Kezdőoldal » Otthon » Kert » Nagyobb méretű növényeket,...

Nagyobb méretű növényeket, itt konkrétan nagy méretű, Obiban vásárolt zamioculcasról van szó, át kell-e ültetni most vasárlás után, vagy tavaszig várjak vele?

Figyelt kérdés

A cserép eléggé feszül, úgy tapasztaltam az ilyen helyeken vett növények gyökere szinte mindig kitöltik a cserepet, sőt kilógnak, és a föld is elég fura.

Várjak, vagy ültessem?



2014. okt. 27. 14:56
1 2
 1/11 hell-ikon ***** válasza:

Mindenképpen ültesd át. A régi "földet" amennyire csak lehet, mosd le a gyökeréről és ültesd át neki való földkeverékbe.


A földet azért írtam idézőjelbe, mert van egy erős gyanúm, hogy valószínűleg színtiszta tőzeg esetleg keverve némi perlittel, amiben nem túl hosszú életűek a növények, ha nem kapják meg rendszeresen a nekik való tápot. Ráadásul a tőzeg ha egyszer úgy istenesen kiszárad, akkor viheti magával a növényt is.


Szóval mindenképpen ültesd át, főleg ha a gyökerek is túlnőttek már a cserepen.

2014. okt. 27. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Milyen föld való neki?

Valószínű vékonyka közegben van, kb 2centi mélyen is ha ledugom az ujjam, ez a mulcsszerű anyag van csak. Felülről vagy alulról öntözzem inkább?

2014. okt. 27. 23:07
 3/11 anonim ***** válasza:

Az ültetőközeg lemosását azért túlzásnak tartom. Nem mérgező az, csak nem ideális szobai körülmények között. Én csak azt a részt szedném le, ami könnyen lejön, mert nem sok gyökér van benne, aztán ezzel együtt mehet egy nagyobb cserépbe.

Ne legyen sokkal nagyobb a cserép, mint ami feltétlenül szükséges, mert azt nem szereti, mivel túl sokáig tud vizes lenni a talaja.

A kiszáradásra sem érzékeny növény.

2014. okt. 28. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Kösz a tanácsot!

Milyen földbe tegyem akkor? Sima viráföld? Vgay keverjem a mulccsal össze?

Alulról vagy felülről öntözzem?

2014. okt. 28. 20:10
 5/11 anonim ***** válasza:

Mulccsal?? Mire gondolsz?


Jó az általános virágföld. (Lehetőleg ne a legolcsóbb tuskós.)

Ha nem tűnik elég lazának (pl. a Florasca B jó minőségű, de kissé tömör), akkor a leszedett régi közegből lehet bele keverni lazítás céljából.

Jól beöntözöd fentről, utána csak akkor öntözöl, mikor már száraz a talaj. Alulról mindent jobb öntözni, mert felülről árasztva letömörödik a talaj, levegőtlenné válik.

2014. okt. 29. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Kaktuszföldet összekevered 50-50% arányban perlittel, abban szuperül fog nőni. A zámia pozsgás és utál vízben állni, ezen a keveréken átszalad a felesleges víz és biztos nem rohasztod ki.

A mulcs nem hülyeség, de inkább az orchidea mixet ajánlom helyette.

A hagyományos virágföld 90%-os valószínűséggel közrejátszik a növények halálában, túlöntözéssel kombinálva főleg.

2014. okt. 30. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

A mulcs alatt a fakérget, szerintem fenyőkéreg ez konkrétan, értettem.

A kaktuszföldet hol lehet venni? A perlitet helyettesíthetem mulccsal?

Perlitet is lehet ott kapni ahol a kaktuszföld van ?

Általánosan mibe ültessem át a növényt ha nem a legjobb a virágföld?

Amúgy van egy csomó anyósnyelvem, fikuszom, filondendronom is, a fikuszt és a filodendront akkor öntözöm mikor száraz a földje, kétnaponta permetezem a leveleket, a zami és az anyósnyelvet ,eg akkor, mikor már berepedezett a földje, 2 hetente kb, kaktusz is van, őket 1-2 havonta.

2014. okt. 30. 23:10
 8/11 anonim ***** válasza:

A fenyő mulcsot nem hiszem hogy használják virágföldben, talán lehet benne olyan anyag ami nem tesz jót.

A perlitet kertészeti boltokban biztos kapni, kaktusz földet meg nagyobb áruházakban is találsz.

Ez a mix amit írtam, minden növénynek jó, fikusznak, filodendronnak, kaktusznak stb. A lényeg az, hogy a növények gyökerének szüksége van oxigénre, különben elrohadnak. Ennek eredménye a sárguló, lekonyuló, lehulló levélzet amire sokan azt hiszik, víz hiány és tovább öntözik. Pedig a csökkent ellátó képességű gyökérzet okozza.

A jó ültető közeg ismérve, hogy a felesleges vizet gyorsan elvezeti és megfelelő mennyiségű levegő van a részecskéi között. Ezért rossz a fekete virágföld, vagy a homok.

2014. okt. 31. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Már át is ültettem :)

Viszont le kellett vágni a cserepet róla, és sajnos az egyik húsos szárba belefutott a kés, nem mélyen, 1-2mm mélyen. Lesz valami baja?

Akkor továbbiakban kaktuszföldet használok mindenre, köszönöm!

2014. nov. 1. 15:26
 10/11 anonim ***** válasza:

Nem lesz semmi baja valószínűleg :)

Gondolom megöntözted átültetés után. Nos ez nem akkora baj, de legközelebb várj vele legalább egy hetet. A pozsgások és kaktuszok nem annyira érzékenyek a talaj szárazságára, viszont a sérült gyökerek rothadásnak indulhatnak kevesebb víztől is, mint a trópusi növényeké.

Ha átültetsz, lehet metszeni a gyökereket, így visszafér ugyan akkora cserépbe. A lényeg, hogy a hajszálgyökerek maradjanak inkább, a nagy vastagok jó 1/3 részét le is vághatod. A vágási felületeknek érdemes kis időt hagyni a gyógyulásra a szabad levegőn, ez trópusi növényeknél 1-2 óra, pozsgásoknál 1-2 nap is lehet. Ha nem akarsz vagy tudsz várni ennyit, akkor pici fahéjjal (gombaölő hatású) szórd meg a felületet.

Remélem nem túl sok infó ez így egyszerre, de én is csak az utóbbi időben mélyedtem így bele a növények gondozásába és elképeszt, hogy mennyire helytelenek azok a praktikák amit a legtöbben ismerünk, alkalmazunk és amit a "szakkönyvek" javasolnak. Nagyon szembeötlő a változás a növényeim állapotában mióta pár alapvető dolgon változtattam.

Sok sikert és örömet a virágaidhoz!

2014. nov. 2. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!