Kezdőoldal » Otthon » Kert » Komposztot keverjem, lazán...

Msebi06 kérdése:

Komposztot keverjem, lazán hagyjam, vagy sűrűn összepréselve hagyjam?

Figyelt kérdés

Csináltam itthon raklapokból komposztálót. Neten azt olvastam, hogy csak dobáljam bele a belevalót, néha forgatni kell és teszi a dolgát. Apám szerint sűrűre kell tenni, nem forgatni. Így ügye a sok nedvestől majd fölmelegszik és beérik, a trágyával, silóval is ezt csinálják. Én mindkettőbe látok igazságot, de melyik a jobb? Lehetőleg olyan írjon aki ért hozzá, csinálja.


Még egy olyan kérdés, hogy száraz is nagyon fontos bele, vagy elég csak ritkábban? Mer akkor csinálok száraz komposztálni valót is. Úgy gondolom száraz is jó lenne, mert abba ha minden igaz több a szén, a nedvesbe meg a nitrogén, de ezt csak én gondolom.



2014. júl. 27. 09:05
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A komposztálódáshoz szükség van oxigénre és nedvességre. Azaz, a tömörségben egy középutat kell követni.

Oxigén hiányában nem a gombák és giliszták meg rovarok bontják le a növényi részeket, hanem oxigénmentes környezetet kedvelő baktériumok meg egyéb életformák rothadást indítanak el, ettől lesz büdös a komposzt.

Ha túl tömör az anyag, akkor ez a helyzet áll elő, ha túl laza, akkor meg kiszárad.

A száraz erős szálú anyag arra való, hogy lazítsa a halmot, azaz oxigén juthasson a belsejébe. De ha vékony szálú a száraz anyag, akkor átnedvesedve összetömörödik, berohad, semmi értelme ilyet használni, csak ami átnedvesedve is tartja a levegősséget.

A forgatás lényege meg az, hogy a külső száraz anyagot is bejuttassa egy idő után a halom nedves közepébe.

2014. júl. 27. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha sok darabos dolgot raksz bele (pl gaz szára) akkor meg is taposhatod, mert úgyis nagyon sok levegő szorul bele.

De ha tömörödő dolgokat dobálsz bele (lenyírt fű, zöldségpucolék...) akkor azt lazán kell rászórni/beforgatni, mert összeáll, kiszorítja a levegőt.


Lehet bele direkt szárazt is csinálni, de nem érdemes.

Végbemegy a lebomlás így is, csak lehet, h kicsit lassabban.

Ősszel meg falevél lesz sok, akkor meg nem tudsz nitrogénest szerezni, esetleg műtrágya vagy trágya formájában, ha van "kéznél", de egy forintot sem érdemes rákölteni, ez nem arról szól.


Forgatni is érdemes (havonta negyed évente), ha már kezd összetömörödni, mert a gombáknak, gilisztáknak, egyéb lebontóknak kell az oxigén az életükhöz.


A siló az teljesen más.

Silózásnál traktorral tömörítik a cuccot, hogy ne legyen benne levegő.

Így is marad, de az pont elég a speckós tejvas képző baciknak. (vagy lehet, h nem is kell nekik?)

Az ezek által (cukorból) készített tejsav tartósítja a szenázst (silót).

A jó szenázs 2 év múlva is szenázs.

DE ha laza vagy nem tömörítették, akkor a gombák, más bacik is beindulnak és megkezdődik a lebontás (rothadás).


Te nem akarod tartósítani a komposztot ugye?

2014. júl. 27. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nem szeretném tartósítani.

Most kiszedtünk mindent a komposzt ládából, és rendbe raktuk lazán simán a földre. Akkor a láda nem lesz használva, könnyebb forgatni, lent a kertbe meg úgyis elfér. 80%-a frissen vágott fű, de vannak vékony elszáradt ágak, majd vagdosok bele. Havonta vagy ahogy jön meg átforgatom.


Kérdés még, hogy ha van egy ilyen rend, akkor ahhoz mindig mehet az új komposztálni való, vagy kezdjek újat? Gondolom elég kicsire össze fog esni mire jó lesz, így kellhet hozzá adni, meg lehet a benne élőknek kell folyton az anyag, de ellenérv, hogy így hogy tudom kiszedni a már meglévő komposztot majd? Vagy az annyira porhanyós lesz hogy aljára leesik?

Sokat kérdezek, mert nem értek hozzá, de így tanul az ember :)

2014. júl. 27. 10:57
 4/8 anonim ***** válasza:

Mekkora mennyiségről van szó?



Én az összes szomszédtól megkapom a kerti hulladékot, és nekem 2x6 méteres halmom van.

Mindig az egyik végére rakom az újat és a másik végéből rostálom ki a kész komposztot.

Néhány havonta a készet kitermelem és a helyére dobok az éretlenebből a forgatás során...


A tizedére összeesik, mire kész komposzt lesz.

2014. júl. 27. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Egyenlőre most 1*2m térdemig érő magassággal, de jön most még majd kertből sok minden, meg még csak az udvar felén van levágva a fű. Mikor a kert hátsó részét vágjuk (az használatlan), kb 150centis akkor trakival lecsapjuk, ez olyan 300nm. A sima udvari fű pedig kb 500nm.
2014. júl. 27. 11:56
 6/8 anonim ***** válasza:

ha sok nyírt fű lesz azt érdemes földdel vagy valami szárazabban (magasabb széntartalmúval) keverni, esetleg már megindult komposzttal.

Nagyon be tud tömörödni, elzárja a vizet, levegőt (mint a silónál)...

2014. júl. 27. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Igen tapasztaltam, ma estére már megint nagyon forró lett, de már aprítom hozzá a száraz ágakat, meg szerintem szárítani fogok füvet is.
2014. júl. 27. 22:26
 8/8 anonim ***** válasza:

a komposztálódás elején nagyon magasra felmehet a hőmérséklet.

Digitális hőmérőm 70 foknál kiakadt, mikor a bedurrant komposztot mértem...

2014. júl. 27. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!