, az íz csak huszadrangú szempont. (Ez is saját tapasztalat.)

Ha vannak már tippjeid, kérdezd meg itt vagy kertészeti fórumokon, hogy melyikkel van esetleg gond.

Pl. a híres Besztercei szilvát nem szabad ültetni, mert az ország majdnem 100 %-án ott van már a sharkavírus, amire a Besztercei különösen érzékeny.

Meg úgy általában, a régi fajták gyakran érzékenyebbek az új betegségek iránt, és a termésminőségük sem felel meg a mai vevőknek, bármit is képzelnek az amatőr hobbikertészek.


Fajtától függően olyan 30-40 fa fog elférni, ebből vond le, amit a családod, rokonságod igényel, a maradékon gondolkodj.

Lehet pl.:

12 őszibarack (széthúzott érésidővel)

6 téli alma

4 sárgabarack (lekvárnak ezt veszik legjobban)

2 cseresznye

2 meggy

4 szilva (főleg nagy szeműek és csak kékek)

4 körte


Esetleg valamelyik helyett saját részre egyebek, pl. 2 mandula vagy 1 dió.


A homok annyit jelent, hogy száraz (de tudsz öntözni), meg nem áll meg benne a tápanyag (de ültetés előtt beszántatsz nagy ekével 150-200 mázsa istállótrágyát, aztán meg levéltrágyázol.)

2014. máj. 27. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:
köszi a válaszodat!!! még annyit szeretnék hogy istállótrágyát honnan lehetne beszerezni?????
2014. jún. 1. 12:24
 14/16 anonim ***** válasza:

Hát leginkább valami állattartótól...

Érdeklődj körbe a környezetedben, hogy hol van szarvasmarhatelep, vagy egyéb, ahonnan lehet viszonylag baráti áron hozatni.

Én pl. úgy szoktam hozatni, hogy a második szomszédban van kecske és birka, a gazdájuk állandóan üldöz, hogy kell-e trágya, meg is szervezi, hív teherautót meg rakodógépet, nekem csak ki kell fizetni. (Igaz, a marhatrágya jobb lenne, de ez van kéznél.)

Vannak olyan fuvarosok is, akiknél meg lehet rendelni.

Ha fa alá szántatod nyár végén vagy ősszel, akkor lehet teljesen friss is (ha ültetéskor nem ér közvetlenül a gyökérhez), mert földbe keverve sokkal gyorsabban, néhány hónap alatt megérik, nem olyan lassan, mint egybe kupacolva.

2014. jún. 1. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
Árát hogy szoktátok meghatározni????
2014. jún. 2. 16:05
 16/16 anonim ***** válasza:

A szomszéd ingyen adja, örül, hogy valaki eltakarítja az udvaráról.

A fuvaros ha jól tudom, valami 10 körül kért egy IFA-rakományért, a szomszéd faluból hozta. Gondolom, a tehenészet is fizetett neki, hogy elhordta.

2014. jún. 2. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!